Açgözlü çocuk Masalı

Açgözlü çocuk


Sam ve Tom ikizlerdi. O kadar benziyorlardı ki, anneleri bile ilk zamanlarda birbirlerini ayırt etmekte zorlanıyordu.

Ancak, görünüşlerinden başka diğer her şeyde birbirlerinden oldukça farklılardı. Sam’in hiç arkadaşı yokken, Tom çok iyi dostluk kurabiliyordu. Sam tatlıları severdi, ama Tom baharatlı yiyecekleri severdi. Sam annesinin gözdesi, Tom babasının gözdesiydi. Sam cömert ve özverili iken, Tom açgözlü ve bencildi!

Sam ve Tom büyüdükçe, babaları servetini aralarında eşit olarak paylaşmak istedi. Ancak, Tom bunu kabul etmedi ve daha zeki ve güçlü olduğunu kanıtlayan kişinin servetin daha büyük bir payını alması gerektiğini savundu.

Sam kabul etti. Babası ikisi arasında bir rekabet düzenlemeye karar verdi. İki oğlunun istedikleri kadar yürümelerini ve gün batımından önce eve dönmelerini istedi. Zenginlik, mesafeyle orantılı olarak bölünecekti. Yarışmanın bir kuralı olarak, zamanı takip etmek için bir saat taşımalarına izin verilmedi.

Ertesi gün, Sam ve Tom yürümeye koyuldu. Güneşli bir gündü. Sam yavaşça ve istikrarlı bir şekilde yürüdü; Tom yarışı ve aynı zamanda babasının servetinin büyük bir bölümünü kazanmak için hızla koştu.

Sam, öğlene kadar olabildiğince uzağa yürümenin ideal olacağını biliyordu ve eve zamanında ulaşmak için öğlen evine dönmeye karar vermişti.

Ancak Tom, açgözlülüğü ile daha fazla zenginlik elde etmek için öğlen ortasından sonra bile eve dönmeyi denemedi. Sam’in iki katı kadar yürüdü ve gün batımından önce eve dönebileceğini düşündü. Güneşin turunculaştığını görünce acele etti. Ne yazık ki, güneş batmaya başladıkça yolun yarısını bile gidemedi ve yorgun ayaklarını eve geri sürüklemek zorunda kaldı.

O yarışı kaybetti. Sadece açgözlülüğü yüzünden.

Açgözlülük kayba yol açar.

Açgözlü çocuk Masalını beğendiniz mi? eğer beğendiyseniz bir sonraki Kendinizi ve Dünyayı Değiştirin Masalını okuyabilirsiniz.

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Tom-Thumb-un-Maceralari

Tom Thumb’un Maceraları

Tom-Thumb-un-Maceralari Bir zamanlar, çok açgözlü bir büyücüyle bir hazineyi paylaşma konusunda tartışan bir dev varmış. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir