Klima Bakımını Ne Kadar Sıklıkta Yaptırmalıyız

İnverter Split Klima Nedir
İnverter Split Klima Nedir

Klimalar, hepimizin konfor için tercih ettiği cihazlar arasında yer alıyor. Evlerimizin, işyerlerimizin, araçlarımızın vazgeçilmezi olan klimaların bizlere her daim konfor sağlayabilmesi için bakımına özen göstermek zorundayız. Klimalarımızın bakımını düzenli olarak yaptırmamız gerekir. Klimanızın size sağlayabileceği mümkün olan en ii performansı koruyabilmek ve beklenmedik bir anda başınıza gelme ihtimali olan arızalardan korunabilmek için belirli aralıklarla klimanızı temizlemelisiniz. Hava filtresi, klimanın en önemli parçalarından biridir. Bu nedenle her 2 haftada 1 kez kesinlikle temizlenmesi gerekir. Klimanın bir diğer parçası da iç ünitedir. İç ünitede yer alan parçaları temizlerken kesinlikle kuru ve yumuşak bir bez kullanmanız gerekir.

Bu işlemi de düzenli olarak yapmaya özen göstermelisiniz. Tahliye hortumu, diğer parçalara göre sık sık temizlenmez. Hortumu 4 ayda 1 kez temizlemeniz klima performansınız için son derece yeterli olacaktır. Yoğuşma olan su tahliye tavası en sorunsuz parçalardan bir tanesidir. Bu parçayı yılda bir kez temizlemeniz yeterli olacaktır. Eşanjör de yılda bir kez temizlenen parçalardan biridir. Klima için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de uzaktan kumanda pilleridir. Kumandanızın size anında tepki verebilmesi için pilleri yılda 1 kez değiştirmeniz gerekmektedir.

Dış ünite için kabin deliklerini ve ısı Eşanjör bobinlerini düzenli olarak temizlemek için buhar kullanmanız gerekir. Klima fanını yılda 1 kez temizlemeniz klima için yeterli olacaktır. Su tahliye hortumu da yine senede bir kez temizlenmesi yeterli olan parçalardan bir tanesidir. Tüm bu detaylara dikkat ederek klimanızdan alınacak en yüksek verimi alabilirsiniz.

Bakıma ve temizliğe başlamadan önce, kesinlikle cihaz ve elektrik arasındaki bağlantıyı kesmelisiniz. Klimaya kesinlikle saf su temas etmesine izin vermeyin. Klimayı suyun altına sokmak gibi hatalara düşmeyin. Elektrik çarpabilir ve bu durum hayatınızı riske sokabilir. Klima dış yüzeyini veya kumandasını 40 derece ve üzeri sıcak su ile, benzin, tiner, aseton gibi uçucu maddelerle temizlemeyin.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari

Genel Olarak Klima Arızaları Ve Nedenleri

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari Evimizde fazlasıyla konfor yaşamamızı sağlayan klimalar her teknolojik alet gibi zaman zaman arıza çıkarabilirler. …

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır

Duvar Tipi Klima

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır Duvar tipi klima modelleri, gerek ısıtma gerekse soğutmada üstün bir …

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü DemirDöküm Millenium Plus Klimalarında genel olarak yaşanan F9 …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

amet, nec dictum Lorem id et, dolor Donec lectus Nullam sit