Ev / Çocuk Hikayeleri Kısa / Bencil Adam Masalı

Bencil Adam Masalı

Altın Ve Bencil Bir Adam

Sam açgözlü ve bencil bir adamdı. Her zaman çok fazla paraya sahip olmayı istemiş ve para kazanmak için başkalarını aldatmaktan asla çekinmemişti. Ayrıca, başkalarıyla bir şey paylaşmayı da asla istememişti. Hizmetkarlarına çok düşük ücretler öderdi. Ancak bir gün hayatını sonsuza dek değiştiren bir dersi öğrendi.

Öyle ki bir gün, Sam’e ait küçük bir çanta eksikti. Çantada 50 altın sikke vardı. Sam çantayı aradı, ama bulamadı. Sam’in arkadaşları ve komşuları da aramaya katıldı, ancak tüm çabaları boşunaydı. Birkaç gün sonra, Sam için çalışan bir erkeğin 10 yaşındaki kızı çantayı buldu. Babasına bundan bahsetti. Babası bunun kaybolan çanta olduğunu anladı ve hemen ustasına götürmeye karar verdi. Çantayı ustası Sam’e geri verdi ve çantada 50 altın olup olmadığını kontrol etmesini istedi. Sam paraları geri almak için can atıyordu, ama bir numara oynamaya karar verdi.

İşçisine bağırdı: “Bu çantada 75 altın para vardı ama sen bana sadece 50 verdin! Diğer paralar nerede? Onları çaldın! ”

İşçi bunu duyunca şok oldu ve masum olduğunu söyleyerek yalvardı. Bencil ve açgözlü Sam işçinin anlattıklarını kabul etmedi ve meseleyi mahkemeye götürmeye karar verdi. Hakim her iki tarafı da duydu. Kızı ve işçiyi çantada bulduğu madeni paralarla ilgili sorguladı ve onlar sadece 50 altın olduğunu söylediler.

Sam “Evet efendim, çantamda 75 altın param vardı ve bana sadece 50 tane verdiler. Bu nedenle, 25 sikke çaldıkları çok açık!” dedi.

Hakim daha sonra, “Çantanızın 75 sikke olduğundan emin misiniz?” Diye sordu. Sam şiddetle başını salladı. Hakim kararını verdi.

“Sam bir çanta 75 altın sikkeyi kaybettiğinden ve kızın bulduğu çantada sadece 50 altın olduğundan, bulunan çantanın Sam’e ait olmadığı aşikar. Biri 75 altının içinde olduğu bir para çantası bulursa, bunun Sam’e ait olduğunu beyan edeceğim. 50 altının kaybıyla ilgili herhangi bir şikayette bulunmadığı için, kız ve babasının, bu 50 altını dürüstlüklerinden dolayı bir takdir göstergesi olarak almasını emrediyorum! ”

Dürüstlük her zaman ödüllendirilecek ve açgözlülük cezalandırılacaktır!

 

Sitemizin daha gelişmesi ve faydalı olması için "YORUMLAR" kısmına düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Hemen alt köşedeki "SOSYAL İCON" seçenekleri ile bizi paylaşarak bizlere ödül vermeye ne dersiniz?

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık. İletişim: hikayeokumak@yandex.com

Ayrıca kontrol et

Pinokyo

Pinokyo

Pinokyo Uzun zaman önce küçük bir kasabada Gepetto adında bir oyuncakçı yaşarmış. Ahşap oyuncaklar yapıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir