Cimri Ve Dostu Masalı

Cimri Ve Dostu Masali
Cimri Ve Dostu Masali

Bir gün cimri bir adam kendi kendine düşünmeye başlamış.  – Ah, ne yapsam? Şu biriktirdiğim paraları nereye saklasam?  Ona göre, dünyanın en güzel şeyi paraymış. Parayı harcamak ise delilikmiş. Sonra şöyle demiş. kendi kendine, – Ne yapmalıyım, ne, ne, ne? Evime koysam dayanamam harcarım. Tamam şimdi buldum. En iyisi paranın hepsini gömmek. Evet bu fikri çok sevdim! Bizim cimrinin etrafında doğru düzgün hiç kimse yokmuş.

Çünkü o, kimseye güvenmezmiş. Herkesin onun parasını çalmak istediğini zannedermiş. Tıpkı kendisi gibi cimri bir dostu varmış. Cimri adam, dostunun yanına gidip ona düşüncesini açıklamış. Dostu: – Oh, oh! Gerçekten de çok iyi düşünmüşsün. İstersen paraları gömmene yardım ederim, demiş. Cimri, bu teklifi kabul etmiş. Biraz sonra birlikte paraları gömmüşler. Birkaç gün sonra cimri hazinesini görmeye gitmiş.

Fakat gömdükleri yerde hiçbir şey bulamamış. – Allah, Allah! Nerede bu paralar? Kuş olup uçmadılar ya, diye kendi kendine söylenmiş. Birden bire aklına arkadaşı gelmiş. “Acaba paraları o mu aldı?” diye şüphelenmeye başlamış. Bunu öğrenmenin bir tek yolu varmış. Cimri, hiç vakit kaybetmeden dostunun yanına gitmiş.

– Ah sevgili dostum. Çabuk ol! Bana yardım et! Daha bir çok altınım var. Onları da diğerlerinin yanına gömelim, demiş. Dostu: – Şeyy. Demek öyle. Bana biraz zaman tanı. Çok önemli bir işim var. Onu halledip  geleyim. Beni burada bekle. Tamam mı, diyerek oradan uzaklaşmış. Gerçekten de cimrinin düşündüğü gibi paraları o çalmış. Evine gidip bütün hazineyi almış. Götürüp eski yerine gömmüş. – Heh, heh, heh. Şimdi yeni gömülecek altınları da alabilirim.

Çok zengin olacağım, çok ama çok, diye düşünmüş. Bu sırada cimri de gizlendiği yerden onu izliyormuş. Hırsız arkadaşı gidince, o da hemen yerinden çıkmış. Bütün paraları evine götürmüş. Bir daha da cimrilik yapmamış. Parasını gerekli yerlere harcamış. Hırsızlık yapan adam ise yaptıklarının cezasını çekmiş. En iyi dostunu ve arkadaşını kaybetmiş.

Çocuk Hikayeleri| Çocuk Hikayeleri Kısa | Çocuk Masalları | Çocuk Masalları Kısa| Hikaye
Hikaye Oku| Hikayeler | Kısa Çocuk Hikayeleri | Masal | Masal Oku

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Tom-Thumb-un-Maceralari

Tom Thumb’un Maceraları

Tom-Thumb-un-Maceralari Bir zamanlar, çok açgözlü bir büyücüyle bir hazineyi paylaşma konusunda tartışan bir dev varmış. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir