Masal Tavşan

kitap
kitap

Halk Edebiyatının bir ürünü olan Masallar ders verici nitelikte olup Masal Tavşan da bunlardan biridir.  Genelde masallar bir varmış bir yokmuş diye başlayıp zaman öğesi bulunmayan belirsiz zamanlı anlatılardır ve kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa böyle aktarılır. Gerçek dışı olayların anlatıldığı masallarda kahramanların genelde olağanüstü güçleri bulunmaktadır. Çocuklar çok küçük yaştan itibaren yani kendilerini ve çevreyi tanımaya başladıkları andan itibaren masal dinlemeyi çok severler. Bu olay hem anne babayla birlikte vakit geçirebilmek için önemli olmakla birlikte eğitimleri için büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu yaştaki çocuklar gördükleri ve duydukları her şeyden etkilendiği için masallar ve masal kahramanları çocuk psikolojisi ön planda tutularak seçilmeleridir. Ailelerin çocuklarına anlatacakları masalları iyi seçmeleri ve karakterlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hayatta meraklı olmanın çok kötü bir davranış olduğunu konu alan Masal Tavşan, bir başkasının işine müdahale edilmemesi gerektiği anlatılır. Masal kahramanı tavşanın annesinin sözünü dinlememesi ve meraklı davranışı yüzünden başına gelenler anlatılırken aynı zamanda ormanda yaşayan hayvanların özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerektiği konu alınıyor. Masalda aynı zamanda ormandaki hayvanların bir araya gelip yardımlaşma ile tavşanı kafesten kurtarması  birlikteliğin büyük işlerin üstesinden gelinebileceği konu alınıyor. Masal karakterlerinin ormanın derinliklerinde doğal yaşam alanlarında özgürce hayatlarını devam ettiren hayvanlar olduğu ve bunların kafeste yaşayamayacağına dikkat çekiliyor. Masalda aynı zamanda hayvan sevgisi anlatılıyor.

Sitemizde yer alan çocuk kategorisindeki masallar ders verici nitelikte olup karakterleri özenle seçilmektedir. Masal Tavşan, merak etmeninin iyi bir davranış olmadığını konu alan bir olayı anlatarak bu hareket yüzünden büyük sıkıntılar yaşanılabileceğine vurgu yapıyor. Olumsuz davranışlar masal kahramanı üzerinden anlatıldığı masalların çocuklar üzerine büyük etkisi olmaktadır ve çocuklar bu durumlara karşı olumlu tepki vermektedir.

Çocuklarının olumsuz davranış edinmemesini isteyen ailelerin sitemizden seçebileceği çok sayıda masal bulunmaktadır. Çocuk psikolojisi ön planda tutularak Türk ve dünya klasiklerinden derlenen masalları anne ve babalar sitemiz üzerinden kolayca bulabilir ve çocuklarına güvenle okuyabilir. Çocukların olumsuz etkilenmemesi için ailelerin masal karakterini seçerken çocuğun yaşına ve kabiliyetine göre seçmesi ve anlayabilecekleri masalları okuması oldukça önemlidir.     


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan

Kaplan Geliyor Kaplan Bu, Krishna adında küçük bir çocuğun masalıdır. Krishna, babası ile birlikte küçük …

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Küçük Alice ve ablası, güneşli bir öğleden sonra parka gitmeye karar vermişler. Ablası kitap okumaya …

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı Uzun zaman önce, iyi bir avcı yaşarmış. İyi kalpli bir insanmış. Bir …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

neque. non ipsum ut pulvinar nunc adipiscing Aenean massa consequat.