Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar

Abone Olgoogle news
Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar
Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar

Dünyada Bulunan Boğazlar ve Kanallar

Yaşamış olduğunuz dünyayı ne kadar iyi tanımaktasınız? Dünyada yer alan boğazlarda ikisinin Türkiye sınırları içerisinde olduğunu biliyor muydunuz? Bunu bilmiyorsanız tabii ki ülkemizin boğazlar ülkesi olduğunu da bilmiyorsunuz demektir. Ama artık öğrenme zamanı geldi. Coğrafya dersinde ve sınavlarınızda sizlere yararlı olabilecek boğaz ve kanalları bir araya getirdik. İlk olarak boğaz ve kanal nedir sorusu ile başlayalım.

Boğaz ve Kanal Nedir?

İki karanın arasında kalmış olan iki denizi birleştirmeyi başaran dar deniz parçaları boğaz olarak adlandırılmaktadır. Boğazlar dünyadaki ekonomide ve uluslarası ilişkilerde çok önemli olmakta. Ekonomik olmasından dolayı getiri sağlaması ile beraber insanlarda büyük keşiflere çıkmışlar. Hatta kanal adı verilen suni boğazlar bile yapmaya karar vermişlerdir.

Örnek verecek olursak Akdeniz’in Süveyş Kanalı’nı Kızıldeniz’e bağlaması boğazlarında ekonomik olarak önemini vurgulamış oluyor. Boğazlar doğal yollar ile kendiliğinden oluşan iki karayı birbirinden ayırabilecek özelliğe sahiptirler. Kanallar boğaz görevi görür ve iki karayı insanın gücünü kullanıp ayırmış olan yapay boğazlardır.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı
İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara’yı birbirine bağlamış oan su geçidi arasındaki yer.

Genellikler kuzeydoğu-güneybatı doğrultusuna uzanmaktadır. İstanbul’u ise Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayırmaktadır. Boğazın etrafında buunan yerleşim alanlarına ise Boğaziçi denmektedir. İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi Türk Boğazları olarak isimlendirilmektedir. Avrupa ve Asya’yı birbirinden ayırabilen doğal sınır kabul edilmektedir. İstanbul Boğazı 4. jeolojik zamanda oluşmuş. Fakat bu boğaz nasıl oluşmuş olduğuna dair herhangi bir kesin bilgi verilmemektedir.

Çanakkale Boğazı

Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı

3. jeolojik zamanda meydana gelmiş olan çöküntünün sonrasında oluşmuştur. Çanakkale Boğazı’nın uzunluğu 65 Km, en geniş yeriyse 5.800m, en dar yeri de 1.250m’dir. Boğazın suyunda ters akıntı bulunmaktadır. Binde 38 tuz oranında Ege suyuyla Marmara’ya akış olan binde 26 oranındaki tuzlu su, Karadeniz suyu ile karşılaşarak ters akıntıya neden oluyor.

Bunun dışında boğaz dar olduğundan ters akıntının olması ve boğazın çevresinde bulunan kıvrımlı kütlelerin olması, boğazın savunulmasında daha kolaylık sağlamış ve geçilmesi de zor bir hal almış. Çanakkale için Birinci Dünya Savaşı’nda geçilmez dediğini de önceden biliyordunuz. Artık nedenini de öğrenmiş oldunuz.

Cebeli Tarık Boğazı

Cebeli Tarık Boğazı
Cebeli Tarık Boğazı

Cebeli Tarık Boğazı, Atlantik Okyanusuyla Akdeniz’in batı kısmını birleştiren boğaz. Bulunmuş olduğu konumdan dolayı önemli bir yer sahip.

Dünyadaki en önemli boğazlardan biri olan Cebeli Tarık, Süveyş kanalının açılması ile beraber daha fazla önem kazandı. Cebeli Tarık Boğazı, Atlas ülkelerini ve Afrika’nın kıyılarında olan İber Yarımadasına kadar uzanmakta. 1713 senesinde resmi olacak şekilde İngiltere’ye bağlanmış olan boğaz İspanya ve İngiltere’nin arasında büyük problemlere yol açmıştır.

Babül Mendep Boğazı

Babül Mendep Boğazı
Babül Mendep Boğazı

Kızıldeniz’i Hint okyanusuna bağlayan bu boğaz 32 km uzunluğundadır. Yemek ve Somali kıyıları arasında yer alıyor. Boğazın Arap Yarımadasında kıyıya sahip olan bir zamanlar Osmanlı’nın kontrolü altındaydı.

Dünyadaki Önemli Kanallar

Kiel Kanalı

Kiel Kanalı
Kiel Kanalı

Baltık Denizi’nde bulunan kanal ulaşım olarak büyük öneme sahiptir. Kuzey Denizi’nde Elbe Irmağı ağzında Brünsbüttelkoog’dan, Baltık Denizi kıyısında yer alan Kiel limanında bulunan Holtenu’ya kadar ulaşmayı başaran yol olarak bilinmektedir. Genişliğinin 103 m, derinliğinin ise 11 m olan kanalın üstünde yaklaşık olarak da 42 m yüksekliğinde yedi adet köprü bulunmakta.

Kiel Kanalı’nın amacı 1887 – 95 yıllarında arasında kuzeye gidilecek olan savaş gemilerine kestirme yol sağlamak için yapılmıştır. Daha öncelerinde gemiler Danimarka’nın çevresini dolaşmak zorunda kaldığından savaşın şartlarını zorlaştırmaktaydı. Bu yüzden kolaylık sağlamalı için Kiel Kanalı yapılmıştır.

Panama Kanalı

Panama Kanalı
Panama Kanalı

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın güney kısmında yer alan Panama topraklarında bulunmaktadır. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu bağlayan su yolu. Kanalın yapımı tarihteki en zor mühendislik projelerinin arasındadır. Panama Kanalı yapım aşamasındaysa binlerce kişi hayatını kaybettiği de bilinmektedir. Panama projesinin fikri 1500’lü seneler düşünülse de çalışmaları Fransızların yetkisi altında 1880’li senelerde başlatılmış.

Kanalın yapımı esnasında sıtma ve sarı humma gibi hastalıklar ise topraklara yayılmış. Yaklaşık olarak 27.500 kişi kanal çalışması sonlanıncaya kadar hayatını kaybetmiş. Panama Kanalı’nın yapılmasıyla beraber gemi yolculuğu 10.000 km azalmış. 2002 senesine kadar Panama Kanalı’nın üstünden yaklaşık olarak 80.000 gemi geçmiş.

Dede Korkut Hikayeleri8 Yaş MasallarıÇocuk Masalları Kısa

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Benzer İçerikler

Ses ve Özellikleri
Ses ve Özellikleri
Biçim Bilgisi
Biçim Bilgisi
50 Kısa Korku Hikayesi
50 Kısa Korku Hikayesi
Ülkelerin Eğitim Sistemleri
Ülkelerin Eğitim Sistemleri

Yorumlar

  yigit dedi ki:

  simdi kardeşim yukarıda o kadar şeyi ingilizce yazıp sonuna Türkiyenin boğazları diye yazmışsın :d

  Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar dedi ki:

  Bu makale sayesinde ödevlerimi yaptım, çok teşekkür ediyorum sizlere. Eğer sizlerinde Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa bu makaleyi okumanızı tavsiye edebilirim.

  Boğazlar Ve Kanallar dedi ki:

  Boğazlar Ve Kanallar bu makale ile proje ödevimi gerçekleştirdim teşekkürler.

  Asuman dedi ki:

  Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar hakkında birkaç bilgiye ihtiyacım vardı onuda bu sayfa sayesinde temin ettim.

  www.apimali.gov.ml dedi ki:

  Thanks for sharing your thoughts on türkiyenin boğazları.
  Regards

  Önemli Boğazlar dedi ki:

  Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar makalesi muhteşemdi kim yazmış ise ellerine sağlık.

  Aysun dedi ki:

  Proje ödevim için çok faydalı oldu ayrıca çok net ve öz açıklamışsınız bu sebeple ayrıca bir kez daha teşekkür ediyorum.

  Kimsesiz dedi ki:

  Aynen tatlım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.