Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak ve Etkileri

kitap okumak

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak ve Etkileri

Konunun daha iyi anlaşılması için ilk olarak ufak bir örnek ile başlamak istiyorum: Kitap kurdu olan babası sayesinde kitaplara aşina olmuştu. Çocukluğu kitapların o büyülü atmosferinde geçmişti. Mutlu gün­lerinde babası ona mutlaka bir kitap hediye ederdi. Çocukluğun­dan beri babasının bu tutumu ona kitapları sevdirmiş, kendisi de arkadaşlarına göre önemli derecede fazla miktarda kitap okuma­ya başlamıştı. O da arkadaşlarının doğum günlerinde kitap hedi­ye ediyor, kitapların sihirli dünyasına herkesi davet ediyordu.

Okuma alışkanlığı insan hayatında kazanılabilecek en olumlu özelliklerden bir tanesidir. Bu özelliğe sahip kişiler hemen her yönden çok olumlu değişiklikleri hayatları boyunca gösterecek­lerdir. Okuma alışkanlığının yerleştirilmesi halinde ergen birey bu dönemde de oldukça verimli özellikler kazanmaya devam ede­cektir. Okuma alışkanlığının kazanılmasında anne babanın rolü büyüktür. Çocuklar anne babayı hayatın erken dönemlerinden iti­baren okur şekilde görürse okuma ve yazmaya daha eğilimli ola­caklardır.

Özellikle olumlu etkiler bırakabilecek kitapların okunmasın­da anne baba teşvik edici ve model olmalıdır. Ergenlik dönemin­de harcanan zamanların verimli hale gelmesi ve farklılaşan bire­yin ufkunun genişlemesi ideal okuma alışkanlığı ile sağlanabilir. Her şeyden önce anne baba model olmalı ve ergen birey çocuklu­ğundan itibaren bu modeli görmelidir. Evde bulundurulacak gü­zel kitaplar ve kaynaklar ile okuma alışkanlığı yerleştirilebilir. Anne babanın bir arada kitap okuma saatleri düzenlemesi, özel günlerde güzel kitaplar hediye edilmesi, okunan kitapların aile içinde paylaşılması ve örnekler verilmesi okuma alışkanlığına kat­kıda bulunacaktır.
kitap

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Öneriler

Günümüzde çocukların ilgi odaklarını dağıtabilecek birçok unsur bulunuyor. Tablet, bilgisayar, akıllı cep telefonları, sosyal medya, Youtube gibi etmenler nedeniyle kitap okuma süreleri iyice düştü. Artık çocuklar okumaktan çok izlemeyi tercih ediyor. Bunun için öncelikle aile içerisinde yasaklama olmasa da bu tarz zararlı etmenlere sınır getirilmelidir. Çocuk, sorumluluklarının farkında olmalıdır. Her gün kitap okumak alışkanlık haline getirilirse okuduğunu anlayan ve yorumlayabilen bir insan yetiştirmiş oluruz. Tüm sınavlarda artık gençlerden kuralları bilmek değil, okuduğunu yorumlama tarzında sorular geliyor. Küçükken edinilen bu beceri ileride çocukları daha iyi konumlara getirecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

yedi-karga

Yedi Karga

yedi-karga Bir zamanlar çok uzaklardaki yüksek dağlarda yeşil bir vadi varmış. Vadinin ortasında temiz bir …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir