Ev / Çocuk Masalları / Güzel Ve Çirkin Masalı

Güzel Ve Çirkin Masalı

Güzel Ve Çirkin Masalı
Bir zamanlar üç kızı olan zengin bir tüccar vardı. Güzel bir şehirde çok güzel bir evde yaşıyorlardı ve çok sayıda hizmetçiye sahiptiler. Bütün yiyecekleri altın ve gümüş tabaklarda servis edildi ve önlükleri mücevherlerle dikilmiş en zengin şeylerden yapıldı.

Bir gün talihsizlik tüccarın üzerine geldi. Büyük fiyatlara mal olan ve denizlere yelken açan gemileri harap olmuştu. Şehirde artık en zengin tüccar olmadığını, çok fakir bir adam olduğunu fark etti.

Ülkede hala küçük bir ev kalmıştı, bunun için her şey satıldı, emekli oldu. Üç kızı, tabii ki, onunla birlikte gitti.

Marigold ve Dressalinda, bütün paralarını kaybetmiş olduklarını düşününce bu durumdan hoşlanmamışlar.  Ama Güzel’in tek düşüncesi yaşlı babasını neşelendirmek olmuş ve iki kız kardeşi tahta sandalyelere oturup ağlarken ve kendilerini perişan ederken, Güzel ateş yaktı ve akşam yemeğini hazırladı, çünkü tüccar o kadar fakirdi ki, hizmetçisi artık yoktu.

En büyük iki kız kardeş bir şey yapmadılar, Güzel ise yerleri süpürdü, bulaşıkları yıkadı, fakir kır evi için elinden geleni yaptı. Kız kardeşleri şikayetleri ile birlikte korkunç bir hayat sürdüler, çünkü sadece kendileri bir şey yapmayı reddetmediler, aynı zamanda yaptığı her şeyin yanlış yapıldığını söylediler.

Bu şekilde bir yıl geçti ve bir gün tüccara bir mektup geldi. Kızlarını bulmak için acele etti, çünkü onlara mektubun içinde yer alan iyi haberi söylemek için sabırsızlanıyordu.

“Sevgili çocuklarım” dedi, “sonunda şansımız değişti. Bu mektup, kayıp olduğu düşünülen gemilerden birinin güvenli bir şekilde limana geldiğini, artık yoksulluk içinde yaşamak zorunda kalmayacağımızı söylüyor. Daha önce olduğu kadar zengin olmayacağız belki, ama bizi rahat ettirecek kadar elimizde para olacak. Gemimi almak için bir an önce yola çıkacağım. Şimdi söyleyin bana kızlar, geri döndüğümde size ne getireyim? ”

İki kız kardeş elbise ve mücevher istemiş.

“Güzel sana ne getireyim?” Diye sordu babası, küçük kızı ona yardım ederken.

“Ah, bana bir gül getir,” dedi Güzel aceleyle.

Babası onu sevgiyle öptü ve yola çıktı.

“Seni aptal kız” dedi Marigold, “sadece babamızın bizden daha bencil olmadığını düşünmesini istiyorsun – istediğin bu! Gerçekten bir gül mü yani! ”

“Gerçekten de, kız kardeşim” dedi Güzel, “sebep bu değildi” demiş.

Fakat kız kardeşler çok rahatsız olmuşlar ve babaları geri geldiğinde sahip olacakları güzel şeylerden konuşmak için kendi odalarında oturmaya gittiler.

Bu arada tüccar, parasıyla ne yapacağına dair umut ve büyük planları ile şehre gitti.

Ama oraya vardığında, birisinin ona bir numara yaptığını ve limana gemisinin hiç gelmediğini keşfetti, bu daha önce olduğu kadar kötü bir şeydi.

Bütün gününü, aldığı mektubun gerçek olup olmadığından emin olmak için harcadı ve yeniden eve dönmek için yola çıktı. Yorgun ve mutsuzdu, sabah evden ayrıldığından beri hiç yemek yememişti.

Kulübeye gitmek için geçmek zorunda olduğu büyük ormana geldiğinde çok karanlıktı ve ağaçların arasından parlayan bir ışık gördüğü zaman, o gece evine gitmemeye karar verdi.

Bir oduncu kulübesini bulmayı bekliyordu, ama ışığın büyük ve güzel bir sarayın pencerelerinden geldiğini görünce şaşırdı! Kapıları çaldı, ama hiç kimse cevap vermedi ve hem açlık hem de soğuk onu zorladı.

Salonda büyük bir ateş vardı ve ısındığında evin efendisini aramaya koyuldu. Ama açtığı ilk kapının arkasında, akşam yemeğinin hazır olduğu küçük bir oda vardı.

Böylece satıcı yemeği yedi, sonra tekrar evin efendisini aramayı düşündü.

O başladı ve başka bir kapı açtı, ama orada sadece uykunuzu yapan bakmak için bir yatak gördü, o yüzden kendine dedi ki:

“Bu bazı periler işidir”. Evin efendisi için daha ileriye bakmamalıydım. ”

Ve bununla birlikte yatağa yuvarlandı ve çok yoruldu, uyumaya gitti ve sabah kalkma vakti gelene kadar bir güzel uyudu.

Uyandığında, kendini bu kadar yumuşak ve rahat bir yatakta bulunca oldukça şaşırdı, ama şu anda başına gelen her şeyi hatırladı.

“Gitmeliyim” dedi, “ama iyi bir akşam yemeği için ev sahibime teşekkür edebilseydim.”

Yataktan kalktığında, minnettar olmak için başka bir şey bulduğunu gördü, çünkü başucu tarafındaki sandalye başında yeni kıyafetler, her cebinde on altın parça olacaktı. Mavi ve gümüş takım elbiseyi giydiğinde ve cebindeki altın paraları karıştırdığında, farklı bir adam olarak hissetti.

Alt kata indiğinde, gece beklediği küçük odada onu bekleyen iyi bir kahvaltı buldu ve iyi bir yemek yediğinde, bahçede bir gezintiye çıkmayı düşündü. Gittiği mermer merdivenlerden aşağıya ve bahçeye geldiğinde gülün kırmızı, beyaz, pembe ve sarı dolu olduğunu gördü ve tüccar onlara baktı ve Güzel’in dileğini hatırladı.

“Ah, zavallı kızlarım,” dedi, “gemimin eve gelmediğini bilmek onlar için bir hayal kırıklığı olacak, ama Güzel istediği her şeye sahip olabilir.” Böylece elini uzattı ve ulaştığı en büyük kırmızı gülü aldı. Gülü aldığında çalıların arkasından bir canavar çıktı. Herhangi bir insandan daha uzun boyluydu, ve herhangi bir hayvandan daha çirkin, ama, tüccar için en korkunç görünen şey, ona bir adamın sesiyle konuşmasıydı.

“Nankör serseri!” Dedi Canavar. “Seni besledim, giydirdim ve şimdi güllerimi çalıyorsun!”

“Merhamet! merhamet! ” diyerek ağladı tüccar.

“Hayır” dedi canavar, “ölmelisin!”

Zavallı tüccar dizlerinin üzerine düştü ve zalim canavarın kalbini yumuşatmak için söyleyecek bir şey düşünmeye çalıştı; ve sonunda dedi ki: “Efendim, ben sadece bu gülü çaldım çünkü en küçük kızım onu ​​getirmemi istedi.”

“Bana bu kızını anlat,” dedi canavar aniden. “O iyi bir kız mı?”

Eski tüccar “Dünyanın en iyi ve en sevgili kızı” dedi. Ve sonra, öleceğini düşünerek “Ah!” Diye bağırdı, “zavallı çocuklarım bensiz ne yapacak?”

“Gülü çalmadan önce bunu düşünmeliydin,” dedi canavar. “Ancak, kızlarınızdan biri sizin hayatınıza karşılık benimle birlikte yaşar mı? Kabul etmezlerse 3 ay içinde öleceksin”

Zavallı adam söz verdi.

“Her halükarda,” “Üç ay daha fazla hayatım olacak” dedi.

Ve böylece, ağır bir kalple, tüccar uzaklaştı; ama saray kapısından geçerken, Canavar ona Güzel’in gülünü unuttuğunu ve aynı zamanda ona büyük bir demet yaptığını söyledi.

Tüccar, onu kulübenin kapısında karşılamak için koştuğunda bunları Güzel’in eline bıraktı.

“Onları al, çocuğum,” dedi ve “onlar zavallı babana hayatına mal oldular.” 
Ve bütün hikayeyi anlattı. İki büyük kız kardeşi  ağladı ve tabii ki olan her şey için Güzellik’i suçladı.

“Eğer bir gül istemeseydi, babamız yeni elbisesi ve altın parçalarıyla sarayı güvende bırakmış olurdu; ama senin aptallığın onun hayatına mal oldu. ”

Güzellik, “Ben babam için gideceğim” dedi.

Üç ayın sonunda babası ve Güzel canavarın sarayına gitti.

Babası ona yolu göstermek için yanına gitti. Daha önce olduğu gibi, odundan parlayan ışıkları gördü, kapıyı çaldı ve büyük salondaki yangında kendini ısıttı.

Canavar odaya geldi. Güzellik çığlık attı ve babasına sarıldı.

“Korkma,” dedi canavar hafifçe, “ama bana söyle, buraya kendi özgür iradenle geliyor musun?”

“Evet,” dedi Güzellik, titriyordu.

“Sen iyi bir kızsın,” dedi Canavar, yaşlı adama dönerek, bu gece orada uyuyabileceğini söyledi, ama sabah o gitmeli ve kızı geride bırakmalıydı.

Ertesi sabah baba ayrıldı ve acı bir şekilde ağladı.

Güzellik, yalnız başına, korkmuş hissetmemeye çalıştı. Sarayda oraya koştu ve hayal ettiği her şeyden daha güzel buldu. Odalardan birinin üzerinde adı yazılmıştı. İçinde kitap, müzik, kanarya-kuşları, Farsça kediler ve zamanın keyifli geçmesi için düşünülebilecek her şey vardı.<

“Ah canım!” Dedi; “Eğer sadece fakir babamı görebilseydim, mutlu olabilirdim.”

Konuştuğunda, büyük bir aynaya bakmaya başladı ve içinde babasının şeklini gördü, sadece kulübesinin kapısına gidiyordu.

O gece, Güzellik akşam yemeğine oturduğunda, Canavar geldi.

“Seninle akşam yemeği yiyebilir miyim?” Dedi.

“Bu senin istediğin gibi olmalı” dedi Güzellik.

Bu yüzden canavar onunla yemek için oturdu ve bittiğinde şöyle dedi:

“Çok çirkinim, Güzellik ve çok aptalım ama sizi seviyorum; Benimle evlenir misin?”

“Hayır, Canavar” dedi Güzellik nazikçe.

Zavallı Canavar iç çekti ve gitti.

Ve her gece aynı şey oldu. Onunla akşam yemeğini yedim ve sonra onun onunla evlenip evlenmeyeceğini sordu. Ve her zaman “Hayır, Canavar” dedi.

Günler geçtikçe Güzel canavara alışmış.

Bir gün aynada babasının hasta olduğunu gördü, o gece Canavara dedi ki:

“Sevgili Canavar, benim için çok iyisin, babama bakmak için eve gitmeme izin verecek misin? O hasta ve öldüğümü düşünüyor. Gitmeme izin ver ve onu neşelendireyim, sana sadakatle döneceğime söz veriyorum. ”

“Çok iyi,” dedi canavar, “ama bir haftadan fazla kalmayın, çünkü eğer yaparsanız, kederden öleceğim, çünkü seni çok seviyorum” dedi.

“Eve nasıl ulaşırım?” Dedi Güzellik; “Yolu bilmiyorum.”

Sonra canavar ona bir yüzük verdi ve yatağa gittiğinde parmağını üzerine koymasını söyledi, yakutunu elinin avuçlarına doğru çevirdi ve sonra babasının kulübesinde uyanacaktı. Geri gelmek istediğinde de, aynı şeyi yapması yeterliydi.

Sabah uyandığında, babasının evinde kendini buldu ve yaşlı adam onun güvende olduğunu görünce neşelendi. Fakat kız kardeşleri onu nazik bir şekilde karşılamıyordu ve Canavarın onun için ne kadar iyi olduğunu duyduklarında, güzel bir sarayda yaşamak için iyi şansını kıskandılar;

“Keşke gitmiş olsaydık,” dedi Marigold. “Güzellik her zaman her şeyin en iyisini alır.”

“Büyük sarayı anlat,” dedi Dressalinda, “ve ne yapıyorsunuz, ve zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?”

 Güzellik, onlara anlattı, ve kıskançlıkları her geçen gün arttı. Son olarak Dressalinda Marigold’a şöyle dedi:

“Bir hafta içinde geri döneceğine söz verdi. Onun burada kalmasını sağlarsak, Canavar kızabilir ve onu öldürebilir ve sonra bizim için bir şans olur. ”

O gün geri dönmüş olmasından önce, ona verdikleri bir bardak şarabın içine bir miktar haşhaş suyu koydular ve bu onu çok uykulu hale getirdi ve iki gün, gece uyudu. Uyanınca yakutunu avucuna doğru çevirdi ve ertesi sabah orada yatağında Canavar sarayında uyandı.

Saraydaki odalarının nerede olduğunu bilmiyordu, ama onu görmeden önce akşam yemeğine kadar bekleyemediğini hissetti, bu yüzden ismini çağırarak koştu. Ama saray boştu ve aradığında kimse cevap vermiyordu.

Sonra bahçelerden koşarak adını tekrar tekrar çağırdı, ama yine de sessizlik vardı.

“Ah! Onu bulamıyorsam ne yapmalıyım? ”dedi. “Bir daha asla mutlu olmayacağım.”

Sonra rüyasını hatırladı ve gül bahçesine koştu, ve orada, büyük çeşmenin havzasının yanında, zavallı Canavarı hiçbir yaşam belirtisi olmadan yatarken gördü. Güzellik, onun yanında dizlerinin üzerine çöktü.

“Ah canım Canavar,” diye bağırdı “gerçekten öldün mü? Heyhat! heyhat! o zaman ben de öleceğim, çünkü sensiz yaşayamam. ”

Hemen canavarı gözlerini açtı, iç çekti ve şöyle dedi:

“Güzellik, benimle evlenir misin?”

Ve Güzellik, hala hayatta olduğunu öğrendiğinde neşeyle birlikte, şöyle yanıtladı:

“Evet, evet canım Canavar, seni çok sevdiğim için”

Bu sözlerden sonra Canavarın yerine, bir düğün için hazır hale getirilmiş gibi beyaz ve gümüş giyinmiş yakışıklı bir Prens geldi.

“Sevgili Güzellik” dedi, “Kötü bir peri beni bir Canavar’a dönüştürdü ve çirkinliğim ve aptallığım olsa da, benimle evlenmeyi kabul etmeseydin böyle kalacaktım” demiş.

Böylece saraya geri döndüler ve bu zaman zarfında Prens ve gelinin ellerini öpmek isteyenlerle saray doluydu. Ve Prens, katılanlardan birine fısıldadı, dışarı çıktı ve çok az zaman sonra, Güzellik’in babası ve kız kardeşleriyle geri döndü.

Güzel ve yakışıklı Prens, sonsuza kadar mutlu yaşadı.

 

Sayfamıza Destek Olmak İçin Sosyal Hesaplarınızda Sayfamızı Paylaşabilir Misiniz?

Ayrıca kontrol et

Agustos-Bocegi-İle-Karinca

Ağustos Böceği İle Karınca

Kuş cıvıltılarının her yeri saldığı birbirinden güzel ağaç ve çiçeklerin olduğu güzel mi güzel bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir