İnsan Nasıl Başarılı Olur?

Biraz sonra diyeceğimi okul zamanından çok iyi bilirsiniz. Çocukluk zamanlarında çok yetenekli olduklarından, ileride de çok başarılı olarak çok iyi yerlere geleceğini düşünen bazı arkadaşlar vardır; fakat bu arkadaşlar kendilerinden beklemiş oldukları başarıyı ortaya tam anlamıyla koyamamışlardır. Okul senelerinde tüm öğretmenlerin takdirini alan, sahip oldukları da üstün yetenekler ile beraber herkesin gözünde olabilmektedirler. Ama onlar okul zamanında bu kadar yetenekli iken ileri ki zamanlarında onlardan daha az yetenekli kişiler daha fazla başarılı olmuşlardır.

neden-cok-yetenekli-olan-kisiler-basarili-olamaz
neden-cok-yetenekli-olan-kisiler-basarili-olamaz

Neden Çok Yetenekli olan Kişiler Başarılı Olamaz?

Şans, şansın insanın hayatında inanamayacağınız şekilde önemli bir etkisi bulunuyor. Bazı kişilerin başarısızlıklarının nedeniyse gerçekten şanssızlıktan yaşanabiliyor. Hayat onlara karşı kötü davrandığından başarısız olabiliyorlar. Bunun dışındaysa başarılı olan insana şans her zaman yardım etmiştir. Başarılı olan kişi aynı zamanda da şanslı bir kişi olduğunu kabul etmelidir.

Fakat kişinin başarısını etkileyecek olan çalışkanlık, yetenek ve şansın dışında daha önemli bir sebep bulunuyor. Sosyal bilimciler bazı kişilerin kendi yeteneklerinin dışında başarı elde etme istekleri, kişilerin hayata bakış açıları ile açıklanmaktadır.

Stanford Üniversitesi’nde Coral Dweck; başarılı kişilerin ortak özellikleri arasında varlıkları, yetenekleri ve imkanlarının dışında onların zihniyetinin ve kafa yapılarının olduğunu söylemektedirler. Carol Dweck’e göre bazı kişiler kendisine verilmiş olan imkanı ve yeteneği sürekli olarak geliştirmeye odaklı çalışırlar. Bu kişiler hayatı öğrenme, büyüme, gelişme ve olgunlaşma yolculuğu olarak görmektedirler. Bundan dolayı her zaman gelişmeye ve kendisini yenilemeye odaklı bir şekilde çalıştıklarını ortaya koyarlar.

Bazı kişiler ise hayatta kendisine verilmiş olan imkan ve yeteneğinin sabit olduğunu, kendisine verilmiş olandan daha ötesini aramamaları gerektiğine inanırlar. Hayat bu şekilde sabit bir zihniyetle bakan kişiler, eğer ortalamanın üstünde yeteneğe sahipse bunun kendisine ömür boyu yeteceğine de inanırlar. Bu zihniyet kavramının içerisinde olup, ortalama altında donanıma sahip olan kişilerse, yeteneklerinin asla gelişemeyeceğini, bunların da herkeste belli oranda olduğunu kabul etmiş kişiler olmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir çaba göstermeyip, gerekli olmadığına inanmışlardır.

gelisme-cabasi-icerisinde-olmak
gelisme-cabasi-icerisinde-olmak

Gelişme Çabası İçerisinde Olmak

Fakat yukarıda varsaydıklarımın hepsini geride bırakmalıyız. Hayat bize her zaman tam tersini kanıtlamıştır. Çok varlıklı ailenin içerisinde olan, yetenekli, çok iyi eğitimi olan kişilerin arasında hayata sabit bir şekilde bakanlar, kendisine verilmiş olan imkandan yararlanmasını bilmediklerinden başarısız olmaktadırlar. Hayat yolculuğuna ise çok avantajlı olarak başlamaktadırlar. Fakat bu avantajlar onlara yeterli gelmez. Bu zihniyete sahip olduklarından dolayı kendi akranlarının gerisinde kalma gibi problemleri vardır. Sahip oldukları bu zihniyetle beraber öğrenmekte zorluk, gelişme kaydetmeme, büyüme de durma, olgunlaşma sınırına ulaşmamak ve en sonuncusu da başarılı olmalarına tamamen kendilerinin engel olmasıdır.

Oysa ki gelişmeye odaklı olan kişiler, kendisine verilmiş olan imkan ve yeteneği geliştirebileceklerine inandıklarından engellere karşı da başarılı olabilmek adına ellerinden geleni yapıp, belirlemiş oldukları doğru hedefe ilerleme için çaba göstermektedirler. Gelişme odaklı olan kişiler hedef belirleme de engeller ve zorluklarla karşılaştıkları esnada olumlu bir tavır alırlar. Kararlarını aldıktan sonra eyleme dönüştürme, eleştirileri kişisel gelişim olarak görebilme, başkasının başarısını kıskanmak yerine de onlardan ilham alma gibi özelliğe sahip olurlar.

Gelişme odaklı kişiler, karşılarına çıkmış olan engelleri, kendisine yapılmış olan haksızlık olarak değerlendirmeye almazlar. Bu engeli aşabilmek için kendisine ne düşüyorsa onu yapmaları gerektiğine inanırlar. Her önüne gelen engeli aşarken kazanmış oldukları gücün, kendilerine ileride çıkabilecek engelleri aşabilmek için daha da iyi olduğunu düşünmektedirler.

Sabit zihniyete sahip olan kişiler içinde zorluk ve engeller vazgeçmeleri için bahane olur. Eleştiri yapıldığı zaman yaralayıcı ve yıkıcı darbe alırlar. Sabit zihniyete sahip olan kişiler, dışarıdan nasıl göründüğüne ve sonuca odaklanmaktadırlar. Onlar için sadece iyi görünebilmek, öğrenebilmek ve ilerlemekten daha fazla önemlidir.

İçerisinde yaşamış olduğunuz aile ortamı da hayata nasıl baktığınızı, zihniyetinizi belirlemektedir. Bazı kişiler çocuklarına karşı çok güzel, çok yetenekli, çok zeki olduğuna dair söylemleri tekrar ederler ve onların bu özelliğe sahip olmalarından dolayı hiç durmadan takdir edip dururlar. Bu tutum ise çocukların motive olmasını sağladıklarını düşünürler. Fakat övgüleri alan bu çocuklar kendilerine yeni bir hedef koymazlar. Çünkü zaten iyisine sahip olduğuna inanırlar ve kendilerini geliştirebilmek için bir çaba sarf etmezler. Her türlü imkanı olan yetenekli ve en iyi eğitimi alan kişilerin başarısızlıklarının en önemli nedenlerinden birisi sabit bir zihniyete sahip olmalarıdır.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

omer-seyfettin

Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin, 11 Mart 1884 senesinde Balıkesir’de Gönen ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yüzbaşı olan Ömer  Şevki …

etkili-dinleme

Etkili Dinleme

Yapılmış olan araştırmalarda kişiler beraber oldukları zamanda %42’sini dinlemek ile geçirmektedirler. Dinleyen kişilerin okulda konuşulanlarla …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aliquam leo libero ut et, leo. libero ut elementum felis consequat. elit.