Güney Kore Eğitim Sistemi

Güney Kore, Asya’nın doğu kısmındaki Kore Yarımadası’nın güneyinde bulunuyor. Kuzeyde tek kara komşusu ise Japon Denizi ve Sarı Deniz tarafından çevrilidir. Denizin ötesindeyse batıda Çin, doğu tarafında Japonya ve güneydeyse Tayvan ile komşu olmaktadır. Ülkenin tam nüfusu ise 50 milyon 925 bin 172 olarak biliniyor. 

Eğitim Sistemi 

Güney Kore eğitim sistemi yetkililer tarafından 6+3+3+4 sene olarak düzenlenmiş. Okul öncesi eğitimle beraber lise zorunlu eğitim olarak tutulmamış. İlköğretime başlayacaklar 7 yaşında olmalı ve az sayıda olan özel okul dışındakiler ücretsiz olmaktadır. Güney Kore’nin eğitiminden sorumlu olan devlet kurumuysa Milli Eğitim Bakanlığı. Okullardaki finansal kaynaklar genel olarak devlet ödeneğiyle ve öğrencilerin harçlarından oluşur. %98 okur ve yazar oranına sahip olan Kore öğrencileri günde yaklaşık olarak 12 ila 14 saat eğitim görmekteler. Öğrencilerin her biri akşam saat 5’e kadar okulda eğitim görmekte ve daha sonrasında 9’a kadar zorunlu olan etüt programlarına katılım göstermek zorundadırlar. Saat 11’e kadar bir öğrencinin çalışma Güney Kore’de normal olarak karşılanmaktadır. 

Güney Kore’de eğitim ve öğretim yılı 17 haftalık iki dönem ile minimum 220 günden oluşuyor. Eğitim ve öğretim Mart ayında başlarken, Temmuz ortası itibariyle 45 günlük sömestr tatili yapılır ve ardından ikinci dönem Eylül de başlamaktadır. Ocak ve Şubat aylarındaysa 70 günlük kış tatili yapılırken öğrenciler ayda yalnızca 2 cumartesi okula giderler. Dersler, ilkokuldayken 40, ortaokuldayken 45, lisedeyse 50 dakika sürmektedir. Okullar ise hava mevsimin şartlarına, öğrencinin ihtiyaçlarına, dersin gereksinimine ve okulun durumlarına göre ders saatleri değişebilmektedir. 

Birinci ve ikinci sınıflarda değerlendirmeler betimleyici açıklamalar ile yapılmaktadır. Not kullanılmaz. 3 ila 12. sınıflardaysa beşli notlandırmalar kullanılmaktadır. Bu durumda;

 • 90 ve üstü – A
 • 80 – 89 – B
 • 70 – 79 – C
 • 60 – 69 – D
 • 59 ve altı – F olarak değerlendirmeye alınır. 
ogretim-programlari
ogretim-programlari

Öğretim Programları 

Güney Kore ülkesinde ulusal müfredat, her öğretim senesi için öğretilecek konuları, her konu içinde ayrılacak olan zamanı belirler. Müfredat, ders kitabı ve eğitim-öğretim faaliyetlerini değerlendirebilme yöntemleri içinde genel kuralları sağlayabilmek adına kriterler gelişir. Fakat yerel eğitim yetkilileriyse, okullar tarafından yapılabilecek farkı birimler de olabilmektedir. 

Anaokul Eğitimi

Buradaki çocuklar ilkokula hazırlanmaktadırlar. Günde ortama 3 saat anaokul eğitimi alırlar. Yaş aralıklarıysa 3 ila 5 olmaktadır. Devlet, ilkokuldan önceki 1 sene boyunca okul öncesi eğitimi herhangi bir ücret almadan sağlamakta. Devlet bunun dışında okul öncesi kurumlara da bütçe ayırır.

İlkokul Eğitimi

Okula başlama yaşını 6 yapıp zorunlu ve parasız olmuştur. İlköğretim okullaşma oranıysa %99,9’dur. Sınıf mevcutları 35 civarındadır. Buradaki amaç temel eğitimi verebilmek ve her birini duyarlı vatandaş yapma yolunda ilk adımlarını atmalarını sağlamaktır. Senede yaklaşık olarak 220 gün süren eğitimde ahlak eğitimi, toplumsal incelemeler, Kore dili, fen, matematik, el sanatları, beden eğitimi gibi kendilerini keşfetmelerine yardımcı olacak derslerle eğitimler verilmektedir. İlkokul öğretmenlerin tamamı neredeyse 4 senelik üniversitelerden mezundur.

Ortaokul Eğitimi 

İlkokulu bitirip 12 ila 14 yaşındaki çocuklar ortaokula başlamaktadırlar. 11 temel veya zorunlu dersten oluşmuş olan bu zamanda mesleki kurslar ve seçmeli derslere yönlendirmeler yapılmaktadır. 1970 senesinde ortaokullarda öğrenci ve öğretmen oranı 42,3 iken 2000 senesinde 20,1 olmuş. 

Lise eğitimi

Yaş aralıkları 17 ila 19 olup lise eğitimi tam olarak 3 sene verilmektedir. Lise mezunu olan öğrencilerin oranıysa %97’dir. Liseye giriş zamanında kendilerine tamamen yön verebilecekleri halde olmaktadırlar. Kişinin yaratıcılığıyla, karakteriyle, analitik düşünmeyle, yetenekleri ve hedeflerine göre bir liseye gitmektedirler. Üniversiteye hazırlanmış olan akademik eğitim de 11. sınıftayken alan seçimleri yapmaktadırlar. Yetenekli olan öğrenciler tespit edildikten sonra da potansiyellerine göre en üst düzeye çıkmaları amaçlanır.

Yükseköğretim 

Ortaöğretimden, yükseköğretime geçiş için zorunlu olan sınava herkes girmelidir. Akademik yetenek testiyse 5 kısımda oluşmaktadır. Anadil sınavı, yabancı dil sınavı, matematik sınavı, fen bilimleri, sosyal bilimler, ikinci yabancı dil sınavı ve mesleki eğitimdir. 

guney-kore-ek-bilgiler
guney-kore-ek-bilgiler

Güney Kore Ek Bilgiler

 • 11. sınıfta alan seçimleri yapılmaktadır. 
 • Güney Kore’de sınıflarda terlik kullanılmaktadır. Ayakkabı giymek yasaktır. 
 • Okul temizliklerini öğrenciler kendileri yapmaktadırlar. Fakat hastalığa yakalanmama açısından tuvalet gibi olan yerleri hademeler yapmaktadır. 
 • Okullarda temel dersler dışında oyunculuk eğitimi de verilmektedir. 
 • Her beş senede bir öğretmenlerin okulları değiştirilmekte. 
 • 65 yaşında oldukları zaman emekli olma garantilidir. 
 • İngilizce eğitimi onlar için çok önemlidir. Yurt dışından İngilizce bilen öğretmenler getirilmektedir. 
 • Hagwon ismi verilen okul sonrasında gece okulları da bulunmaktadır. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

İnsan Nasıl Başarılı Olur?

Biraz sonra diyeceğimi okul zamanından çok iyi bilirsiniz. Çocukluk zamanlarında çok yetenekli olduklarından, ileride de …

omer-seyfettin

Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin, 11 Mart 1884 senesinde Balıkesir’de Gönen ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yüzbaşı olan Ömer  Şevki …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

odio consectetur et, velit, sed porta. libero