Okul Öncesi Çocuk Hikayeleri Kısa

kitap okumak
kitap okumak

Okul öncesi çocukların eğitiminde masal kitaplarının yeri ve önemi büyüktür. Öyle ki Masal kitapları çocukların severek dinlediği hatta defalarca dinlese dahi bundan keyif aldığı kitap türlerindendir. Çocukların okul sürecindeki çevreye ve arkadaşlarına uyum konusunda büyük katkısı vardır. Masal anlatılırken çocuğa bir yandan masalı anlatan kişi ile çocuk arasında iletişim meydana gelirken, diğer yandan da çocuğun zihinsel faaliyetleri devreye girer. Dinlediği masallardan etkilenen çocukta benimsediği masal kahramanlarını taklit etme düşüncesi oluşur.

Masallarda duydukları olayları hayallerinde canlandırarak hayal kurma yetileri gelişir. Masalların çocukların bilincinde yer ettiğinden masal kitaplarının mutlaka çocuğun yaşına uygun seçilmesi gerekmektedir. Okul öncesi çocuk hikayeleri kısa adlı masal serimiz miniklerimize uygun tarzda kısa hikayeler içermektedir. Bu hikayeler öğretici, eğitici, ve çocuğun zihinsel gelişimini destekleyici unsurlar içermektedir. Çocuğu sıkmayacak tarzda minik hikayelerden oluşmaktadır.

Masalların çocukların eğitimindeki en önemli amacı çocuklara iyilik ve kötülüğün hayatın içerisinde olduğunu, fakat sabırla ve sevgiyle direnerek her zaman iyilerin üstün geleceğini çocuklara öğretmektir. Bazen bir annenin ve babanın etkili olamadığı konularda masal gereken mesajı çocuğa farkında olmadan verir. Okul öncesi çocuk hikayeleri kısa kitap serimizde de çocuklara eğitici ve öğretici hikayeler sunulmaktadır. Özellikle masalların sonu mutlu bitmektedir. Bu da çocuğun hayal dünyasını güçlendirerek çocuğun ruhsal açıdan doyumlu olmasına neden olmaktadır. Ve mutlu sonla biten masalları okuyan çocuklar kendilerini olayın akışında hissedeceklerinden mutlu ve keyifli olurlar.

Masalların ayrıca çocukların benimsedikleri masal kahramanlarını kendileri ile özdeştirerek kız çocuklarının prenses olma isteği erkek çocuğunun ise prens olma dürtüsü çocukta oluşmaya başlamasına çocuğun kendi cinsiyetini tanıma ve çocuk üzerinde sağlıklı cinsiyet algısı oluşumunda büyük etkisi vardır. Öyle ki daha okuma yazmayı bilmeyen bir çocuğun sadece aile büyüklerinden masal dinleyerek yada izlediği çizgi filmlerden masal kahramanlarını tanıyarak farklı insan karakterlerini öğrenir. İşte masalın bu denli çocuklar üzerindeki etkisi büyüktür. Okul öncesi çocuk hikayeleri kısa hikâye serimizi sitemizden çocuklarınıza okuyarak çocuğunuzla keyifli, kaliteli vakit geçirmeye başlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir