Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir klima alacağınızda seçim yaparken klimada kapasite büyüklüğünün mahalleye uygun olup olmadığı ile beraber klimadaki teknik ayrıntılar da oldukça önem taşımaktadır. Ülkemizde gün geçtikçe klima kullanımında artış gözlenmiş; Buna bağlı olarak da pek çok klima modeli ve markası oluşmuştur. Bu durum tüketicinin çok daha kaliteli ürünleri beklenildiğinden çok daha uygun fiyata almasına sebep olurken; alınacak ürünün hangisi olacağı ve neden bu ürünün alınması gerektiği konusunda da soru işaretlerinin yaşanmasına neden olmuştur. Tüketici için klimanın ekonomik olması ve enerji sınıfı klima seçimi için en önemli kriterdir. Bunun yanında klima içerisinde yer alan diğer teknik veriler de klimanın seçilebilmesi için büyük rol oynamaktadır.

  • Isıtma/soğutma Kapasitesi

Klimaların ısıtma ve soğutma kapasiteleri k veya BTU türünden belirtilmektedir. Günümüzde BTU split klima üretimi 7000’den başlayıp 70000 büyüklüğüne kadar gidebilmektedir. BTU, İngiliz ısı birimi olan (British thermalunit) kelimelerinin ilk harfleri ile oluşmaktadır. Bir enerji birimi de olan BTU sayesinde  bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığı 63° F’den (17,2222 °C) 64 °F’ye(17,7778 °C) çıkartabilmek için gereken enerji miktarı olarak tanımlanmıştır. Herhangi bir ortama kurulacak olan klimanım seçimi yapılırken kurulacak ortamın ısı kazancı hesabı mutlaka yapılmalıdır. KW veya BTU cinsinden kapasite büyüklüğü göz önüne alınarak klima seçimi yapılır.

  • Isı Pompalı Isıtma Yöntemi

Klimalarda ısıtma yapılırken ortamdan alınan ısının dışarıya atılması yerine, 4 yollu vana aracılığı ile akış yönü değiştirilen akışkan, dış ortamdan alınan ısıyı iç alanlara aktarır. Bu sayede iç ortamda yer alan serpantin kondenser, dış ortamda yer alan serpantin evaporatör görevi yapar. Bu ısıtma türünün diğer ısıtma araçlarına göre gözle görülecek şekilde avantajları vardır. Isıyı kendisi oluşturmadığı, dışarıdaki ısıdan yararlandığı için sadece fanlarda ve kompresörde enerji harcanır. Bu sebeple bu yöntem, en ekonomik yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntem ile harcanacak elektrik enerjisi, elde ettiğiniz ısıtmadan kat kat daha azdır. Elektrik enerjisinden direkt olarak ısı elde eden elektrikli sobalara göre enerji tüketimi 2 3 kat daha azdır.

  • Çalışma akımı/gerilimi

Klimalar, elektrik motor tahrikli kompresörler sayesinde çalışan cihazlardır. Klimalar, büyüklüklerine göre farklılık gösterseler de çalışırken en az 1.5 2 amper akım çekerler. Kompresör ilk kalkışta bu akımın 3-4 katını çekmekte; bu durum 1-2 saniye sürmektedir. Klimada büyüklük artarken kompresör büyüklüğü de aynı oranda artar. Bu durum, akımın da daha fazla çekileceğinin işaretidir. Klimalar 380 v ya da 220 v gerilimle çalışmaktadır.

  • Soğutucu Akışkan Miktarı Ve Tipi

Yeni kimyasal bileşiklerin keşfedilmesi sonucu, bütün soğutucu akışkanların kullanılırken bizlere ne gibi avantajlarının ya da dezavantajlarının olduğu dikkatli bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu durum yeni soğutucu akışkanların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu akışkanlar, R-410 A ya da R-407 C gibi çevre dostu olan; diğer gazlara oranla doğaya çok az miktarda zarar veren gazlardır. Günümüz şartlarında çevre dostluğu bilincinde artış görülmesinden dolayı, çevreye en az zararı olan bu gazların da artışında gözle görülecek şekilde bir artış yaşanmıştır. 2010 yılı itibari ile ozon tabakası için büyük riskler taşıyan R-22 gibi soğutucu akışkanlar ile çalışan cihaz üretimlerinin durdurulması başlamıştır. Fakat daha önce alınan klimaların bakımı adına bu gazların üretilmesi 2020 yılına kadar devam edecektir. Split klimalarda R-410 A, R-22 ve R-407 C soğutucu akışkanları kullanılmaktadır. Klimalarda kullanılan gaz miktarlarını belirtmek için gram cinsi kullanılmaktadır. Klimada kullanılan gaz miktarı Btu/h cinsinden büyüklüğüne, kullanılacak boru mesafeleri ve boru çapına göre değişebilmektedir.

  • Sigorta

Sigorta, bir elektrik devresi için devrede oluşabilecek aşırı yükten devreyi korumak amaçlı koyulan bir elemandır. Uygulamada kullanılan sigortalar G (C) ve L (B) olmak üzere 2 tipte üretilmektedir. L tipinde üretilen sigortalar, piriz ve aydınlatma tesislerinde kullanılırken; G tipi sigortalar ise motorların koruma devrelerinde kullanılmaktadır. L tipi sigortalar, aşırı akıma maruz kaldıkları anda direkt olarak atarlar. G tipi ise devreyi gecikmeli olarak açarlar. Motorlar, ilk çalıştıkları anda normal çalışma akımlarından birkaç misli daha fazla akım çekerler. Bu nedenle bu tür alıcılarda gecikmeli olarak atan otomatik sigortalar tercih edilmektedir. Uygulamada kullanılan otomatik sigortalar 0,5 – 1 – 1,6 – 2,4 – 6 – 10 – 16 – 20 – 25 – 35 – 40 – 45 – 50 amperlik değerlerde üretilir. Klima enerji besleme hattında kullanılması gereken sigortalar gecikmeli sigortalar olmalı ve istenilen akıma uygun olarak seçilmelidir.

  • Ağırlık

Split klimalar dış ve iş üniteden oluşurlar. Buna bağlı olarak etikette klima ağırlıkları dış ve iç ünite için kg cinsi ile ayrı ayrı verilmektedir. Buna bir örnek verecek olursak, 12000 Btu/h büyüklüğünde olan bir split klimada ortalama ağırlık dış ünite için 35kg iken, iç ünite için 10kg’dır.

  • Boyutlar

Split klima boyutları Split klima boyutları dış ve iç ünitelerin etiket değerlerinde ayrı ayrı ve mm cinsinden verilir. Verilen ölçüler genişlik- yükseklik – derinlik (GxYxD) ya da genişlik – derinlik – yükseklik (GxDxY) şeklindedir. Son olarak; klima tipi seçimi bittikten sonra klimanın enerji sınıfı ve fiyatı dikkate alınır. Uygun fiyatlı olanlarda R410 A gazı içeren A enerji sınıfı olan  ve COP ve EER değerleri en yüksek olan klimanın seçilmesi gerekmektedir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari

Genel Olarak Klima Arızaları Ve Nedenleri

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari Evimizde fazlasıyla konfor yaşamamızı sağlayan klimalar her teknolojik alet gibi zaman zaman arıza çıkarabilirler. …

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır

Duvar Tipi Klima

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır Duvar tipi klima modelleri, gerek ısıtma gerekse soğutmada üstün bir …

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü DemirDöküm Millenium Plus Klimalarında genel olarak yaşanan F9 …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipsum risus Phasellus Aenean adipiscing felis facilisis Praesent velit,