Ev / Eğitim / Hikaye Nasıl Yazılır

Hikaye Nasıl Yazılır

hikaye-nasil-yazilir
hikaye-nasil-yazilir

Bu yazımızda hikaye nasıl yazılı, hikaye yazarken nelere dikkat edilmelidir bunları inceleyeceğiz. İlk öncelikle hikaye yazarken ne yazacağımızı belirlemeliyiz. Yani konu bulmalısınız. Konu; hikayede ne anlatılacağıdır. 

Konu Belirleme de Sıkıntı Yaşayanlar

 • İyi düşünün.
 • Yaşadıklarınızı gözden geçirmelisiniz.
 • Önceden okumuş olduğunuz ya da sizi etkileyen olayları hatırlayın.
 • Zihninizde bir anıyı tekrardan canlandırın.
 • En sonunda ayrıntıları ortaya çıkarıp genişletin.

Gözlemleme

 • Yaşantınızı gözünüzün önüne getirin. Size yazma konusu verecek ortamı, olayı ve kişileri düşünün.
 • Bildiğiniz ve tanıdığınız o ortama gidebilirsiniz. En basit örnek olarak evden çıkarak 10 dakika boyunca yürüyüş yapın. Okul servisinde yahut okul taşıtın da gözlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Daha önce asla gitmediğiniz ya da az gitmiş olduğunuz bir yere gidin.
 • Kişi, olay ve durumları gözlemlerken ayrıntılara mutlaka dikkat edin.
 • Hikayenizdeki konuda kahraman olacak kişileri bu gözlemi yaparken bulmaya çalışmalısınız.
 • İlginç ve sıra dışı olan şeylere dikkat ederek, not alın.
 • Gerektiği zamanlarda daima not alın.

Okuyun, Dinleyin ve İzleyin

Kitaplar daima bize farklı bir dünyanın kapısını açmaktadır. Kitabı okurken genellikle zihnimizde sanki bir senaryo oluşturmuş gibi oluruz ve film gibi onu izleriz.

Küçük el radyosu, telefon ya da aracınızda radyo dinleyebiliriniz. Bu zihninizdeki anıları daha kolay hatırlamanıza yardımcı olur.

Komedi, röportaj, bilgilendirici şeyler dinlemelisiniz. Dinleme beceriniz arttığı zaman hayal gücünüzü de etkileyecek.

Asıl Hususlar

asil-hususlar
asil-hususlar

Konu Belirleme

Bir hikaye oluşturulurken ilk aşama her zaman tema ve konunun belirlenmesi ile alakalıdır. Konunun belirlenmemiş olduğu hikayeyi yazmak emin olun sonu gelmeyecek bir hikayedir. Hikaye konusunda zorlanıyorsanız eğer yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Hikaye yaşanmış veya yaşanabilecek olayları ele almaktadır. Bundan dolayı gerçekleşecek olan olayları da kendiniz zihninizde kurgu yapabilirsiniz.

Karakteri Belirleme

karakteri-belirleme
karakteri-belirleme

Konu belirleyip daha sonrasında hikayede geçecek olan karakterlerin belirlenmesi gerekir. Anlatılacak olaya uygun şekilde kişiliği ve yeterli sayıda karakter olmalıdır. İhtiyaç olandan dhaa fazlası karışık duruma yol açacaktır.

Anlatıcı ve Bakış Açılarını Belirleme

Hikayelerde en önemli unsurlardan birisi anlatıcı ve anlatıcının baktığı açıdır. Ele alınan olayın daha etkili bir şekilde olması için en uygun anlatıcısı seçilmelidir. Bunun yanında anlatıcının yazardan bağımsız olması da unutulmaması gerekir.

Olay Örgülerini Oluşturma

olay-orgulerini-olusturma
olay-orgulerini-olusturma

Seçilmiş olan konuya ve karaktere uygun olacak şekilde olayların zincirleme şekilde oluşturulması gerekir. Oluşturabilecek olay örgülerinin ana olaya gidip, onu destekleyebilecek nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Mekan ve Zamanı Belirleme

Hikayelerin en önemli unsurlarından birisi ise yer ve zamandır. Anlatılan olayların her biri uygun mekanlarda gerçekleşmesi gerekir. Zaman kavramının her zaman olması gerekmese de olayın geçmiş olduğu zaman ya da olayın gerçekleşmesi sürecindeki zamanın okuyucuya aktarılması gerekir. Zamanların her biri kronolojik sırada olabileceği gibi anlatılmak istenilen olaydaki canlılığı arttırmak isterseniz geçmişten de izleri öne sürebilirsiniz.

Anlatım Biçim ve Tekniklerinden Faydalanma

Bir hikayede başarıyı getirebilecek en önemli noktalardan birisi anlatım biçimlerinin ve tekniklerinin doğru olacak şekilde kullanımıdır. Özellikle de hikayede kullanılması gerekli olan öyküleme ve betimeleme ustalık ile kullanılmalıdır. Hikayelerdeki olayların her biri öyküleyici anlatımla okucuyuya verilmelidir. Ayrıca da anlatılacak olan olayların etkileyicilik gücünün de artması için tasvirler yapabilirsiniz.

Dil Bilgisi Kurallarına Uymak

dil-bilgisi-kurallarına-uyma
dil-bilgisi-kurallarına-uyma

Bir hikayeyi kaliteli gösteren diğer büyük unsursa dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde yazılmasıdır. Bir hikaye içerisinde yapılacak olası yazım yanlışı ise okuyucunun dikkatinden kaçmayıp, tüm metinle alakalı olan fikrini olumsuz bir yönde etkileyebilir. Yazım kuralından uzak bir metin yazarsanız eğer okuyucu tarafından bu hikaye asla sevilmeyecektir. Bundan dolayı taslak halinde olan hikayenize birkaç kez göz atmanız, düzeltilmesi gerekilen yerleri düzeltmeniz önemlidir.

Süsten uzak olun. Sade bir dil ile anlatmanız gerekeni anlatın. Okunabilir olma olasılığı daha çok artacaktır. Anlatım süslü olursa, karmaşıklığı da okuyan kişiyi sıkar.

Hikaye yazabilmek demek büyük bir hayal gücünün olması gerekir. Ayrıca hayal gücünü de daha fazla geliştirecektir. Özellikle de çocukların geniş olan o hayal dünyası hikaye yazma isteği ile birleştirildiği zaman ortaya tamamen farklı hikayeler çıkabilmektedir.

Yukarıda bulunan tüm süreç zorlayıcı bir zamana sizi sürükler. Başarıya ulaşan her yazarın bu yollardan geçtiğini unutmadan hareket edin.

Teşekkürlerinizi, yazımızı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu bizim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

esrefoglu-edebi-kisiligi

Eşrefoğlu Rumi

esrefoglu-edebi-kisiligi Eşrefoğlu Rumi’nin asıl ismi Abdullah’tır. Babasının isminden dolayı Eşrefoğlu ya da Eşrefzade de deniyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir