Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalı

Degirmenci Oglu Ve Esegi Masali
Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalı

Bir zamanlar, oğluyla birlikte yaşayan bir değirmenci varmış. Yıllar sonra değirmenci ihtiyarlamış. Oğluna, – Oğlum, biliyorsun elimizdeki tek şey şu eşeğimiz. Fakat o da iyice ihtiyarladı. İşimize yaramıyor. En iyisi eşeği satalım, demiş. İhtiyar adam ve oğlu eşeği satmak için yola çıkmışlar. Eşek pazara varınca çok yorgun görünmesin diye onu sırtlarına almışlar.  Baba oğul sırtlarında eşekle yorgun argın gidiyormuş. Yolda bir adama rastlamışlar. Adam onların halini görünce gülmeye başlamış: – Hah, hah, hah! Hiç böylesini görmemiştim.

Yahu şaka mı yapıyorsunuz? Hiç insan eşeği taşır mı? Hangisiniz eşeksiniz anlamadım. Hah, hah, hah. İhtiyar adam yanlış yaptıklarını anlamış. Hemen eşeği yere indirmişler. İhtiyar adamın oğlu eşeğe binmiş. Babası da arkadan geliyormuş. Biraz sonra yolda üç köylüye rastlamışlar. Köylüler: – Vah, vah, vah! Ne hayırsız çocuksun sen. Zavallı ihtiyar baban yürüyor, sen ise eşeğin sırtındasın. Çabuk aşağı in de baban binsin eşeğe, demişler. Bunun üzerine çocuk, hemen eşekten inmiş. İhtiyar babası da: – Köylüler haklı, hiç öyle şey olur mu, diyerek binmiş eşeğe. Bu defa da yolda üç kıza rastlamışlar.


Kızlar, eşeğin arkasında yürüyen delikanlıya acımışlar. – Hey ihtiyar. Utanmıyor musun eşeğe binmeye. Şu zavallı çocuk arkasında sürünüyor. Onu hiç mi düşünmüyorsun? Ayıp, çok ayıp, demişler. İhtiyarın sinirleri bozulmuş. Ne yapsa olmuyor, herkes bir şeyler söylüyormuş. – En iyisi ikimiz de eşeğe binelim, diye düşünerek oğlunu çağırmış. Baba oğul eşeğin sırtında rahatça gidiyorlarmış. Bu kez de başka adamlar homurdanmaya başlamış. – Yahu hiç iki kişi birden eşeğe biner mi? Zavallıcığa yazık.

Hem de çok yazık. Baksanıza zavallıcık bir deri bir kemik. Her halde pazara gidemeden yolda ölür, deyince ihtiyar değirmenci iyice sinirlenmiş. – Aaaa yeter artık. Başkalarının sözünü dinlemekle büyük aptallık ettim. Baksana her kafadan bir ses çıkıyor. Dur bakalım, en iyisi yine doğru bildiğimi yapayım. Hadi oğlum in aşağı in. Eşeğimizi fazla yormayalım. Gidecek çok yolumuz var, demiş. Böylece ihtiyar değirmenci, her önüne gelenin sözüne uymamış. Her zaman doğru bildiği gibi davranmış. İşleri hep yolunda gitmiş.

Kurt İle Kuzu MasalıÇocuk HikayeleriKeloğlan’ın umudu

Ayrıca kontrol et

yedi-karga

Yedi Karga

yedi-karga Bir zamanlar çok uzaklardaki yüksek dağlarda yeşil bir vadi varmış. Vadinin ortasında temiz bir …

Jorinda-ve-Jorindel

Jorinda ve Jorindel

Jorinda-ve-Jorindel Bir zamanlar çok karanlık ve çok kasvetli bir ormanın derinliklerinde eski bir kale varmış. …

Tom-Thumb-un-Maceralari

Tom Thumb’un Maceraları

Tom-Thumb-un-Maceralari Bir zamanlar, çok açgözlü bir büyücüyle bir hazineyi paylaşma konusunda tartışan bir dev varmış. …

5 Yorumlar

 1. Avatar
  DEĞİRMENCİ, EŞEK, BİR DE OĞLU

  DEĞİRMENCİ, EŞEK, BİR DE OĞLU bu masalı çok beğendim doğrusu. Anlatmak istedikleri sır da çok önemli tabi anlayana.

 2. Avatar
  Değirmenci Masalı

  Değirmenci Masalını çok beğendim. Gerçekten harika çok güzel bir Masal herkesin bu güzel masalı okumasını tavsiye ediyorum.

 3. Avatar
  Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalı

  Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalını çok sevdim aslında bu sitedeki Masallar çok güzel özellikle Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalı bir harika gerçekten. Başka tavsiye edeceğiniz Masallar var mı? ama bu siteden?

 4. Avatar

  Gerçekten harika bir masalmış, bayıldım bu masala.

 5. Avatar

  Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalını googlede o kadar aradım bulamamıştım sonunda bu sitede buldum Teşekkür ederim Masal oku ailesi. Salı günü bu masalı sınıfta özetini okuyacağım çok heyacanlıyım 🙂 bu site sayesinde okulda daha iyi şekilde kendimi tanıtabileceğim bir kez daha teşekkür ederim Hikaye Oku ailesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir