Klimadaki Sensör Arızasını Nasıl Giderilir

Vestel Klima Arıza Kodları
Vestel Klima Arıza Kodları

Sensörler, sıcaklığın değerini değiştirebildiği bir çeşit direnç olarak bilinmektedir. Elektronikte termistör olarak adlandırılan sensörler 2 çeşide ayrılır. Bunlardan ilki negatif sıcaklık kat sayılı termistörler (NTC)’ demektir. Bu dirençte ısı artarken direnç de aynı oranda azalmakta; ısı azaldıkça ise direnç artmaktadır. Bir diğeri olan pozitif kat sayılı termistörler (PTC)’de ise durum tam tersidir. Bu termistörlerde ısı arttıkça direnç artar; ısı azaldıkça direnç azalır. Günümüz şartlarında klimalarda genel olarak negatif kat sayılı termistörler kullanılmaktadır. Klimalarda kullandığımız sensörleri de ikiye ayırmamız mümkündür.

Üfleme havası sıcaklık sensörü arızası yaşanan klima ısıtma ya da soğutma konumundayken belli bir süre çalışır. Bu süre 15 ile 30 dakika arasındadır. Bu süre sonunda tamamı ile duran klima, arıza uyarısı verir. Arıza sinyali klima markalarına göre farklılık göstermektedir. Boru sıcaklık sensörü arızası ile karşı karşıya kalınan klimada ise ısıtma konumundayken dış ve iç ünite fanları kontrol edilemez. Bu arıza esnasında cihazın defrost işlemi gerçekleşemez. Bir süre sonra bu durumu algılayan mikroişlemci cihazı tamamı ile durdurup arıza sinyali verir.

Her iki arıza yaşandığında da bir avometreden yardım alınarak sensör direnç değerlerinin farklı sıcaklıklarda uygun değerlerde direnç gösterip göstermediği kontrol edilmelidir. Sensöre ait direnç değeri kullanılan klimaya ait olan direnç değerleri ile karşılaştırılır ve bu sayede arıza durumu tespit edilmiş olur. Direnç değerlerinde elbette ki klimaların markalarına göre farklılık yaşanabilir.

 Yukarıdaki adımları uygulayarak arızası tespit edilen sensör, aynı özellikleri olan çalışır durumdaki bir sensör ile elektronik kart bağlantısı yapılarak değiştirilir. Bu bağlantıyı, işi bilen, elektrikten ve hatta klima arızalarından anlayan birine yaptırmalısınız. Aksi taktirde, önlenemez sorunlara sebep verebilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari

Genel Olarak Klima Arızaları Ve Nedenleri

Arcelik-Klima-Ariza-Kodlari Evimizde fazlasıyla konfor yaşamamızı sağlayan klimalar her teknolojik alet gibi zaman zaman arıza çıkarabilirler. …

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır

Duvar Tipi Klima

Klima Sıcaklık Derecesi Nasıl Olmalıdır Duvar tipi klima modelleri, gerek ısıtma gerekse soğutmada üstün bir …

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü

DemirDöküm Milenyum Plus F9 arızası Ve Çözümü DemirDöküm Millenium Plus Klimalarında genel olarak yaşanan F9 …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mi, consequat. consectetur mattis Phasellus suscipit eleifend libero facilisis