Kitap Okumayı Sevmek için Yapılması Gerekenler

kitap

Kitap Okumayı Sevmek için Yapılması Gerekenler

Kitaplar ile yaşamak zordur. Onlara bir anlam yüklemek, onların değeri olduğunu anlamak zor olduğundan kitap okumayı sevmekte zor gelir. Eğer kitaba değer verirseniz kitap okumayı sevmenizde kolaylaşacaktır. Kitap okumaya başlamanız için bir adım atmanız gerekir ve bu adımı atmakta sizin için gerçekten zor olabilir. Eğer kötü içeriği olan bir kitapla karşılaşırsanız bu kitabı okumaktan soğuyacaksınız ve diğer kitaplara da karşı önyargılı davranacaksınız. Örnek verecek olursak 12 yaşındaki bir çocuğa Suç ve Ceza kitabını severek okumasını bekleyemeyiz. Kitap seçiminde göz önüne alacağımız birden çok seçenek bulunuyor.

Kitap Okumayı Sevmek için Yapılacaklar

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek, onları sevmek için birçok yöntem deneyebilirsiniz. Eğer bir türlü ben kitap okuyamıyorum sürekli bir sıkılma, bırakma isteği geliyor diyorsanız buyrun yazımıza bir göz atın ve nasıl kitabı sevebileceğinizi size gösterelim.

Kitapları Eğlence olarak Görmeyin

Şu kitapçılarda en çok satan fakat içi boş kitaplar olur ya onlar ile okumaya asla başlamamalısınız. İlk önce edebi bir tat almanız gerekir. Cümleleri okuduğunuz zaman aklınızda betimlemiş olduğunuz olayları o esnada yaşamanız gerekir. Edebi kitaplarda yazılanlar ve o anda canlanılanlar asla unutulmaz.

Doğru Kitabı Seçerek Okumaya Başlamalısın

Ruhunuza iyi gelecek, sizi yansıtan bir kitap ile okumaya başlayın. Kendinize bir tür seçmeniz bu doğrultuda sizin için çok iyi bir karar olacaktır. Aşkı ele alalım. Bu seçmiş olduğunuz kitap sindirerek size istenileni vermeli. Direkt olarak aşk; bu aşk alın bakın, nasıl olduğunu görün dememeli. Sevgililerin sonunda ölen kitapları seçin. Kendi hayal dünyanızı canlandırabileceğiniz, size değer katabilecek kitapları seçtiğiniz anda daha çok kitap okumayı seveceksiniz.

Yanınızda Taşıyacağınız Kitap Alın

200 sayfalık bir kitap alın ve onu asla yanınızdan ayırmayan. Zorlanmadan okuyabileceğiniz bir kitabı yanınızda gezdirebilirsiniz. Okumasanız da kitabınızın yanınızda olması gerekir. Arada açarak bir kaç sayfa bakmanız bile kitapla bütünleşmenize yardımcı olacak.

kitap okumak

Kitap Okurken Boşa Zaman Harcıyorum Düşüncesini Kafanızdan Silin

Kitap okumak yazmak kadar sanattır bunu unutmayın. Okumuş olduğunuz o kitapta birden çok şeyi siz oluşturmaktasınız. Olayı zihninizde tamamlayan sizsiniz. Kitaplarda karakterlerin her saniyesi anlatılmaz. İşte burada da devreye siz giriyorsunuz. O boş anlar ne yaptı, aradaki zamanda nelerle vakit harcadı gibi kendi kafanızda oluşturduğunuz hikayeyi devam ettiriyorsunuz.

Kitap Okuyabileceğiniz Klasik Bir Mekan Oluşturun

Evinizin bir köşesinde yatak odanız olur, evdeki kanepe veya mutfak artık neresi size rahat geliyorsa aynı yerde kitabı okuyun. Oraya her gittiğinizde aklınıza kitabın geleceğini göreceksiniz.

Kitap Okumak için Özel bir Zaman Dilimi Seçin

Kitap okuyabilmeniz için bir zaman belirlemelisiniz. Mesela akşamları müsait oluyorsanız o saatlerde kendinize bir saat belirleyin ve her gün bu saatte kitap okuyarak, alışkanlığınızı devam ettirebilirsiniz.

Okuduklarınızı Arkadaşlarınız ile Paylaşın

Okumuş olduğunuz kitapları arkadaşlarınızla paylaşarak kitap üzerinde eleştiri yapın ve fikir alın. İlk olarak kitabın özetini çıkartın. Olayı anlatmanıza gerek kalmaz. Kitap sizde neleri uyandırdı, bunları bile yazsanız yeterli olacaktır.

Kitap Okumanın Yararları

Kitap okumanın yararlarını sıralasak asla bitmez ama bir yerden başlayalım ve sizlerde kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu görün. Mesela ben bir haftada 3 kitap bitirdiğimi biliyorum. Ama nasıl olur? Şaşırmanıza gerek yok. Başladığım bir kitap eğer beni gerçekten etkilemiş ise o kitabı bitirmeden uyuyamıyorum. İşte buradaki en önemli şey zaten benim kendi ruhuma hitap eden kitapları seçmek. Kitap okumayı sevdikten sonra kendi kategorinizin dışarısına çıkabilirsiniz. Fakat sevmeyeceğim düşüncesi ile değil. Evet, ben bu kitaptan bir şeyler alacağım düşüncesi ile yola çıkın.

  • Kitap okuyup daha sonrasında hayata bakış açınızın ne kadar çok değiştiğini göreceksiniz. Çok farklı bilgileri elde ettiğiniz için hayata bakış açınız tamamen değişiyor.
  • İnsanlar ile olan ilişkileriniz daha iyi bir hale geliyor. Sosyal biri olmaktan çekinmiyorsunuz.
  • Konuşurken ve yazarken eskisine göre daha iyi olursunuz.
  • İçiniz daha umut dolu ve neşeli olmakta.
  • Ufkunuz genişlemekte ve hayal gücünüz inanılmaz bir şekilde artar.
  • Yeni hayatlara şahit olursunuz.
  • En önemlisi hayal dünyanızı genişleterek kendiniz bile bir kitap yazabilirsiniz. Unutmayın hiçbir yazar kitap okumadan kitap yazmaya geçmemiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir