Ders Çalışma Programı Hazırlama

Çalışma Planı Hazırlama

calisma-plani-hazirlama
calisma-plani-hazirlama

Çalışma planı hazırlama öğrenciler için tam bir kabusa dönüşebiliyor. Aslında kafamızda büyüttüğümüz kadar zor bir işlem değil. Çalışma programı hazırlarken gün içerisinde hangi saatlerde ders çalıştığın zaman verim elde ettiğin önemli bir konudur. Programı hazırlama aşamasında hafta içii okul programına uymalı ve buna uygun saatlere hazırlamalısınız.

Gerçekçi Olun

gercekci-olun
gercekci-olun

İlk olarak gerçekçi olmalısınız. Açıklayacak olursak kendinizi aşabilecek bir program yerine ben günde 50 test çözerim demek daha doğru olacaktır. Hedefinizi büyük tutarsanız o çalışma programının da pek bir anlamı kalmayacaktır.

Zamanınızı İyi Ayarlayın

İkinci olarak zamanınızı iyi planlamalısınız. Ders aralarını kendinizi dinlendirebilecek şekilde ayarladığınız zaman mükemmel bir çalışma programına sahip olabilirsiniz. Elinize kağıdı alın. Derslerinizin her birini yazın. Eğer dershane veya farklı bir kursa gitmiyorsanız cumartesi ve pazar günleri içinde bir program oluşturun. 

Kendinizi denemek isterseniz eğer programı oluşturmadan önce günde kaç soru çözdüğünüzü bir kağıda yazın. Bu şekilde motivasyonunuzu arttırmış olursunuz hem de ne kadar soru çözebileceğinizi görerek ortalama günlük soru programınızı çıkarabilirsiniz.

Ortamınızı Düzenleyin

ortaminizi-duzenleyin
ortaminizi-duzenleyin

Üçüncüsü ortamının düzenli olmasına dikkat et. Dağınık bir oda da ders çalışmak zor olmalıdır. Sen belki bunun farkında değilsin, çünkü hiçbir zaman toplu ve düzenli bir şekilde çalışmamışsındır. Bir defalık odanı toparla ve çalışma masanı kendine uygun şekilde verimli çalışabileceğin hale getir. Ondan sonra bana hak vereceksin.

Farklı Derslere Çalışın

Dördüncü kuralımız ise farklı derslere çalışmak. Sürekli aynı ders üzerine çalıştığınız zaman diğer dersler de başarısız olma ihtimaliniz artar. Hafta içinde okul yoğunluğunun da olmasıyla beraber hafta sonu ve hafta içi programı ayrı yapılmalıdır. Hafta sonuna ağırlığınızı daha fazla verebilirsiniz. Hafta içinde okuldan geldiğin zaman dinlenip akşam çalışmanız için 2 ders hazırlamalısınız.

Bu dersleri ayarlarken benzer ders olmamasına dikkat edin. Matematik çalışıp ardından Fen çalışmanız saçma olacaktır. Türkçe ya da İnkilap olan sözel dersler seçebilirsiniz. En fazla çalışmaya hangi derse ihtiyacınız varsa tüm haftaya yaymaya dikkat edin.

Kendinizi Ödüllendirin

Burası herkesin dikkatini çekecektir. Eğer bugünkü programımı tamamlarsam …. diyerek o noktalı yerlere kendi isteğinizi yazın. Mesela güzel bir film olabilir, arkadaşlarınızla vakit geçirme, oyun oynama bunu tercih etmek tamamen size kalıyor.

Formül Defteri Edin

formul-defteri-edinin
formul-defteri-edinin

Küçük bir not defterine sahip olabilirsin değil mi? Aklında tutman gerekecek olan formülleri not ettiğinizde öğrenmenize daha çok yardımcı olur. Her daim yanınızda taşıyabileceğiniz bir not defteri edinin. Pratik yapmanızı oldukça kolaylaştıracaktır.

Küçük Bir Kutu Al

Küçük bir kutunun içerisine yapamadığın ya da boş bırakmış olduğu soruları yaz ve içerisine at. Daha sonrasındaysa bu yapamadığın ya da boş bıraktığın soruların çözümlerine bak, nasıl yapıldığını öğren. Öğrendikten sonraysa kutunun içinde çıkart ve çöp kutusuna postala. Kutu tamamen boşsa sınavlarda yapamayacağın bir soru da yok demektir.

Önemli Bir NOT!

Elinize bir kağıt alarak eksilerinizi ve artılarınızı yazabilirsiniz. Hangi yönlerinizi kuvvetlendirmeniz gerektiğini anlayarak derslerinizde daha başarılı olabilirsiniz. Ben yapamam düşüncesini aklınızdan çıkartın.

Plan Yaparken Yapılan Hatalar

plan-yaparken-yapilan-hatalar
plan-yaparken-yapilan-hatalar

Öğrencilerin en büyük hatalarından biri ders çalışma programı hazırladıklarında bunun direkt kendiliğinden olacağıdır. Bunu gerçekten istemeniz gerekir. Aksi takdir de hiçbir şekilde ders çalışmanız mümkün olmaz. Evet, bir ders programına sahibim ama yapamıyorum derseniz içinizdeki canavarı uyandırmanızı tavsiye ederim.

Plan yapmak aslında ders sürelerini değil burada önemli olan kendinize vakit ayırabilmeniz. Zamanınızı verimli bir şekilde kullanıp derslerinizi de buna uygun çalışarak hem kendinize vakit  ayırmış oluyorsunuz hem de derslerinizden geri kalmamış.

Hatasız bir plan yoktur diye düşünmeyin. Her çalışma programının hataları, kusuru olabilir. İnsanı zaten makinelerden, robotlardan ayıran şeyler beğeniler, ihtiyaçları arzuları değil midir? Örnek olarak hasta bir annesi olan çocuğun bu plana aynı şekilde uymasını bekleyebilmek hata olabilir. Buradaki asıl önemli şey en küçük aksilik yaşandığında bu planı atmamaktır.

Öğretmenim, bana plan yapabilir misiniz? Rehber öğretmenleri sanki bunun varolmuşlar. Burada öğrencilerde algı çok yanlış. Kendiniz hazırlamalısınız! En iyi planı siz hazırlarsınız. Sadece rehber öğretmeninize gidin ve iyi bir program hazırlama hakkında öneriler alın. Tabii bunu bu yazıda da bulabileceksiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir