Kral Avcı Ve Çaylak Masalı

Kral, Avci Ve caylak Masali
Kral, Avci Ve caylak Masali

Günlerden bir gün güzel bir çaylak ormanda gezintiye çıkmıç. Hava öyle güzelmiş ki mutluluktan o ağaçtan ötekine konuyormuş. Birdenbire gözleri kararmış, yere yığılmış. Ne olduğunu anlayamamış. Gözlerini açtığında bir kafesin içindeymiş. Meğerse bu avcının bir tuzağıymış. Avcı mutluluk içinde, – Yaşasın, bu gün çok şanslıyım. Küçük bir serçe yakalamak için gelmiştim. Oysa şimdi kocaman bir çaylak yakaladım. Şuna bak! Gagası ne kadar da sivri. Üstelik kanatları da çok uzun. Bu güzel kuşu krala götürmeliyim, diye bağırmış. Avcı, sevinçle şarkılar söyleyerek yola çıkmış. Saraya yaklaştığında, çaylağı kafesten çıkarmaya karar vermiş. – Çaylağı elbette elimin üzerinde kralımıza sunmalıyım, diyerek kafesi açmış. Kuşu bileklerinden yakalamış. Kralın huzuruna bu şekilde çıkmış. Kralın çevresi çok kalabalıkmış. Herkes bir avcıya, bir de elindeki çaylağa şaşkın bakıyormuş. – Görüyor musunuz bir çaylak bu! – Acaba canlı mı? Hayır hayır mutlaka ölü bir kuştur bu, diye söylenmiş insanlar.

Tam bu sırada çaylak, avcının elinden kurtulmuş. Doğruca kralın yanına uçmuş.  Kral şaşkınlık içimde başını kaldırıp çaylağa bakmış. Çaylak birden kralın burnunu pençesiyle yakalamış. Böylece herkes onun gerçek olduğunu anlamış. Herkes korkuyla bağırmaya başlamış. Krala yardım etmek istemişler ama çaylak insanları kendine yaklaştırmıyormuş. Bu arada avcı da korkudan ağlıyormuş. – Allah’ım ne olur yardım et! Çaylağı krala verip ödül kazanmak istedim.

Onu kafesten çıkarıp gösterip yaptım. İşte şimdi cezamı çekiyorum. Kim bilir kral beni nasıl cezalandırır. Ah, vah, diye ağlıyormuş. Zavallı kral,, bir türlü çaylağı ikna edememiş. Ona tatlı diller dökmüş. Güzel sözler söylemiş. Fakat çaylak, sanki kralın burnuna yuva yapacak gibiymiş. Neyse, aradan saatler geçmiş. Birden çaylak kralın burnunu bırakmış. Uçarak bir direğe konmuş. Kral, çaylaktan kurulduğu için çok sevinmiş.

Herkes kralın avcıya ve çaylağı nasıl cezalandıracağını merak ediyormuş. Kral çok akıllı ve bilgiliymiş. Üstelik de cesur ve iyi kalpliymiş. – Bırakın gitsinler, diye emir vermiş. Çevresindeki insanlar: – İyi ama efendimiz, onları cezalandırmanız gerekmez mi, diye sormuşlar şaşkınlıkla. Kral tekrar – Size bırakın gitsinler diyorum! Avcı görevini yaptı. Çaylak çok değerli bir kuş olduğu için onu bana getirdi. Çaylak benim yüzümden yakalandığını anlayıp bana saldırdı. Beni cezalandırmak istedi. Ben bütün bunlar için onları cezalandırmayacağım. Şimdi anladınız mı, demiş. Herkes kralın çok haklı olduğunu anlamış. Yıllarca onun bu örnek davranışı anlatılmış. Diğer krallar bile ona hayran olmuş. Avcı da çaylağı ormana götürüp serbest bırakmış. Bir daha hiçbir hayvana haksızlık yapmamış.
İki Baba İki Oğul MasalıÇocuk HikayeleriCimri Ve Dostu Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

yedi-karga

Yedi Karga

yedi-karga Bir zamanlar çok uzaklardaki yüksek dağlarda yeşil bir vadi varmış. Vadinin ortasında temiz bir …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir