Bosch Klima Arıza Kodları Ve Sebepleri

İnverter Split Klima Nedir
İnverter Split Klima Nedir

Her teknolojik alet belirli aralıklarla arıza çıkarır. Klimalar da bu teknolojik aletlerden bir tanesidir. Ancak çıkan arızalar her markaya göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda sizlere bosch marka klima arızaları ve bu arızaların nedenleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu sebeple yazımızı çok dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

E1 bize sensörde bir hata olduğunu göstermektedir. Bu hata kodunu gördüğünüzde klimanızın oda sıcaklığını algılayamamış olma ihtimali vardır.
E2 kodu dış ünitenin sensöründe bir arıza olduğunu göstermektedir.
E3 hata kodunu gören bireyler evaporatör sensöründe bir arıza olduğunu anlayabilirler.
E4 kodu ile klima kompresör arızasının yaşandığını anlayabiliriz.
E5 hata kodu görülmesi demek, klimanızda gaz kaçağı olduğunu bilmek demektir. Böyle bir durum yaşanması taktirde mutlaka işinde deneyim sahibi bir ekiple çalışılması gerekir.

E1’den E4’e kadar görülen arızalar aynı zamanda kabloların kısa devre yaptığına ya da ısı sensörünün kapalı durumda olduğuna işarettir. Çözümü ise arızanın teşhis edildikten sonra onarımı için yetkili servisten yardım almaktır.
E5 hata kodu dış ve iç ünitelerin haberleşmesi arasında bir arıza olduğunu gösterir. Çözüm için yapılması gereken ise arızayı tespit edip konu ile ilgili yetkili birinden yardım alınmalıdır.
E6 hata kodu kondansör sensöründe kısa devre problemini ifade eder.
E10 hata kodunu görürseniz kompresörde emme basınç sorununun olduğunu anlayabilirsiniz.
E13 kodu ile kompresör fazında sorun olduğunu anlamanız mümkündür.
E14 kodunun görülmesi kompresör fazının bağlantısının yanlış yapılma ihtimalini ifade eder. Böyle bir durumda bağlantının kontrol edilebilmesi için servis yardımı almanız şarttır.

P4 arızasında kompresörün koruma özelliğinin otomatik olarak etkinleştiğini görebilirsiniz. Bu sıkıntının iç ünite buharlaştırma ısısının gerektiğinden daha düşük ya da daha yüksek olmasından kaynaklandığını söylememiz mümkündür. Bu durumda üniteyi kapatarak hava filtresini temizlemeniz gerekir. Temizlemeden sonra ünite tekrar çalıştırılmalıdır. Bu işlem işe yaramadığı taktirde yetkili servise başvurmanız gerekir.P5 hata kodu bize kompresörün koruma özelliğinin etkin hale geldiğini ifade eder. Bunun nedeni dış ünite kondansatörünün ısısının gereğinden çok daha fazla olmasıdır. Bu durumun çözülebilmesi için ilk önce üniteyi kapatmalı, daha sonra hava girişine engel olup olmadığı kontrol edilmelidir. Cihazı tekrar çalıştırdığınızda arıza düzelmezse yetkili servise başvurmanız gerekecektir.

P7 hata kodunu görenler dış ünite tahliye ısısının haddinden fazla yüksek olması nedeni ile kompresör korumasının devreye girdiğini anlayabilirler. Bu durumu tek başınıza çözmeniz mümkün değildir. Bu sebeple cihaza herhangi bir şekilde müdahale etmemeli, işinin ehli bir yetkiliden yardım almalısınız.
P9 arızası donma önleyici hava fonksiyonunu göstermektedir. Klimada ısı yeteri kadar yükseldiğinde fonksiyon otomatikman durur.
P10 kodu bize tahliye basıncı korumasını işaret eder. Yine bu arıza için de müdahale etmeden uzmana başvurmanız en doğrusu olacaktır.
P11 hata kodunu görürseniz, emme basıncı korumasının devreye girdiğini anlayabilirsiniz. Eğer bu durumla karşı karşıya kaldıysanız asla cihaza dokunmamalı, hemen yetkili birinden yardım talep etmelisiniz.
P12 kodu ile mevcut olan aşırı yük korumasının devreye girdiğini anlamanız gerekir. Bu arızada da klima servisine başvurulması gerekmektedir.
HS hata kodu bizlere donma gidermesinin başlamış olduğunu ifade eder. Bu kodu görenler donma korumasının devrede olduğunu anlamalıdır. Eğer donma giderme işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanır ise ünite otomatikman tekrar çalışmaya başlar. Buna bağlı olarak iç mekandaki ısı eşanjörünün ısısı da yükselir. Bu arızayı gördüğünüzde kesinlikle cihaza müdahalede bulunmadan bir süre beklemeniz gerekir.
E13 ve E14 kodları tek fazlı modeller için geçerli değildir. Ayrıca bu kodlar her modelde aynı anlama da gelmezler.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari

Genel Olarak Klima Arızaları Ve Nedenleri

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari Evimizde fazlasıyla konfor yaşamamızı sağlayan klimalar her teknolojik alet gibi zaman zaman arıza çıkarabilirler. …

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır

Duvar Tipi Klima

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır Duvar tipi klima modelleri, gerek ısıtma gerekse soğutmada üstün bir …

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü DemirDöküm Millenium Plus Klimalarında genel olarak yaşanan F9 …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ut leo commodo ut eget Donec