Gerçek Servet Masalı

Gercek Servet
Gerçek Servet Masalı

Bir zamanlar, büyük bir kasabada çok zengin ve varlıklı bir adam yaşıyordu. Lüks bir yaşam sürüyordu. Zenginliğiyle arkadaşları ve akrabalarına hep övünürdü. Oğlu uzak bir şehirde okuyordu ve tatil için eve dönmüştü. Zengin adam oğluna ne kadar zengin olduğunu göstermek istedi. Ama oğlu herhangi bir lüks yaşam tarzına düşkün değildi. Ancak zengin adam, oğlunun yaşam tarzının son derece zengin olduğunu ve yoksul insanların çok acı çektiğini fark etmesini istemişti. Fakir halkın hayatını göstermek için tüm şehre bir günlük ziyaret planladı. Baba ve oğul bir araba aldı ve tüm şehri ziyaret etti. İki gün sonra eve döndüler. Baba, zengin insanı onurlandıran fakirleri gördükten ve tesis yetersizliğinden dolayı fakirlerin acılarına tanık olduktan sonra oğlunun çok sessiz olduğuna sevindi.

Zengin adam oğluna şu soruyu sordu: “Sevgili oğlum, yolculuk nasıldı? Hoşuna gitti mi? ” Oğlum, “Evet babam, seninle harika bir yolculuktu,” diye yanıtladı. “Peki, yolculuktan ne öğrendin?” Diye sordu baba. Oğlu sessizdi. “Sonunda fakirlerin nasıl acı çektiğini ve nasıl yaşadıklarını anladın” dedi.

“Hayır baba” diye oğlu cevap verdi. “Bahçemizde büyük bir havuz var. Ama orada hiç bitmeyen büyük bir koy var! Çeşitli ülkelerden ithal edilen lüks ve pahalı lambalarımız var. Ancak dışarıda geceleri aydınlatan sayısız yıldız var. Küçük bir toprak parçası üzerinde bir evimiz var. Ama ufkun ötesine uzanan bol miktarda tarlalar var. Mülkümüzün etrafındaki devasa ve güçlü duvarlarla korunuyoruz, ama onlar birbirleriyle bağ kuruyorlar. Onlardan yiyecek almak zorundayız. Onlar kendi yiyeceklerini yetiştirebilecek kadar zenginler. ”

Zengin baba oğlunun sözlerini duyunca sersemledi ve suskun kaldı. Sonunda oğlu ekledi, “Baba, bana kimin zengin ve kimin fakir olduğunu gösterdiğin için çok teşekkür ederim. Ne kadar fakir olduğumuzu anlamama izin verdiğin için teşekkür ederim. ”
Gerçek servet, para ve mülk tarafından ölçülmez! Gerçek refah, iyi arkadaşlıklar ve merhametli ilişkiler içinde yaratılır.

Bahçedeki Yabancı MasalıÇocuk HikayeleriBencil Adam Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Midasin-dokunusu

Midas’ın Dokunuşu

Midas’ın Dokunuşu Bu kral Midas’ın hikayesi. Bundan yüzyıllar önce güzel bir krallık varmış. Bu krallık …

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir