Çocuklara Dini Hikayeler Ve Masallar

kitap
kitap

Çocuklara dini hikayeler ve masallar, çocuğun din öğretilerini minik yaşta kapmış olmasını sağlar. Din değerleri yüksek aileler, bu tür öğreti içeren Masal diğerlerine oranla daha sık tercih ederler. Masallar sayesinde hem din çocuklara sevdirilirken hem de dinin gerekleri onlara aşılanmış olur.

Çocukların okulda din dersi aldıklarını hepimiz biliyoruz. Küçük yaşta aşılanan dinsel değerlerin, masallardan öğrenilenlerin akılda kalıcılığının bu tür derslerden daha yoğun olduğunu biliyor musunuz? Ders olarak herhangi bir şeyi öğrenen çocuk, onu sınavlara hazırlanmanın yolu olarak görür ve keyif alarak yaptığı bir aktivite kadar hatırlamayabilir. Özellikle gelişim çağında aşılanan değerler için böyle bir şeyi söylemek doğru değildir.

Çocuklara Dinî Hikayeler Ve Masallar

Pedagoglar, çocuklara dinî hikayeler ve masallar okumanın yararlı bir davranış olduğunun altını çiziyorlar. Dogmalardan uzak ve öğretici nitelik taşıyan bu dinî masallar, çocuklara hem dini sevdiriyor hem de bu din değerlerini fark etmeden hayatlarına taşımalarını sağlıyorlar. Pedagoglar, çocuklara dayatma yöntemindense masum masallar kullanarak bir şeyler aşılamanın, onun kişiliğinde gerçekten etkili olduğundan bahsediyorlar. Emirler ile çocuğun yaptıkları, sadece göstermelik olacaktır. Anne ve babası gittiğinde ya da onu fark etmediklerinde, özgürlük olarak gördüğü, herkesin reddettiği davranışlara yönelebilir. Din, böyle bir şeyi kabul etmez. Dinde zorlama yoktur ve sırf bu nedenle çocuğun bireysel sorumluluğunda bir şeyleri içten gelerek yapması gerekir.

Çocuklara dinî hikayeler ve masallar okunması, ebeveynlerin onlara ilgi göstermesinin yolunu da açacaktır. Çoğu anne ve baba, çocuğuyla çalışma koşullarından dolayı kaliteli iletişim kuramıyor, onun sorunlarını dinleyemiyor ve çözümler üretemiyor. Masal geceleri, tam da bunun üstesinden gelmeniz adına biçilmiş kaftan niteliğindedir. Sitemizde, her türden masal kategorisine kolayca ulaşabilirsiniz. Güldüren, düşündüren, dinî değerleri harekete geçiren ya da bolca hayal kurduran içeriklerimize rahatça ulaşarak, bunları çocuklarınızla paylaşabilirsiniz. Çocukla ebeveyn arasındaki bağı güçlendirirken, çocuğunuza gelişimde hız kazanmasına yardım eden masalları hafife almayınız. Onların mükemmel ötesi bilinçaltına girme yetilerinden yararlanarak, çocuğunuzu yetiştirebilirsiniz. Karakter gelişimiyle oynamanın en etkin yolunun daha bebek çağlarında masallardan geçtiği gerçeğini asla unutmayınız.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan Bu, Krishna adında küçük bir çocuğun masalıdır. Krishna, babası ile birlikte küçük …

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Küçük Alice ve ablası, güneşli bir öğleden sonra parka gitmeye karar vermişler. Ablası kitap okumaya …

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı Uzun zaman önce, iyi bir avcı yaşarmış. İyi kalpli bir insanmış. Bir …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

venenatis, non Lorem ut leo id