Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Ülkemiz koşulları göz önüne alındığında ekonomik ömrü en fazla 10 yıl olan klimaların seçimi yapılırken, satın alırken ödenecek maliyetin yanında harcayacağı enerjinin maliyeti ve kullanım süresi boyunca yaşatma ihtimali bulunan maliyetleri de göz önüne alınmalıdır. Bir klimanın kapasite tespiti, ısı kazancı ve mahallin yapısı ile doğru orantılı olmasının yanında en önemli konu olarak da bilinmektedir.

Türkiye’de yer alan mekanların kapasite tayinlerinde mekan metrekaresi baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Oysa ki klima çevrimi kapalı bir çevrimdir. Bu sebeple de seçilecek üründeki verimlilikte çevredeki havanın hacmi oldukça önemlidir. Tüketici, gerek gördüğü taktirde klimanın yetkili firmasından montaja uygun olup olmadığının kontrol edilmesi talebinde bulunmalıdır. Yanlış kapasite tayinlerinde cihazdan beklenen ısıtma ya da soğutma performansının alınamaması ile birlikte gereksiz ve haddinden fazla hava akımı insanları rahatsız ederken sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bir örnek verecek olursak, küçük kapasiteli ürünler gerekli olan mekan sıcaklığını sağlayabilmek için klimanızın uzun süre çalışması gerekir. Bir klimanın uzun süre çalışması, fazladan elektrik harcamasına da neden olacaktır.

Bunun yanında cihazın kullanım ömründe de azalma görülür. Montaj işleminin bitmesinin ardından yetkili servisten hizmet protokolünün alınmasına, montajı yapılan cihazın kullanımı ile alakalı bütün teknik bilgilerin cihazın yetkili servisi tarafından verilmiş olmasına, cihazın alındığı bayiden garanti belgesinin kesinlikle alınmasına, ürün ya da ürünlerin kılavuzlarının tüketiciye teslim edilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Cihazı teslim aldıktan sonra tüketici ürününün ya da ürünlerinin bakımını belirli periyodlar arasında yaptırmalı veya yapmalıdır. Düzenli yapılan bakım sayesinde cihazın daha uzun süre kullanılması sağlanacak, cihaz verimliliği ve enerji tasarrufu korunmuş olacaktır. Klima montajında en önemli faktörlerden bir tanesi e uygun montaj yeri seçmektir. Bu işlem için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Çevredeki bireyleri rahatsız etmeyecek ve insanlara doğrudan üflemeyecek bir yer seçilmelidir.

Montaj yeri seçilirken iç ünitenin kesinlikle güneş almayan bir noktada bulunmasına özen gösterilmelidir.

Klima montajlanırken hava dolaşımının en uygun düzeyde sağlanabileceği bir yer seçilmelidir.

Montaj esnasında yoğuşma suyunun sorunsuz bir şekilde dışarıya atılabilmesi için gerekli olan drenaj tesisatının uygun yede olmasına özen gösterilmelidir.

Montaj yapılması için bir diğer önemli nokta ile cihaz ve alt yapının uygun olup olmamasıdır. Alt yapı ile cihaz arasında uyumsuzluk olan bir noktaya klima kesinlikle monte edilmemelidir. Bu tespitler doğrultusunda seçtiğiniz cihaz kapasitesi ve tipine göre satış bayisi ile yapacağınız görüşmede dikkat etmeniz gereken konular şunlardır:

Firma hakkında

Klimayı seçerken öncelikle markanın ne kadar tanınır olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Merdiven altı markalar, ileride sizlere ciddi sağlık sorunlarıyla beraber maddi kayıplar da yaşatabilirler. Tabi bunun yanında ithalat yapan firmanın da güvenilir olması şarttır. Bu nedenle öncelikle bahsettiğimiz konularla alakalı bir araştırma yapmanız sizlerin yararına olacaktır. Sonuçta klima sürekli değiştirilebilecek kadar uygun fiyatlı bir ürün değildir. Dolayısı ile de ciddi miktarlarda parayı araştırmadan genel geçer bir şekilde vermeniz de doğru olmayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise satıştan sonra bir sıkıntı hasıl olduğunda alınabilecek hizmetler ve bu hizmetlerin ne derece yaygın olduğudur. Sizlerin de bildiği gibi günümüzde pek çok klima markası mevcuttur. Ancak her markaya güvenme şansımız da yoktur. Klimayı almak ve montajını yaptırmakla işin bitmediğini bilmemiz, klima seçimi yaparken daha dikkatli olmamızı sağlar. Kimi firmalar kendilerini çok fazla övseler de klima satışından sonra bir sorunla karşılaşıldığında hiçbir teknik yardımda bulunmuyorlar. İşte bu nedenle öncelikle satış sonrasında verdikleri hizmetleri ve bu hizmetin yaygınlığının ne derecede olduğunu çok iyi araştırmanız gerekmektedir.

Bir diğer husus da yedek parça güvencesidir. Hepimizin bildiği gibi klimalar, teknolojik aletlerdir. Bu sebeple de her teknolojik alette olduğu gibi klima parçalarında da zaman zaman arıza yaşanabilir. Bu arızalar kimi zaman giderilebilirken kimi zaman da parça değişimine ihtiyaç duyulur. İşte böyle bir durum yaşadığınızda klimanın alındığı firma sizlere yedek parça güvencesi sunmak zorundadır. Yedek parça güvencesi veremeyen firmalardan uzak durmak, ileride yaşanması muhtemel olan maddi kayıpları önlemek için en doğru yol olacaktır.

Firma hakkında en önemli noktalardan bir tanesi de fiyat ve ödeme koşullarıdır. Her üründe olduğu gibi klimalarda da her bütçeye uygun ürünler yer almaktadır. Ancak sizlerin de bildiği gibi alınan ürünün fiyatı azaldıkça bununla doğru orantılı olarak kalitede de azalma görülür. Bir klimanın 10 yıl gibi bir süre kullanılabileceğini de göz önüne alırsak; maliyeti yüksek olsa da konforu en üst düzeyde yaşayabileceğimiz bir cihaz almak çok daha mantıklıdır. Tabi ki binlerce lirayı bir kerede vermek pek çoğumuzun yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle ürünü alırken ödeme koşullarına çok dikkat etmemiz gerekir. Bununla birlikte fiyat konusu da büyük önem taşımaktadır. Bakıldığında markalar arasında fiyatlar değişiklik gösterse de örneğin LG markasının 12000 BTU’luk klimasının firmalardaki fiyat aralığı birbirinden çok uzak olmayacak şekilde düşer ya da yükselir. Bu sebeple alınacak klimaya karar verildiğinde internetten fiyatları ile alakalı araştırma yapmanız, haddinden fazla para ödememeniz adına sizlere yardımcı olacaktır. Garanti şekli ve şartları, bir firmadan beklenmesi gereken en önemli unsurdur. Bir klimanın garanti süresi her markaya göre değişiklik gösterir.

Ancak alınacak klimaya karar verildiyse garanti süresini internetten bulmak hiç de zor değildir. Normal şartlarda verilmesi gereken garanti süresinden daha az süre veren firmalardan kaçınmak gerekir. Garanti şekli ile beraber şartları da oldukça önemlidir. Her üründe kullanıcıdan kaynaklanan bir hata olmadığı taktirde klimada oluşan herhangi bir sorun garanti kapsamına girer. Bu sebeple garanti şartlarına bakmadan o firmadan klima almamalısınız.

Son olarak cihazın teslim şekli ve süresi, firmanın kalitesini belirleyen unsurlardandır. Binlerce lira verdiğiniz/vereceğiniz klimanızın teslim şekli sizler için büyük önem taşımalıdır. Sonuçta özen gösterilmeden taşınan cihazlarda pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple cihazı teslim aldıktan sonra detaylı olarak kontrol etmeyi ve montaj işleminden sonra yetkili servis yanınızdayken çalıştırmayı ihmal etmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Aynı şekilde klima teslim süresi  de firma güvenilirliği için önemli bir faktördür. Profesyonellik ilkesini esas alarak çalışan firmalar, ürünü belirttikleri gün ve saatte teslim ederler.

Kısaca toparlayacak olursak; bilgili bir tüketici olmak sizlere her daim kazanç sağlar. Bununla beraber alacağınız klimayı seçerken de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktaları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Klimayı seçerken cihazın hangi uluslararası normda ve kalitede üretildiği çok önemlidir. Bir örnek verecek olursak eğer klima Avrupa’da üretildiyse CE standartlarına kesinlikle uygun olması gerekmektedir.

Diğer bir konu ise enerji verimliliği ve çektiği güçtür. Klimanızdan mümkün olan en iyi verimi alabilmeniz için bu değerlere çok dikkat etmeniz gerekir.

Gürültü seviyeleri de klima seçiminde dikkate değer bir konudur. Çok fazla gürültü çıkaran klimalar ciddi baş ağrılarına neden olabilir. Bu sebeple belki fiyat olarak biraz daha pahalı ancak daha az gürültü ile çalışan bir klima seçmenizde fayda vardır.

Diğer bir unsur da cihazın boyu, estetiği ve dekorasyon uyumudur. Klimalar farklı boylarda üretilmektedir. Sizler gerektiğinden daha büyük ya da daha küçük boy seçerseniz bu ilerisi için sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu konuda kullanacağınız mekanın büyüklüğü çok önemlidir. Bu sebeple seçim yaparken mekan büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Elbette ki estetik duruşunun ve evinizin dekorasyonuna uymasının da en az büyüklüğü kadar önemi vardır. Evinizin dekorasyonuna tamamı ile zıt bir klima almanız size konfor açısından mükemmellik sunsa da görüntü kirliliğine neden olacaktır. Hem konforunuza hem de dekorasyonunuza uygun bir klima seçmeniz sonrasında üzülmemeniz dikkat etmeniz gereken bir noktadır.

Klima cihazlarının sahip olduğu fonksiyonlar da klima seçerken dikkat edilmesi gereken konulardandır. Klimalarda nem alma, hava yönlendirme gibi fonksiyonlar bulunur. Bir klimada ne kadar çok fonksiyon varsa o klima aynı zamanda o kadar daha kaliteli ve buna bağlı olarak o kadar da pahalıdır. Ancak her yıl değiştirmeyeceğiniz için en azından size gereken fonksiyonların yer aldığı bir klima almanız uzun yıllar verim alacağınız cihazınızdan memnun kalabilmeniz adına çok büyük önem taşımaktadır.

Son olarak klima kumandasının şekli ve programlanabilme özelliğinin tüketici ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı bir klimada aranması gereken özellikler arasında yer almalıdır. Bir örnekle açıklayacak olursak gece uyurken klimanızın sizi rahatsız etmeyecek şekilde açık kalmasını isteyebilirsiniz. Bunun gerçekleşebilmesi için de klimada uyku modu olması gerekir. Eğer aldığınız klima uyku moduna programlanamıyorsa, bu durum sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu sebeple klimayı almadan mutlaka programlanabilme özelliklerine göz gezdirmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu tespitlerin sonucunda klima montaj aşamasına gelinir. Peki bu noktada dikkat edilmesi gereken şeyler yok mu? Elbette montaj esnasında da dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Bunları da şöyle sıralayalım:

Öncelikle montaja başlamadan cihaz montajı için gönderilen ekibin yetkili servis olduğundan emin olunmalıdır. İşinin ehli olmayan kimseler, cihaza geri dönüşü olmayan zararlar verebilirler. Bu sebeple tüketici, klimasının montajını mutlaka bayi tarafından gönderilen yetkili servise yaptırmalıdır. Eğer genel geçer bir elektrikçiye klima montajı yaptırılırsa ürün garanti kapsamından çıkar. Buna bağlı olarak da tüketici üründe yaşanan herhangi bir arızadan dolayı ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Böyle bir duruma maruz kalmamak adına tüketicinin kullanım kılavuzundaki yetkili servisler listesinden servis adını ve firmasının verdiği yetkili servis kimlik kartını kontrol etmesi gerekmektedir. Montajı yapacak servis kesinlikle belge almış ve firmanın servis eğitimlerine katılmış olmalıdır.

Bu konuda emin olunduktan sonra montaj işleminde ilk olarak çekilen boru hattındaki dikey ve yatay mesafelerinin katalogda yer alan değerlere uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bununla beraber ünite ya da ünitelerin vermesi gereken hizmeti en verimli şekilde verebileceği yerlere monte edilmesi gerekir. Yine ünite veya ünitelerin terazisinin ve sabitlemelerinin uygun olarak yapılması klima montajı esnasında dikkate değer bir konudur. Montaj işleminde mümkün olan en kısa mesafe ve düz hattın çekilmesi gerekir. Bağlantı bir klimada en önemli unsurdur. Bu nedenle ara tesisat bağlantısı yapılırken her 2 borunun izolasyonunun da eksiksiz olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Ara tesisatın uygun bir şekilde sabitlenip koruma altına alınması montaj işlemi için önem taşıyan bir başka konudur. Tesisat geçişini sağlayan deliklerin montaj sonrasında uygun bir şekilde kapatılması gerekir.

Aksi taktirde elektrik çarpması yaşanma ihtimali mümkündür. Yine ünite ya da ünitelerin beslenmesi için kullanılan sigortanın asla başka bir cihaz için kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde fazla elektrik, korkunç sonuçlar doğurabilir. Klima için önemli unsurlardan biri olan drenaj testinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bunun yanında drenaj hattı asla pis su giderine bağlanmamalı; ilk çalıştırma ve performans testinin yapılması ihmal edilmemelidir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Nesil Klimalar ve Özellikleri

Yeni Nesil Klimalar ve Özellikleri Özellik bakımından oldukça zengin olan yeni nesil klimalarda her detay …

En İyi Klima Markaları Listesi

En İyi Klima Markaları Listesi

En İyi Klima Markaları Listesi Klimalar, bizlerin hayatını daha konforlu hale getiren aletlerdir. Ancak tabi …

İnverter Split Klima Nedir

Klima Elektrik Montajı Nasıl Yapılır?

İnverter Split Klima Nedir Klimalar, evimizde, işyerimizde, araçlarımızda ve kullanabileceğimiz her alanda bizlere konforlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir