İki Baba İki Oğul Masalı

İki Baba İki Ogul Masali
İki Baba İki Ogul Masali

Bir zamanlar, kralın sarayında yaşayan baba papağan ile oğlu varmış. Baba papağan ile kral çok iyi dostmuş. Kralın oğlu küçük prens de yavru papağanı çok seviyormuş. Bir gün küçük bir serçe prensin dikkatini çekmiş. Daldan dala zıplıyor, havada taklalar atıyormuş. Prens serçeyi de saraya almış. Artık serçe ile papağan pek iyi anlaşamıyormuş. Bir gün oyun oynarken aniden kavga etmeye başlamışlar.

Serçe, durmadan papağana saldırıyormuş. Papağan da bir gün sivri gagasıyla onu yaralamış. Biraz sonra küçük prens geldiğinde, yerde yaralı olarak yatan serçeyi görmüş. Papağana çok kızmış. O kızgınlıkla prens, papağanı öldürmüş. Baba papağan, biricik oğlunun öldürüldüğünü duyunca acıyla bağırmış. – Hayır hayır olamaz! Oğlum benim. Yavrum, yavrum! Ne kadar üzülse de artık olanlar olmuş.

Yavrusu cansız bir şekilde yerde yatıyormuş. Baba papağan gözyaşlarını silmiş. – Demek sen yaptın küçük prens. Oysa yavrum seni çok seviyordu. Seni eğlendirmek için türlü oyunlar yapıyordu. Sen ise onu öldürdün. Şimdi ben de sana hak ettiğin cezayı vereceğim, diyerek küçük prensin üzerine saldırmış. Prensin yüzü gözü kanlar içinde kalmış.


Artık gözleri görmüyormuş. Baba papağan hızla uçarak bir çam ağacının tepesine konmuş. Böylece saraydaki o mutlu günler bir anda bitivermiş. Kral da oğlunun durumuna çok üzülmüş. Çam ağacının tepesindeki papağana seslenmiş. – Sevgili dostum. Seninle ben eski dostuz. Çok üzücü şeyler yaşadık. Senin oğlun öldü.

Benimki ise kör oldu. Haydi, gel de her şeyi unutalım. Tekrar o eski günlere dönelim. Gel de kafesine gir dostum, demiş. İhtiyar papağan çok akıllıymış. – Ey kral! Olanlardan sonra, sana nasıl güvenebilirim ki. Sen, beni her gördüğünde kinini, nefretini hatırlayacaksın. Bu yüzden senden uzakta yaşamalıyım. Belki ilerde her şeyi unutacaksın. Fakat yine de sana yaklaşmayacağım. Haydi git. Boşuna bekleme. Seninle hiçbir yere gelmeyeceğim, demiş.


Çocuk Hikayeleri| Çocuk Hikayeleri Kısa | Çocuk Masalları | Çocuk Masalları Kısa| Hikaye
Hikaye Oku| Hikayeler | Kısa Çocuk Hikayeleri | Masal | Masal Oku

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Tom-Thumb-un-Maceralari

Tom Thumb’un Maceraları

Tom-Thumb-un-Maceralari Bir zamanlar, çok açgözlü bir büyücüyle bir hazineyi paylaşma konusunda tartışan bir dev varmış. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir