Hikaye Nedir?

hikaye-nedir
hikaye-nedir

Hikaye’nin özellikleri nelerdir, nedir? Hikaye, öykü özellikleri ve detayları.

Yaşanmış olayların yada yaşanmış olabilecek hadiselerin yazar tarafından kaleme alınması ve okuyucuda heyecan, mutluluk ve zevk uyandırabilecek kısa ve öz sunulacak metinlere Öykü yada hikaye denilmektedir.

Öyküler olayların etrafında oluşabilecek edebi yazılardan biridir. Hikayeler ise sade biçimde olay örgüsüne dayanılmaktadır. Genellikle bir yada daha az mekanda ve az bir topluma (Kişiye) yer verilmektedir. Özlü bir anlatım söz konusudur. Nadir (Kısa) olayları kaleme alınması öykülerin (Genellikle)  daha az sayfalardan oluşması söz konusu olabilir.

Hikayeler bir ara romanın eş değer bir parçası olarak kabul göründü ve iştiyak edildi. Tanzimat yıllarına kadar herhangi bir olayın (Eserlerin)  anlatımına hikaye adı verilmiştir. Fakat romanın kavramını bizler de kullanmaya başladığımızda hikayelere farklı bir tür olarak adlandırılmıştır. Her ne kadar da manaları özellikleri romanla eş değer olsa da günümüzde hikayeler farklı bakış açısıyla görünmektedir.

Dünya edebiyatında ilk defa kabul edilen eser 16. Yüzyıl tarihinde yazar Giovanni Boccaccio’nun eserlerinden Decamoron isimli hikayesidir. Türk edebiyatı her ne kadar bu tür örneklerine yabancı olmasa dahi batılı manasında hikaye türüyle ilk kez Tanzimat dönemlerinde tanıştı. Daha önceleri hikayeye eş değer mesnevi, halk hikayeleri ihtiyaçlarımızı bu konularda karşılamıştır.  Edebiyatımızda hikaye kitabı yakın dönemde Ahmet Mithat efendi’nin eserlerinden Letaif-i Rivayat isimli eser kabul edilmiştir. Fakat sonra ki dönemlerde yeni Servet-i Fünun, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet Dönemi Edebiyatlarında bu türlerin çok başarılı örnekleri konu olmuştur.

Hikayelerin Özellikleri

1. Hikayeler yaşanmış yada yaşanabilir muhtemel yaşantılar anlatırmaktadır.

2. Romana göre konuları daha az ve kısa anlatılır.

3. Hikayeler durum ve olay olarak iki ayrı türleri vardır.

4. İlk defa hikaye Boccaccio’nun  Decameron isimli eseridir.

5. Türk edebiyatındaki ilk defa hikaye kitabı Ahmet Mithat Efendi’nin Letaif-i Rivayat’idir.

6. Hikayeler dört ayrı yapı unsurundan oluşur: Olay, zaman, kişi ve mekan.

7. Roman hitaben karakter sayısı azdır.

8. Hikayelerde olay şu şekilde: çözüm, düğüm ve serim.

Hikayenin Bölümleri

Çoğu hikayelerde çözüm, düğüm ve serim bölümlerden oluşmasıdır. Bazı nadir hikayeler bu eş değer bölümlerin zorunluluğu olmamaktadır. Serim düğümünde olaylar başlar ve karakter, mekan, zaman hakkında az ve öz bilgiler verilmektedir. Olayın, heyecanın ve merakı doruğa ulaşmasında düğüm bölümü  önemli bir yere sahiptir. Olayların sonucu, okuyucuların kafasındaki merak hislerinin giderildiği nokta ise çözüm bölümüdür.

Hikaye Nedir?

Yaşanmış yada yaşanabilecek olayların yada ihtimallerin kaleme alınmasıdır. Bu olaylar yada yaşantılar okuyuculara heyecan, bilgi ve eğitimde bir çok fayda sağlamaktadır. Özellikle günümüzde çocuklara hikayeler (Eğitici hikayeler) ebeveynler tarından sesli biçimde anlatılmaktadır.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

İnsan Nasıl Başarılı Olur?

Biraz sonra diyeceğimi okul zamanından çok iyi bilirsiniz. Çocukluk zamanlarında çok yetenekli olduklarından, ileride de …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir