Türkçe Masallar Oku Kısa

kitap okumak
kitap okumak

Türkçe Masallar Oku Kısa seçeneği bulunan sitemizde, bu başlık altındaki tüm içeriklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hepimizin bildiği üzere masalların çocukların bireysel ve bilişsel gelişimi üzerine olan etkisi oldukça büyüktür. 2-5 yaş arasında çocuklar düşünsel olarak kendilerini yavaş yavaş keşfetmeye başlar, durumları değerlendirme içine alır. Olaylar ile ilgili ön görüşleri bu dönemde gelişim gösterir. Bu yaş aralığında aynı zamanda hayal gücü ve zihin gelişimi de başladığı için masallar yardımı ile özellikle hayal kurma becerisinin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Çocukların hayal güçlerindeki değişimi pozitif yönde ilerletmenin en etkili ve kolay yolu, masallar uydurmalarını sağlamak, başlangıcını bildiği bir masalın sonunu getirmesine yönelik teşviklerde bulunmak, masallar ve hikayeler okumaktan geçiyor.

Türkçe Masallar Oku Kısa sekmesinde bulunan tüm içerikler, çocuğunuzun bireysel ve bireysel alanda gelişimini sağlayacağı gibi aynı zamanda çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmeniz açısından bir fırsat yaratacaktır. Düzenli olarak masallarla iç içe büyüyen ve düzenli olarak masal dinleyen çocuklar, gelecekteki yaşantılarını bu süreç içerisinde dinlemiş oldukları masallar çerçevesinde şekillendiriyorlar. Masalların asıl amacı olan değerler eğitimini sağlamak içinse masal içerikleri ve masal kitapları okuma yapmadan önce veli tarafından incelenmelidir.

Masal kitabı seçiminde bulunurken uzmanlar tarafından tavsiye edilen kitap önerilerini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Masallar çocuklara evrensel doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü anlatarak kişilik gelişimine katkıda bulunur. Buna benzer olarak masallarda her zaman iyi ve doğru olan davranışı sergileyen kişilerin ödüllendirildiği, uyumsuz karakterlerin ise dışlandığı her masalda çocuklara işlenmektedir. Çocuk her masalda gördüğü üzere, kendisi de olumsuz davranışlar sergilemeyerek toplum içinde dışlanan kişi olmaktan kaçınmaya özen gösterecektir.

Sizler için masal grupları ile hizmette bulunan sitemizde Türkçe Masallar Oku Kısa seçeneği ile çocuğunuzun gelişimini her yönde destekleyecek masallar bulabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi çocuklar, masalların en çok kahramanlarından ve olağanüstü güçlerinden etkilenmektedirler fakat masal seçiminde bulunurken sihir, büyü veya gerçeklik dışı olguların kullanıldığı masallardan ziyade gerçeği daha çok yansıtan masalların tercih edilmesi gerekmektedir.  Her akşam yatmadan önce okunan masalların çocukların dil gelişiminde ve kelime kapasitelerinin gelişmesinde çok önemli bir yeri vardır. Yapılan bazı çalışmalar göstermektedir ki; masalların, çocukların sağlıklı gelişimleri için fizyolojik ve sevgi ihtiyaçlarının karşılanmasından sonra üzerinde durulması gereken en önemli ihtiyaçlarından biri olduğu yönündedir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tembel Kız Masalı

Tembel Kız

Tembel Kız Uzak bir köyde bir ev varmış. Bu evde bir kadın ve bir adam …

Prenses ve Ejderha Masalı

Prenses ve Ejderha Masalı

Prenses ve Ejderha Masalı Bu bir prensesin masalıdır, ama yanlış anlamayın bu prenses beyaz atlı …

Arı Maya Masalı

Arı Maya Masalı

Arı Maya Masalı Bir zamanlar ormanın derinliklerinde bir ağaçta, bir arı kovanı varmış. O gün …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

risus. risus id, eleifend commodo dapibus