Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı

Ayakkabi Tamircisi İle Zengin Masali
Ayakkabi Tamircisi İle Zengin Masali

Yaptığı işi çok seven, çalışkan bir ayakkabı tamircisi varmış. Sabahları erkenden dükkanını açar, şarkılar söyleyerek işini yaparmış. Bazı günler çok müşterisi olur, iyi para kazanırmış. Bazı günler ise işi olmazmış. Ama o, hiç şikayet etmezmiş. Bir sabah yine erkenden işe koyulmuş. Mutluluk içinde şarkılar söylüyormuş. Bu sırada mışıl mışıl uyuyan zengin komşusu uyanmış. Homurdanmaya başlamış. – Of, of sabah sabah çalışılır mı hiç! Peki ya bu şarkı da neyin nesi! Ah keşke pazarlar da uyku ilacı satılsaydı. Uyumak istiyorum. Zengin adamın çok parası varmış. Fakat hiç de mutlu değilmiş. Ayakkabı tamircisinin neden hep mutluluk şarkılarını söylediğini merak edermiş. Onu evine davet etmiş. Ayakkabı tamircisi, zenginin kendisini ayakkabı tamiri için çağırdığını sanmış. Hemen zengin adamın evine gitmiş. Zengin adam, suratı asık bir şekilde onu karşılamış. Çok mutsuz ve hasta görünüyormuş. Hemen söze koyulmuş.  – Hoş geldin. Seni buraya niye çağırdığımı söyleyeyim. Ben çok zenginim, fakat mutlu değilim.

Sen ise sürekli şarkılar söylüyorsun. Çok mutlu görünüyorsun. Söyler misin lütfen, yılda ne kadar kazanıyorsun, demiş. Ayakkabı tamircisi şaşırmış. – Onu bilemem. Çünkü bazen çok müşterim olur. Bazı günlerde ise hiç olmaz, demiş. Zengin adam ona yardım etmek istemiş. – Al şu yüz altını. İstediğin gibi harca Ben çok zenginim ama bir türlü mutlu olamıyorum. Sen ise çok mutlusun. Biraz daha iyi bir hayatı yaşamak hakkın, demiş. Ayakkabı tamircisi, hiç o kadar altını bir arada görmemiş. Zengine teşekkür ederek altınları almış. Eve giderken birden kendini kötü hissetmiş. – Bu altınlarla yıllarca rahat geçinirim. 

Peki ama ya hırsızlar bunu öğrenirse. Altınları iyi saklamalıyım, diye düşünmüş.  O günden sonra ayakkabı tamircisi çok değişmiş. Artık şarkı söylemiyormuş. Hep düşünceli  ve dertli görünüyormuş. Sürekli altınlar yüzünden uykuları kaçıyormuş. İşini de eskisi kadar iyi yapamıyormuş. Sonunda bu huzursuzluğa daha fazla dayanamamış. Altınları götürüp zengine geri vermiş. – Bunları istemiyorum. Al altınlarını ve geri ver mutluluğumu, demiş. Sen ise sürekli şarkılar söylüyorsun. Çok mutlu görünüyorsun. Söyler misin lütfen, yılda ne kadar kazanıyorsun, demiş. Ayakkabı tamircisi şaşırmış. – Onu bilemem. Çünkü bazen çok müşterim olur. Bazı günlerde ise hiç olmaz, demiş. Zengin adam ona yardım etmek istemiş. – Al şu yüz altını. İstediğin gibi harca Ben çok zenginim ama bir türlü mutlu olamıyorum. Sen ise çok mutlusun. Biraz daha iyi bir hayatı yaşamak hakkın, demiş. Ayakkabı tamircisi, hiç o kadar altını bir arada görmemiş.

Zengine teşekkür ederek altınları almış. Eve giderken birden kendini kötü hissetmiş. – Bu altınlarla yıllarca rahat geçinirim.  Peki ama ya hırsızlar bunu öğrenirse. Altınları iyi saklamalıyım, diye düşünmüş.  O günden sonra ayakkabı tamircisi çok değişmiş. Artık şarkı söylemiyormuş. Hep düşünceli  ve dertli görünüyormuş. Sürekli altınlar yüzünden uykuları kaçıyormuş. İşini de eskisi kadar iyi yapamıyormuş. Sonunda bu huzursuzluğa daha fazla dayanamamış. Altınları götürüp zengine geri vermiş. – Bunları istemiyorum. Al altınlarını ve geri ver mutluluğumu, demiş.
Kedi İle İki Serçe MasalıÇocuk HikayeleriTilki İle Kurt Masalı


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan Bu, Krishna adında küçük bir çocuğun masalıdır. Krishna, babası ile birlikte küçük …

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Küçük Alice ve ablası, güneşli bir öğleden sonra parka gitmeye karar vermişler. Ablası kitap okumaya …

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı Uzun zaman önce, iyi bir avcı yaşarmış. İyi kalpli bir insanmış. Bir …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

libero. amet, venenatis, dolor ut sem, felis at consequat. non