Ezberleme Teknikleri

ezberleme-teknikleri
ezberleme-teknikleri

Zaman zaman her birimiz ezber yapmak zorunda kalırız. Bazıları ezberlemenin doğru teknik olduğu savunmuyor olsa da yanlış bir düşünce içine giriyorlar. Tabii ki öğrenmek ezbere göre çok daha etkilidir. Fakat sadece yakın zaman içinde gereksinimi duyacağımız, bazen anlamsız ve gereksiz olan şeyleri de akılda tutmanın hiçbir anlamı olmaz. Sınavlar, şiirler, sunumlar, bazen sevgiliye yapılacak konuşmalar da ezber yapmak gerekiyor. Sonuç olarak nedeni ne olursa olsun, ezber yapmamız önemlidir. Genellikle de insanlara bu ezber işi zor gelir. 

Buna ek olacak şekilde ezber konusunda ayrıca çok başarılı olan kişilerde bulunmaktadır. Bazıları devamlı ezber yaptığından bu konuda kendilerin geliştirmiştir. Bazı kişiler ise ezberleme nasıl kolay şekilde yapılır bunun yolunu öğrenip edinmiş olduğu bilgileri de hafızasına almada başarılı yola girmişlerdir.

Ortamı Uygun Hale Getirmelisiniz!

İlk olarak dikkat edeceğiniz nokta ortamınızın uygun bir halde olmasıdır. Çünkü ezber yapmanız için dikkatinizi toplamalı sessiz ve düzenli bir yere ihtiyacınız var. Bunun içinse çalışma ortamınızı ezber yapmak için uygun hale getirip ilk maddeye başlayabilirsiniz. Etrafınızda bulunan dikkatinizi dağıtabilecek unsurlardan kurtulmalı ve uyku moduna geçmeyeceğiniz masa ve sandalyeye sahip olmalısınız. 

Ortamla Beraber Zihninizi Hazırlayın!

Ezber yapma da zorlanan kişilerin en çok yaptığı hatalardan birisidir. Çünkü genellikle dolu olan kafanın içine yeni bilgileri almaya çalışırlar ve aslında boşa uğraştıklarının farkında değildirler. Bu şekilde yaptıkları zaman da olmuyor, ezberleyemiyorum, ne yaparsam yapayım aklıma girmiyor, tarzında isyanlar ederek, pes ediyorlar. İşte bundan dolayı ezbere başlamadan ilk olarak zihninizi tamamen boşaltmanız gerekir. Çünkü aklınızda takılı olan bir şey varken diğerine odaklanabilmeniz mümkün olmayacaktır. 

kucuk-adimlarla-ilerleyin
kucuk-adimlarla-ilerleyin

Küçük Adımlarla İlerleyin!

Yapılması zor olan her şeyde küçük adımlar ile işe başlamanız gerekir. Böylelikle hem  motivasyonunuz açısında hem de beyninizi ezbere alıştırma açısından daha başarılı olacaksınız. Bu önerimi ise ısınma turu olarak varsayabilirsiniz. Nasıl tembelliğe alışan kasları birden harekete geçirmek yanlış ise yanı şekilde binlerce sayfalık kitabı da ezberlemek yanlış olacaktır. Bu yüzden başlangıç olarak kısa metinleri tercih etmeniz gerekir. Kendinizden emin olduğunuz zaman ezber yaptığınızı görecek ve kendinize olan o güveniniz çok daha fazla artacak. 

Küçük Kartlar Hazırlayın!

Klişe olabilir ama çok yararlı olduğundan emin olun. Özellikle de aklınızda tutamadığınız formül, terimler, tarih, yabancı kelimeleri hazırlayacağınız ufak kartlara yazıp, kolay bir şekilde ezber yapabilirsin. Gün içinde boş kaldığınız o anlarda bilgi kartına bakıp bilgileri hafızanıza kaydetmeniz çok daha kolay olacaktır. 

Yüksek Sesle Okuyun

Yüksek ses ile okumak ezber yapma da kolay tekniklerin arasında yer almaktadır. Neden mi? Çünkü yüksek sesle okuma yaptığınız zaman hem dışınızdan duyabileceksiniz hem de görüp öğrenebileceksiniz. Tabii ki yüksek ses ile okuma yönteminin sizde nasıl etkili olacağını uyguladıktan sonra görebilirsiniz. Kimileri içinden okuyup daha çok ezber yapabilmekte. Bu tamamen size kalmış bir durum oluyor. 

Zamana Dikkat Etmelisiniz!

Bazı kişiler kolay ezber yapmak için gece yatmadan önce çalışması gerektiğini söyleseler de doğru yaklaşım olmaz. Aslında eksik bir düşünce olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü gece beyin tüm günün yorgunluğunu taşıyor. Bu da ezber yapmak için zihnin kapalı olduğunu aslında bize direkt olarak gösterir. Ezber yapmak için sabahın en erken saatlerini tercih etmeniz gerekir. Gece yatmadan ilk olarak sabahleyin ezberlemiş olduğunuz ve gün içerisinde tekrar etmiş olduğunuz bilgileri gözden geçirmek sizin için yeterli olacaktır. Böylelikle aklınızda kalacak olan bilgilerin de kalıcılığı %20 ile 30 oranında artar.

Yazıp, Çalışın! 

Sesli veya sessiz şekilde okuduğunuzu hafızanıza kaydetmek için klişe bir şey daha fakat etkili olduğundan emin olabilirsiniz. Yazarak çalışma yöntemi! Dilerseniz özet olarak aklınızda kalan yazabilirsiniz ya da ezberleyeceğiniz bilgilere bakıp yazma seçeneğini kullanarak, rahatlıkla ezberinizi yapabilirsiniz. Burada size önereceğim; iki yöntemi kullanarak hangisinden daha fazla verim aldığınızı öğrenmenizdir. Buna göre de hangisini kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Zeka Geliştirme Yöntemleri!

Beyninizi ne kadar fazla geliştirirseniz, kısa süre içinde de ezber yapabilirsiniz. Zeki bir insan olmanız için yapacaklarınız sadece ezber yapmakta değil hayatınızın birçok alanında işinize yarayacak. Bunun içinde beyin egzersizlerini alışkanlık haline getirmelisiniz ve basit olan şeylerin gücünden yararlanmalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir