En İyi Not Tutma Yöntemi

en-iyi-not-tutma
en-iyi-not-tutma

En İyi Not Tutma Yöntemi

Eğitim, iş ve diğer kısımlarda başarıya ulaşabilmek için not tutulması çok önemlidir. Anlatılan kişiyi hem dinlemek hem de bir yandan not almak epey bir zor işlemdir. Hatta bazı durumlarda anlatıcı önden gittiğinden yazmayı bırakırız ve direkt olarak dinlemeye geçmekteyiz. Dinlediğimiz zamanda bu bilgiler çok fazla uzun bir süre hafızamızda yer almaz. Öğrendiğimiz şeyleri zaman içerisinde tekrar etmemiz gerekmektedir. Sizlerde en iyi not tutma yöntemi öğrendiğiniz zaman başkalarından not istemenize gerek kalmayacak. Peki, gelelim en etkili not tutma şekli nasıldır? Not nasıl alınır bunu sizlere 10 adımda göstereceğim.

Öğrencilerin belki de bu hayatta en çok zorlandıkları şeylerden biridir not tutma. Ama her işin yöntemini, ayrıntılarını bildiğimiz zaman her şey çok basit gelir. Sizlerde bugüne kadar not tutmamış ya da tutarken zorlanıyorsanız mutlaka en iyi not tutma yöntemlerine göz atmalısınız. Ben sizlere aşağıda 10 adım da nasıl etkili bir not tutabilirsiniz anlatacağım. Bunlara ek olarak kendinizin de oluşturduğu not tutma yöntemlerini birleştirdiğiniz zaman anlatıcının ağzından çıkabilecek her önemli noktayı not alabileceksiniz.

10 Adım ile Etkili Not Alma

Dikkatinizin Dağılmayacağı Bir Yere Oturun

Düzenli olarak no tutabilmek için dikkatini toplamanız gerekir. Burası çok önemlidir. Bunun içinde doğru yerde oturmanız gerekiyor. Sınıfta veya toplantı salonunda rahatsız etmeyecekleri, dış etkenlerden herhangi bir rahatsızlık, etkilenmeyeceğiniz şekilde oturmanız gerekmekte. Anlatılanları rahat bir şekilde duyup, not alacağınız yere oturun.

Not Almak için Hazırlıklı Olun

Ders ya da eğitime saatinde gitmeniz gerekir. Not alabilmek için gerekli olan tüm eşyalarınız yanınızda olmalı. Sizlere önerim ise tükenmez kalemi tercih etmeniz. Böylelikle silme işlemiyle uğraşmazsınız ve üstünü karalayarak devam edebilirsiniz. Daha sonrasındaysa notlarınızı temiz bir deftere geçirmeniz daha olanaklı olacaktır.

İyi Bir Dİnleyici Olun

İyi bir şekilde not tutabilmek için mutlaka iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Dikkatinizi dağıtacak olan tüm unsurları da ortadan kaldırmanız gerekiyor.. Odak noktanıza sadece anlatıcıyı koymanız gerekmekte.

Dinleme ile Not Tutma Senkronunu İyi Ayarlamalısınız

Tüm dikkatini dinlemeye ayırdığınız zaman verimli bir şekilde not tutmanız imkansız olacaktır. Aynı şekilde ayrıntılı olarak not tutmaya çalışırsanız da anlatılanları anlayabilmeniz oldukça güç olacaktır. Bu durumda dinlemeyi tamamen olumsuz etkileyecektir.

renklendirmeyi-sona-birakin
renklendirmeyi-sona-birakin

Her şeyi Yazmaya Çalışmayın

Not tutarken seçiçi olmalısınız. Daha çok anlatıcı olan kişinin belirtmiş oldukları noktaları not alın. Anlatıcının birkaç cümlesini kendiniz anlayabileceğiniz gibi tek bir cümle ile yazın. Tekrarlamış oldukları şeyleri bu şekilde yazdığınız zaman, zaman kaybetmeyi de geri de bırakmış olursunuz.

her-seyi-yazmaya-calismayin
her-seyi-yazmaya-calismayin

Tek Renk Kalem ile Not Alın

Eğitim sırasında farklı kalemleri kullanmanız ciddi derecede zaman kaybıdır. Bu yüzden tek renk kalem ile not alıp daha sonrasına renklendirmeyi temize çekeceğiniz zaman yapmanız mümkün.

Kısaltmalar ve Semboller Kullanın

Not tutarken de zamanınız çok ama çok önemlidir. Zaman kazanabilmek için geri kalmamak adına kendinizin anlayacağı şekillerde kısaltmalar kullanabilirsiniz. Fakat yapmış olduğunuz kısaltmanın mutlaka konuyla alakalı olduğundan emin olmanız gerekir. Daha sonrasında ise temize geçerken bu neydi gibisinden düşünmek zorunda kalmayın.

Önemli Yerleri İşaretleyin

Anlatıcı bazı cümlelerin üstüne özellikle vurgu yapar. Burasının önemli olduğunu gösterir. Bu yüzden anlatıcının ağzından çıkan her kelimeye bakarken, ses tonunun da ne sürede değiştiğini, nerelerde vurgu yaptığı çözülmelidir. Bu durumlarda yapacağınız şey notunuzun yanına yıldız, kendinize özgü işaret koymanız. Temize çekeceğiniz zaman da işaretleme yapmış olduğunuz yerin önemini fark edip o konuya daha fazla ağırlık verebileceksiniz.

Kaçırdığınız Yerler için Boşluk Bırakın

Not alma sırasında bir şey kaçırdığınız zaman hemen endişeye kapılmayın. Endişenizi bir kenara bırakarak orasını boş bırakın. Anlayamadığınız ya da duyamadığınız yerlerde sayfada boşluk bırakmanız doldurmaktan daha iyi olacaktır. Ders bittiği zaman da boş bırakmış olduğunuz yerleri arkadaşlarınızın almış oldukları notlara bakarak doldurmanız daha mantıklıdır.

Aldığınız Tüm Notları Temize Çekin

Gelelim en önemli noktaya. Almış olduğunuz notların her birine temize çekmeniz çok önemlidir. Özet yapıp, karalayıp, işaretler ve kısaltmaları kullandınız. Eğer temize çekmezseniz de belli bir süreden sonra almış olduğunuz o nottan hiçbir şey anlamayacağınıza adım gibi eminim. Sonuç olarak da almış olduğunuz notları düzgün bir şekilde kağıda ya da defterinize geçirmeniz gerekir.

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir