Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

Sinav-Stresi

Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

Eğitim hayatı boyunca öğrenciler bir konu hakkında öğrendikleri bilgileri sınamak adına çeşitli sınavlara tabi tutulur. Özellikle ülkemizdeki eğitim sisteminin sürekli güncellenerek öğrencileri deneme tahtasına çevirmesi düşünüldüğünde, öğrencilerin eğitim hayatları boyunca geleceklerini belirleyecek başarıların ölçümü sadece belli sınavlara indirgenmiştir. Bu yüzden öğrencilerin sınav stresi yaşamaları son derece doğaldır. İleride başarılı bir tahsil yapabilmek için sınavdan kaçış olmadığına göre, sınav stresinden kurtulmak için belli metotlar geliştirmek gerekir.

Öncelikle öğrencilerin neden sınav stresi yaşadığı sorusuna cevap bulmak gerekir. Aslına bakılacak olursa derslere yeterince çalışmamak, ders konuları hakkındaki ödevleri yapmamak sınav stresine yol açabilir. Fakat derslerine düzenli çalışan, ders konuları hakkında ödevlerini her daim yapan öğrenciler bile sınav stresi yaşayabilir. Bunun başlıca sebebi eğitim sisteminin öğrencinin başarısını sadece ölçmekle ilgilenmesidir. Bunun yerine öğrencilerin derslerde öğrendiği bilgileri pratik hayatta kullanmalarının önünü açacak yöntemler geliştirilebilir. Ne yazık ki eğitim sisteminde böyle bir yol şu ana kadar izlenmemiştir. Hal böyle olunca sınav stresiyle başa çıkmayı öğrenmek kaçınılmaz hale gelir.

Sınav stresinden kurtulmak için izlenecek yöntemlerin başında derslere düzenli çalışmak gelir. Bu lafı birçok öğrenci ciddiye almasa da derslere düzenli çalışmak hem öğrenmeyi kolaylaştırır, hem de sınavdan önce yapılacak çalışma öncesine hazırlık yapılmasını sağlar. Konuları pekiştirmek için günlük veya haftalık çalışma programları düzenlemek düzenli çalışmak için belli başlı metotların en bilinenidir. Bunu uygulamak için öğrenciler okullarda hizmet veren rehber öğretmenlerden yardım alabilir. Böylelikle derste anlamadığı konular ve eksikleri hakkında rehber öğretmenin oluşturacağı program dahilinde öğrenci daha verimli çalışma imkanı yakalar. Fakat yine de derslere çalışırken öğrencilerin belli bir programa sadık kalması oldukça zordur. Bunun için bir diğer seçenek olarak karşımıza dersi derste öğrenmek prensibi çıkar. Dersi derste öğrenmek sanıldığından daha kolay ve verimli bir yöntemdir. Bunun için öğrencilerin dersi dikkatli dinlemeleri, derste işlenen konular hakkında belli zihinsel yatkınları olması ve konuların ilgilerini çekmesi gerekir.

Sınav stresinden kurtulmanın bir diğer yoluysa derse motive olmaktan geçer. Her öğrenci ortaöğretim boyunca hemen hemen belirli konularda eğitim görür. Kimi dersler bazı öğrencilerin ilgisini yoğun bir şekilde çekerken bir kısım öğrencinin hiç mi hiç ilgisini çekmez. Ortaöğretim boyunca kurumlar tarafından belirlenmiş standart müfredat herkes için geçerli olduğu için ve her konu her öğrenciyi eşit derecede ilgilendirmediğinden dolayı öğrenciler her derse motive olmak konusunda sıkıntı yaşar. Bu yüzden derslere motive olmak için kendinize belli hedefler belirlemeli ve bu doğrultuda eksiklerinizi belirleyerek ilginizi çekmeyen konulara daha fazla çalışarak başarı grafiğinizi yükseltmeniz gerekir.

Öğrencilerin sınav kaygısı yaşamasının bir diğer sebebi olarak aile baskısı ön plana çıkar. Bu baskı öğrenci üzerinde baskı oluşturarak bilhassa ergenlik döneminde kişinin aldığı kararları oldukça olumsuz etkiler. Bu yüzden aileler çocukların sınav stresiyle başa çıkabilmeleri için birçok sorumluluk üstlenmek zorundadır. Bunların başında psikolojik destek almak gelir. Sınav stresiyle başa çıkmak için uzman bir psikolog veya rehber öğretmenin desteğinden yararlanmak birçok ailenin başvurduğu bir yöntem olarak öne çıkar. Bunların yanında sınav stersiyle başa çıkmak için aile içinden çocuğun rol model olarak nitelendirdiği çeşitli akrabaların desteğini almak bir diğer çözüm olarak düşünülebilir.

Öğrencilerin stresle başa çıkmayı öğrenmeleri aynı zamanda gerçek hayatta daha başarılı olmalarını sağlayacaktır. Bu yüzden derslerden arda kalan zamanı verimli bir şekilde değerlendirmek son derece önemlidir. Bu metot, sınav zamanlarında üzerinize binen stresin yükünü azaltacağı gibi derslere daha rahat konsantre olmanızı sağlar.

Ayrıca kontrol et

yedi-karga

Yedi Karga

yedi-karga Bir zamanlar çok uzaklardaki yüksek dağlarda yeşil bir vadi varmış. Vadinin ortasında temiz bir …

Jorinda-ve-Jorindel

Jorinda ve Jorindel

Jorinda-ve-Jorindel Bir zamanlar çok karanlık ve çok kasvetli bir ormanın derinliklerinde eski bir kale varmış. …

Tom-Thumb-un-Maceralari

Tom Thumb’un Maceraları

Tom-Thumb-un-Maceralari Bir zamanlar, çok açgözlü bir büyücüyle bir hazineyi paylaşma konusunda tartışan bir dev varmış. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir