Ev / Çocuk Hikayeleri Kısa / Gerçek Servet Masalı

Gerçek Servet Masalı

Gercek Servet


Bir zamanlar, büyük bir kasabada çok zengin ve varlıklı bir adam yaşıyordu. Lüks bir yaşam sürüyordu. Zenginliğiyle arkadaşları ve akrabalarına hep övünürdü.

Oğlu uzak bir şehirde okuyordu ve tatil için eve dönmüştü. Zengin adam oğluna ne kadar zengin olduğunu göstermek istedi. Ama oğlu herhangi bir lüks yaşam tarzına düşkün değildi. Ancak zengin adam, oğlunun yaşam tarzının son derece zengin olduğunu ve yoksul insanların çok acı çektiğini fark etmesini istemişti. Fakir halkın hayatını göstermek için tüm şehre bir günlük ziyaret planladı.

Baba ve oğul bir araba aldı ve tüm şehri ziyaret etti. İki gün sonra eve döndüler. Baba, zengin insanı onurlandıran fakirleri gördükten ve tesis yetersizliğinden dolayı fakirlerin acılarına tanık olduktan sonra oğlunun çok sessiz olduğuna sevindi.

Zengin adam oğluna şu soruyu sordu: “Sevgili oğlum, yolculuk nasıldı? Hoşuna gitti mi? ”

Oğlum, “Evet babam, seninle harika bir yolculuktu,” diye yanıtladı.

“Peki, yolculuktan ne öğrendin?” Diye sordu baba.

Oğlu sessizdi.

“Sonunda fakirlerin nasıl acı çektiğini ve nasıl yaşadıklarını anladın” dedi.

“Hayır baba” diye oğlu cevap verdi. “Bahçemizde büyük bir havuz var. Ama orada hiç bitmeyen büyük bir koy var! Çeşitli ülkelerden ithal edilen lüks ve pahalı lambalarımız var. Ancak dışarıda geceleri aydınlatan sayısız yıldız var. Küçük bir toprak parçası üzerinde bir evimiz var. Ama ufkun ötesine uzanan bol miktarda tarlalar var. Mülkümüzün etrafındaki devasa ve güçlü duvarlarla korunuyoruz, ama onlar birbirleriyle bağ kuruyorlar. Onlardan yiyecek almak zorundayız. Onlar kendi yiyeceklerini yetiştirebilecek kadar zenginler. ”

Zengin baba oğlunun sözlerini duyunca sersemledi ve suskun kaldı.

Sonunda oğlu ekledi, “Baba, bana kimin zengin ve kimin fakir olduğunu gösterdiğin için çok teşekkür ederim. Ne kadar fakir olduğumuzu anlamama izin verdiğin için teşekkür ederim. ”

Gerçek servet, para ve mülk tarafından ölçülmez! Gerçek refah, iyi arkadaşlıklar ve merhametli ilişkiler içinde yaratılır.
Gerçek Servet Masalını beğendiniz mi şayet beğendiyseniz bir sonraki Bahçedeki Yabancı Masalını da okuyabilirsiniz.

Sitemizin daha gelişmesi ve faydalı olması için "YORUMLAR" kısmına düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Hemen alt köşedeki "SOSYAL İCON" seçenekleri ile bizi paylaşarak bizlere ödül vermeye ne dersiniz?

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık. İletişim: hikayeokumak@yandex.com

Ayrıca kontrol et

Pinokyo

Pinokyo

Pinokyo Uzun zaman önce küçük bir kasabada Gepetto adında bir oyuncakçı yaşarmış. Ahşap oyuncaklar yapıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir