Bencil Adam Masalı

Altın Ve Bencil Bir Adam

Sam açgözlü ve bencil bir adamdı. Her zaman çok fazla paraya sahip olmayı istemiş ve para kazanmak için başkalarını aldatmaktan asla çekinmemişti. Ayrıca, başkalarıyla bir şey paylaşmayı da asla istememişti. Hizmetkarlarına çok düşük ücretler öderdi. Ancak bir gün hayatını sonsuza dek değiştiren bir dersi öğrendi. Öyle ki bir gün, Sam’e ait küçük bir çanta eksikti. Çantada 50 altın sikke vardı. Sam çantayı aradı, ama bulamadı. Sam’in arkadaşları ve komşuları da aramaya katıldı, ancak tüm çabaları boşunaydı. Birkaç gün sonra, Sam için çalışan bir erkeğin 10 yaşındaki kızı çantayı buldu. Babasına bundan bahsetti. Babası bunun kaybolan çanta olduğunu anladı ve hemen ustasına götürmeye karar verdi. Çantayı ustası Sam’e geri verdi ve çantada 50 altın olup olmadığını kontrol etmesini istedi. Sam paraları geri almak için can atıyordu, ama bir numara oynamaya karar verdi.

İşçisine bağırdı: “Bu çantada 75 altın para vardı ama sen bana sadece 50 verdin! Diğer paralar nerede? Onları çaldın! ”İşçi bunu duyunca şok oldu ve masum olduğunu söyleyerek yalvardı. Bencil ve açgözlü Sam işçinin anlattıklarını kabul etmedi ve meseleyi mahkemeye götürmeye karar verdi. Hakim her iki tarafı da duydu. Kızı ve işçiyi çantada bulduğu madeni paralarla ilgili sorguladı ve onlar sadece 50 altın olduğunu söylediler.

Sam “Evet efendim, çantamda 75 altın param vardı ve bana sadece 50 tane verdiler. Bu nedenle, 25 sikke çaldıkları çok açık!” dedi. Hakim daha sonra, “Çantanızın 75 sikke olduğundan emin misiniz?” Diye sordu. Sam şiddetle başını salladı. Hakim kararını verdi.

“Sam bir çanta 75 altın sikkeyi kaybettiğinden ve kızın bulduğu çantada sadece 50 altın olduğundan, bulunan çantanın Sam’e ait olmadığı aşikar. Biri 75 altının içinde olduğu bir para çantası bulursa, bunun Sam’e ait olduğunu beyan edeceğim. 50 altının kaybıyla ilgili herhangi bir şikayette bulunmadığı için, kız ve babasının, bu 50 altını dürüstlüklerinden dolayı bir takdir göstergesi olarak almasını emrediyorum! ”Dürüstlük her zaman ödüllendirilecek ve açgözlülük cezalandırılacaktır!

Sütçü Kızın HayaliÇocuk HikayeleriKurnaz Tilki ve Zeki Leylek Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Midasin-dokunusu

Midas’ın Dokunuşu

Midas’ın Dokunuşu Bu kral Midas’ın hikayesi. Bundan yüzyıllar önce güzel bir krallık varmış. Bu krallık …

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir