Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar

bogazlar-ve-kanallar
bogazlar-ve-kanallar

Dünyada Bulunan Boğazlar ve Kanallar

Yaşamış olduğunuz dünyayı ne kadar iyi tanımaktasınız? Dünyada yer alan boğazlarda ikisinin Türkiye sınırları içerisinde olduğunu biliyor muydunuz? Bunu bilmiyorsanız tabii ki ülkemizin boğazlar ülkesi olduğunu da bilmiyorsunuz demektir. Ama artık öğrenme zamanı geldi. Coğrafya dersinde ve sınavlarınızda sizlere yararlı olabilecek boğaz ve kanalları bir araya getirdik. İlk olarak boğaz ve kanal nedir sorusu ile başlayalım.

Boğaz ve Kanal Nedir?

İki karanın arasında kalmış olan iki denizi birleştirmeyi başaran dar deniz parçaları boğaz olarak adlandırılmaktadır. Boğazlar dünyadaki ekonomide ve uluslarası ilişkilerde çok önemli olmakta. Ekonomik olmasından dolayı getiri sağlaması ile beraber insanlarda büyük keşiflere çıkmışlar. Hatta kanal adı verilen suni boğazlar bile yapmaya karar vermişlerdir.

Örnek verecek olursak Akdeniz’in Süveyş Kanalı’nı Kızıldeniz’e bağlaması boğazlarında ekonomik olarak önemini vurgulamış oluyor. Boğazlar doğal yollar ile kendiliğinden oluşan iki karayı birbirinden ayırabilecek özelliğe sahiptirler. Kanallar boğaz görevi görür ve iki karayı insanın gücünü kullanıp ayırmış olan yapay boğazlardır.

İstanbul Boğazı

istanbul-bogazi
istanbul-bogazi

İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara’yı birbirine bağlamış oan su geçidi arasındaki yer. Genellikler kuzeydoğu-güneybatı doğrultusuna uzanmaktadır. İstanbul’u ise Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayırmaktadır. Boğazın etrafında buunan yerleşim alanlarına ise Boğaziçi denmektedir. İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi Türk Boğazları olarak isimlendirilmektedir. Avrupa ve Asya’yı birbirinden ayırabilen doğal sınır kabul edilmektedir. İstanbul Boğazı 4. jeolojik zamanda oluşmuş. Fakat bu boğaz nasıl oluşmuş olduğuna dair herhangi bir kesin bilgi verilmemektedir.

Çanakkale Boğazı

canakkale-bogazi
canakkale-bogazi

3. jeolojik zamanda meydana gelmiş olan çöküntünün sonrasında oluşmuştur. Çanakkale Boğazı’nın uzunluğu 65 Km, en geniş yeriyse 5.800m, en dar yeri de 1.250m’dir. Boğazın suyunda ters akıntı bulunmaktadır. Binde 38 tuz oranında Ege suyuyla Marmara’ya akış olan binde 26 oranındaki tuzlu su, Karadeniz suyu ile karşılaşarak ters akıntıya neden oluyor.

Bunun dışında boğaz dar olduğundan ters akıntının olması ve boğazın çevresinde bulunan kıvrımlı kütlelerin olması, boğazın savunulmasında daha kolaylık sağlamış ve geçilmesi de zor bir hal almış. Çanakkale için Birinci Dünya Savaşı’nda geçilmez dediğini de önceden biliyordunuz. Artık nedenini de öğrenmiş oldunuz.

Cebeli Tarık Boğazı

cebelitarik-bogazi
cebelitarik-bogazi

Cebeli Tarık Boğazı, Atlantik Okyanusuyla Akdeniz’in batı kısmını birleştiren boğaz. Bulunmuş olduğu konumdan dolayı önemli bir yer sahip. Dünyadaki en önemli boğazlardan biri olan Cebeli Tarık, Süveyş kanalının açılması ile beraber daha fazla önem kazandı. Cebeli Tarık Boğazı, Atlas ülkelerini ve Afrika’nın kıyılarında olan İber Yarımadasına kadar uzanmakta. 1713 senesinde resmi olacak şekilde İngiltere’ye bağlanmış olan boğaz İspanya ve İngiltere’nin arasında büyük problemlere yol açmıştır.

Babül Mendep Boğazı

babul-mendep-bogazi
babul-mendep-bogazi

Kızıldeniz’i Hint okyanusuna bağlayan bu boğaz 32 km uzunluğundadır. Yemek ve Somali kıyıları arasında yer alıyor. Boğazın Arap Yarımadasında kıyıya sahip olan bir zamanlar Osmanlı’nın kontrolü altındaydı.

Dünyadaki Önemli Kanallar

Kiel Kanalı

kiel-kanali
kiel-kanali

Baltık Denizi’nde bulunan kanal ulaşım olarak büyük öneme sahiptir. Kuzey Denizi’nde Elbe Irmağı ağzında Brünsbüttelkoog’dan, Baltık Denizi kıyısında yer alan Kiel limanında bulunan Holtenu’ya kadar ulaşmayı başaran yol olarak bilinmektedir. Genişliğinin 103 m, derinliğinin ise 11 m olan kanalın üstünde yaklaşık olarak da 42 m yüksekliğinde yedi adet köprü bulunmakta.

Kiel Kanalı’nın amacı 1887 – 95 yıllarında arasında kuzeye gidilecek olan savaş gemilerine kestirme yol sağlamak için yapılmıştır. Daha öncelerinde gemiler Danimarka’nın çevresini dolaşmak zorunda kaldığından savaşın şartlarını zorlaştırmaktaydı. Bu yüzden kolaylık sağlamalı için Kiel Kanalı yapılmıştır.

Panama Kanalı

panama-kanali
panama-kanali

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın güney kısmında yer alan Panama topraklarında bulunmaktadır. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu bağlayan su yolu. Kanalın yapımı tarihteki en zor mühendislik projelerinin arasındadır. Panama Kanalı yapım aşamasındaysa binlerce kişi hayatını kaybettiği de bilinmektedir. Panama projesinin fikri 1500’lü seneler düşünülse de çalışmaları Fransızların yetkisi altında 1880’li senelerde başlatılmış.

Kanalın yapımı esnasında sıtma ve sarı humma gibi hastalıklar ise topraklara yayılmış. Yaklaşık olarak 27.500 kişi kanal çalışması sonlanıncaya kadar hayatını kaybetmiş. Panama Kanalı’nın yapılmasıyla beraber gemi yolculuğu 10.000 km azalmış. 2002 senesine kadar Panama Kanalı’nın üstünden yaklaşık olarak 80.000 gemi geçmiş.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

İnsan Nasıl Başarılı Olur?

Biraz sonra diyeceğimi okul zamanından çok iyi bilirsiniz. Çocukluk zamanlarında çok yetenekli olduklarından, ileride de …

omer-seyfettin

Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin, 11 Mart 1884 senesinde Balıkesir’de Gönen ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yüzbaşı olan Ömer  Şevki …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

8 Yorumlar

 1. Avatar

  simdi kardeşim yukarıda o kadar şeyi ingilizce yazıp sonuna Türkiyenin boğazları diye yazmışsın :d

 2. Avatar
  Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar

  Bu makale sayesinde ödevlerimi yaptım, çok teşekkür ediyorum sizlere. Eğer sizlerinde Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa bu makaleyi okumanızı tavsiye edebilirim.

 3. Avatar
  Boğazlar Ve Kanallar

  Boğazlar Ve Kanallar bu makale ile proje ödevimi gerçekleştirdim teşekkürler.

 4. Avatar

  Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar hakkında birkaç bilgiye ihtiyacım vardı onuda bu sayfa sayesinde temin ettim.

 5. Avatar
  www.apimali.gov.ml

  Thanks for sharing your thoughts on türkiyenin boğazları.
  Regards

 6. Avatar
  Önemli Boğazlar

  Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar makalesi muhteşemdi kim yazmış ise ellerine sağlık.

 7. Avatar

  Proje ödevim için çok faydalı oldu ayrıca çok net ve öz açıklamışsınız bu sebeple ayrıca bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ut nec elit. massa libero mattis