Kendini Geliştirme

Herkes dört dörtlük olamıyor maalesef. Hayatımızda bazı şeylerin eksikliğini hissederiz. Yahut yapmak istediklerimizi başaramadığımız zamanlar oluyor. Burada işte kendini geliştirme devreye giriyor. Bugün sizlere kendinizi nasıl geliştireceğinizi anlatacağım. 

Her gün Minimum 10 Sayfa Okuyun!

Kitap okumak herkesin ilgisini çekecek diye bir kural yok. Kitap okumayı sevmiyorsanız birkaç köşe yazısı yahut bilimsel makale okuyabilirsiniz. Ne kadar çok okursanız birçok konuda da fikir sahibi olabilir ve fikirlere karşı da farklı bir bakış açısı yakalayabilirsiniz. Bunun dışında okumak ise hayal gücünüzü geliştirecek ve kelime hazinenizi daha fazla genişleterek dilinizi daha güzel kullanmanıza yardımcı olur. 

Geçmiş ile İlgilenmeyi Bırakın!

Geçmişin artık geçmişte kaldığını bilin. Onu değiştirme şansınızın olmadığını ve harcayacağınız zamanında boşa gideceğini bilin. Geçmişte yapmış olduğunuz tüm hatalarınız için kendinizi affedin çünkü her yaptığınızın bir nedeni bulunmaktadır. Geçmişte seni üzen ya da kıran kişileri affet. Onları affetmen onlara yaptığın bir iyilik değildir. Kendi adına atacağın önemli bir adım olacak. Başkasını affetmeniz hayat ile barışmanızı sağlayacak ve anlamsız olan o öfkelerinizi azaltacak. 

sporu-rutin-haline-getirin
sporu-rutin-haline-getirin

Spor Yapmayı Rutin Haline Getirin!

Hayata iyi başlangıç yapmak istiyorsanız sporu rutin hale getirmeniz gerekiyor. Sporu yalnızca kilo problemi olanların ilgilendiği egzersizler olarak düşünmemelisiniz. Spor herkesin ihtiyacıdır. Spora vaktim yok dersen çok şey kaybedeceğini bilmelisin. Bu yüzden 3 hareket öğren. Bunu her gün tekrarla ve yavaş yavaş arttırmaya bak. 

Erken Kalk

Güne yarım saat erken uyanmak hayatında büyük değişikliklere yaratacak. Örnek olarak her gün yalnızca yarım saat erken kalkıp, o yarım saat içerisinde pilates yapıp daha sağlıklı ve güzel vücuda sahip olma şansını yakalayabilirsin. Yahut her gün yarım saat erken kalkarak kahvaltı hazırlayıp daha sağlıklı beslenme yaşamına sahip olabilir ve dışarıdan alacağın o saçma sapan sağlıksız şeylere de son vermiş olursun. 

Seni Zorlayan Konulara Kafa Tut!

Kilo vermen gerekse ya da para biriktirmen şartsa kendine hedef belirle ve kafa tut bunlara. Yarışmak bazı zamanlarda kendini geliştirmenin en kolay ve iyi yolu olabilmektedir. 

Yeteneğini Keşfet!

İnsanlar yeteneğin genel olarak tamamen doğuştan geldiklerine inanmaktalar. Bu doğru bir düşünce fakat kısmen doğru. Araştırmalara yeteneklerin çok azının doğuştan gelmiş olduğunu, genelinin sabırlı ve disiplinli çalışma ile geliştirdiğini söylemektedir. Hangi alanda yeteneğe sahip olmayı istiyorsan o alana yönelmeli ve disiplinli çalışma yapmalısın. 

Hobi Edin, Dünyaya Açıl!

Yeni ve popüler olan şeylerin peşinde olma ihtimalin var. Fakat burada en önemli şey sevdiğin, keyif alacağın ve seni ifade edebilecek bir hobiye sahip olman. Örnek olarak yemek yapmayı çok seven biriysen, yeni yemek kültürlerini denemelisin. Bir yemek bloğu açıp yahut yemek bloglarına tarif bile gönderebilirsin. 

yeni-dil-ogren
yeni-dil-ogren

Yeni Dil Öğren!

Bunun içinde her gün minimum 5 kelimenin anlamına bakmalısın. O kelimeler ile birer cümle kurman gerek. Yabancı dil öğrenirken yapılan en büyük hatalardan birisi dil öğrenirken yaşamın içerisine yedirme yerine, ders çalışıyormuş gibi yabancı dili çalışmaktır. Bu sıkıcı çalışma sonucundaysa yaşanan başarısızlık ile tamamen boş veriliyor. Ciddi anlamda yabancı dili öğrenmek istiyorsanız bunu yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Örnek olarak her gün kalktığınız zaman öğrenmek istediğiniz o yabancı dilin gazetelerine göz atın. 

Birden çok Yabancı Dilde En Çok Geçen Diyalogları Öğren!

Örnek olarak Korece, İtalyanca ya da İspanyolca Nasılsın ya da Bir çay alabilir miyim diye sormayın öğrenin. Tabii ki bunlara da nasıl cevap vereceğinizi öğrenmelisiniz. Bir gün olur da kimsenin bilmediği ortama denk gelirseniz 3 4 cümle bile olsa yabancı dil konuşmanın sizi ne kadar farklı gösterdiğini görebileceksiniz. 

Sevdiğiniz Konularda Uzman Olun!

Şiir seven biliyorsan şairleri tanımalısın. Şarap seviyorsan da tüm çeşitlerini öğren. Spor yapan biriysen bilinçli olarak yap. 

Mümkün ise Kursa ya da Seminere Katıl

Dans kursu da olabilir, kişisel gelişim seminerleri ya da iş ile alakalı kendinizi geliştirebileceğiniz bir program seçin. Kurslar bilgileri hızlı ve pratik olacak şekilde öğrenmeniz adına en iyi yollardan birisidir. 

Sorunların ile Yüzleş!

Kendini geliştirmek istiyorsan ilk olarak kendi problemlerinle baş etmen gerektiğini öğrenmelisiniz. Çocuk gibi sızlanıp annenden babandan, sevgilinden yahut eşinden sürekli destek isteyen birisi olmamalısın. 

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir