Ağustos Böceği İle Karınca

Agustos-Bocegi-İle-Karinca
Agustos-Bocegi-İle-Karinca

Kuş cıvıltılarının her yeri saldığı birbirinden güzel ağaç ve çiçeklerin olduğu güzel mi güzel bir ormanda Ağustos Böceği ve Karınca yaşarmış. İkisinin de hayali oyuncakçıda gördüğü bisikleti satın almakmış. Günlerden bir gün oyuncakçının camından bakarken minik karınca -Yakında bu bisikleti alacağım, demiş. Ağustos Böceği  merakla bisikleti nasıl alacağını sormuş. Çantasından bir avuç kuruş çıkartan karınca para biriktirdiğini söylemiş. Ağustos böceği bununla çok eğlenmiş. Arkadaşını küçümseyerek
 -Bunlar ne demiş. Küçük karınca harçlığından artan kuruşları biriktiriyormuş. Üstelik anne ve babasından alışverişin üzerinden artan kuruşları kumbarasına atmalarını rica ediyormuş. Ağustos Böceğinin aklına hiç mi hiç yatmamış. Arkadaşına – İyi de bu ufacık kuruşlarla bisiklet alamazsın ki! demiş.  Karınca yeterince biriktirirse bisiklet alacağından eminmiş. ama Ağustos Böceği kuruşları biriktirerek bisiklet alınabileceğine hiç inanmıyormuş. Karınca kararlıymış kararında. Arkadaşı ona inanmasa da devam etmiş bildiği yoldan.

Karınca aradan geçen günlerden hiç bıkmadan biriktirdiği kuruşları atmış kumbarasına. Kuruşları da heyecanı da gittikçe artmış. Aradan günler geçmiş. Karınca yine bisikletçinin camından bisiklete bakarken Ağustos Böceği onu görmüş. Uzaktan seslendiği arkadaşına alaycı bir şekilde -Hey karınca.. ne oldu? Alamadın mı hala Bisikleti?!! deyip basmış kahkahayı. Karınca kendinden emin bir şekilde az kaldı, demiş. Ağustos Böceği hala karıncanın kendi kendini kandırdığını düşünüyormuş. Kendini kandırmadığından emin olan karınca – Eğer bisiklet istiyorsan sende para biriktirmelisin… Dese de arkadaşına, arkadaşı pek oralı olmamış ve vaktini boşa harcamayacağını söylemiş. -Gel sende vazgeç bu işten.. demeyi de ihmal etmemiş. Ancak karıncanın vazgeçmeye hiç niyeti yokmuş. O gün eve gittiğinde hemen kumbarasının yanına koşmuş. Kumbarasındaki kuruşları tek tek sayan karınca son kuruşunu da kumbarasına attığında parasının bir hayli biriktiğini görmüş.

Sevinçle atmış kendini sokağa -Ağustos böceği bana inanmıyor dursun böyle giderse yakında bisikletimi alabileceğim demiş. Yine bir gün Ağustos Böceği bisiklete bakmak için oyuncakçının önüne gelmiş birde ne görsün bisiklet orada yok.  -Karınca para biriktirene kadar bisiklet çoktan satılmış. diye düşünmüş tam o sıra az ilerden yepyeni bisikletinin üzerinden karınca görünmüş. Zil çala çala arkadaşının yanına gelmiş. -Aaaa o da nee… demiş Ağustos Böceği  şaşkınlıkla. Karıncada arkadaşına -Yeni bisikletim güzel mi? diye sormuş. Ağustos Böceği şaşkınlıkla -Ama bu bisikleti nasıl aldın? demiş. Karınca gülümsemiş ve biriktirdiği kuruşlarla aldığını söylemiş.

Ağustos Böceğinin şaşkınlığı iyice artmış. – Ama kuruşlarla bisiklet alınmaz ki, demiş. Artık kendinden iyice emin olan karınca -Gördüğün gibi yeterince biriktirince alınıyormuş! Demiş arkadaşına. Ağustos Böceği hatasını anlamış oda bir kumbara alıp para biriktirmek istemiş. Arkadaşının doğru yolu görmesine sevinen Karınca -Hadi gidip sana da bir kumbara alalım, demiş. Ağustos Böceği atlamış bisikletin arkasına ve birlikte kumbara almak için çıkmışlar yola o günden sonra kuruşların kıymetini anlayan Ağustos Böceği de başlamış bisiklet almak için para biriktirmeye.

Hansel ve GretelÇocuk HikayeleriKibritçi Kız


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan Bu, Krishna adında küçük bir çocuğun masalıdır. Krishna, babası ile birlikte küçük …

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Küçük Alice ve ablası, güneşli bir öğleden sonra parka gitmeye karar vermişler. Ablası kitap okumaya …

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı Uzun zaman önce, iyi bir avcı yaşarmış. İyi kalpli bir insanmış. Bir …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donec mattis felis facilisis libero dapibus id felis