Açgözlü Fare Masalı

Açgözlü Fare
Açgözlü Fare Masalı

Açgözlü Fare

Açgözlü bir fare, mısır dolu bir sepet gördü. Onu yemek istedi. Bunun için sepette küçük bir delik açtı. Çok fazla mısır yedi. Sonunda doyduğunu hissetti ve çok mutlu oldu. Daha sonra dışarı çıkmak istedi. Küçük delikten çıkmaya çalıştı ama yapamadı. Karnı doluydu. Tekrar denedi. Ancak hiç faydası yoktu. Fare ağlamaya başladı. Bir tavşan sepetin yanından geçiyordu. Farenin ağladığını duydu ve “Neden ağlıyorsun dostum?” diye sordu. Fare, “Küçük bir delik açtım ve mısırı yemek için sepete girdim. Şimdi ise o delikten çıkamıyorum. ” Tavşan dedi ki: “Çok fazla yemişsin. Karnın küçülene kadar bekle. ” Tavşan güldü ve gitti. Fare sepette uyuyakaldı. Ertesi sabah karnı küçüldü. Ama biraz daha mısır yemek istedi. Sepetten çıkmayı unuttu. Böylece mısır yedi ve karnı yine çok büyüdü. Yedikten sonra fare kaçması gerektiğini hatırladı. Ama belli ki, yapamadı. “Ah!” dedi. “Şimdi dışarı çıkmak için yarını bekleyeceğim.” Oradan bir kedi geçiyordu. Sepetteki fareyi kokladı. Kapağını kaldırdı ve fareyi yedi.

Halat Hikayesi

Gece dağların tepelerinde yürüyen adam hiçbir şey göremedi. Sıfır görünürlük vardı; Ay ve yıldızlar bulutlarla kaplıydı. Dağın tepesinden kaymıştı ve büyük bir hızla düşmeye başlamıştı. Aşağı inerken sadece siyah noktaları görebiliyordu. Düşmeye devam etti ve o büyük korku dolu anlarda, hayatının tüm iyi ve kötü bölümleri aklına geldi. Şu anda ölümün ne kadar yakınlaştığını düşünüyordu ki aniden beline bağlanan ipin onu çok zorladığını hissetti. Vücudu havada asılı kalmıştı. Sadece ip onu tutuyordu. O sessizlik anında çığlık atmaktan başka bir seçeneği yoktu, “Yardım et Allah’ım dedi”.

Birdenbire gökten gelen derin bir ses, “Buyur sevgili kulum?” diye yanıtladı. “Kurtar beni Allah’ım.” “Seni gerçekten kurtarmamı istiyor musun?” “Elbette Allah’ım senin gücün her şeye yeter en güçlü sensin.” “Beline bağlı ipi kes.” Bir anlık sessizlik oldu. An geçti ve adam tüm gücüyle ipi tutmaya karar verdi. Kurtarma ekibi, ertesi gün, tırmanıcının ölü ve donmuş bulunduğunu, vücudunun bir ipten asıldığını ve ellerini sıkıca tuttuğunu söyledi. Yerden sadece bir adım uzaktaydı. İplerimize ne kadar bağlıyız? Gitmelerine izin verecek miyiz? Allah’tan asla şüphe etme. Halatı kesmek için yeterli inanca sahip olmalıyız, Allah’ın emirlerini akıl süzgecimizden geçirmeden itaat etmeliyiz.

Kristal Top MasalıÇocuk Hikayeleri Güçlü Veya Zayıf Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Midasin-dokunusu

Midas’ın Dokunuşu

Midas’ın Dokunuşu Bu kral Midas’ın hikayesi. Bundan yüzyıllar önce güzel bir krallık varmış. Bu krallık …

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Yorum

  1. Avatar

    Güzel hikaye. Kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir