Ev / Çocuk Hikayeleri Kısa / Kendinizi ve Dünyayı Değiştirin Masalı

Kendinizi ve Dünyayı Değiştirin Masalı

Kendinizi ve Dünyayı Değiştirin

Kendinizi ve Dünyayı Değiştirin

Uzun zaman önce, insanlar bir kralın egemenliği altında mutlu bir şekilde yaşıyordu. Bir gün kral, uzak yerlere gitmeye, tarihi önemi olan yerleri ve hacı merkezlerini ziyaret etmeye karar verdi. İnsanlarıyla etkileşime geçmek için yürüyerek seyahat etmeye karar verdi. Uzaktaki insanlar, krallarıyla sohbet edecekleri için çok sevinçliydiler. Krallarının kibar bir kalbi olduğu için gurur duyuyorlardı.

Birkaç hafta süren yolculuktan sonra, kral sarayına döndü. Birçok hacı merkezini ziyaret ettiği ve halkının müreffeh bir hayata liderlik ettiğine tanık olduğu için çok mutluydu. Ancak, bir pişmanlığı vardı.

Uzun mesafeleri kaplayan ilk yolculuğu olduğu için ayaklarında dayanılmaz bir acı vardı. Bakanlarına yolların rahat olmadığını ve çok taşlı olduklarını söyledi. Acıya tahammül edememişti ve bu yollarda yürümek zorunda kalan insanlar için çok endişeli olduğunu söyledi! 

Bütün bunları göz önünde bulundurarak hizmetçilerine, bütün ülkedeki yolları deriyle kaplamasını emretti, böylece krallığın halkı rahatça yürüyebilecekti.

Kralın emri yeterli miktarda deri elde etmek için binlerce ineğin katledilmesi gerektiği anlamına geliyordu. Ve büyük miktarda paraya da mal olacaktı.

Son olarak, bakanlıktan bilge bir adam kralın yanına geldi ve başka bir fikri olduğunu söyledi. Kral, alternatifin ne olduğunu sordu. Bakan, “Deri ile yolları örtmek yerine, neden ayaklarınızı örtmek için uygun bir şekilde kesilmiş deri parçasına sahip olmuyoruz?” Dedi.

Kral öneriye çok şaşırdı ve bakanın bilgeliğini alkışladı. Kendisi için bir çift deri ayakkabı sipariş etti ve tüm vatandaşlarının da ayakkabı giymesini istedi.

Ahlaki: Dünyayı değiştirmeye çalışmak yerine kendimizi değiştirmeye çalışmalıyız.
Kendinizi ve Dünyayı Değiştirin Masalını beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bir sonraki 17 Deve ve 3 Oğul Masalını okuyabilirsiniz.

Sitemizin daha gelişmesi ve faydalı olması için "YORUMLAR" kısmına düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Hemen alt köşedeki "SOSYAL İCON" seçenekleri ile bizi paylaşarak bizlere ödül vermeye ne dersiniz?

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık. İletişim: hikayeokumak@yandex.com

Ayrıca kontrol et

Pinokyo

Pinokyo

Pinokyo Uzun zaman önce küçük bir kasabada Gepetto adında bir oyuncakçı yaşarmış. Ahşap oyuncaklar yapıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir