Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir

Son zamanlarda nakit ihtiyaçlarımız başta olmak üzere, bankaların sundukları kredi kartlarını kullanırız. Bu kredi kartları, bizlere bankaların belirlediği limit dahilinde sınırsız alışveriş imkânı sunuyor. Bizler, taksitli ya da peşin olarak ödemelerimizi çıkan ekstre üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bankalar, ülkemizde giderek yaygınlaşan finans kuruluşları haline gelmiştir. Bu finans kuruluşları değişen ekonomide büyük rol oynamaktadır. Fakat, sundukları ürünleri (kredi, kredi kartı gibi) güvendiği kişilere kolaylıkla verirler. Bankaların güvenini kazanmanın en kolay ve tek yolu borçlarımızı zamanında ödemek olacaktır. Bu sayede, kredi notumuz bankalar için olumlu olarak ilerleyecek, alacağımız kredi ya da kredi kartlarını sorun yaşamadan onaylanacaktır. Peki, bankalardan aldığımız kredi ya da kredi kartı ödemeleri nasıl oluyor? Kredilerin ödemesi, hepinizin bildiği gibi; belirlenen vadeye göre aylık taksitler şeklinde ödenir. Kredi kartının ödemesi ise, yapacağımız alışverişler taksitli ya da peşin olarak ekstremize yansıtılır. Taksitli alışverişler ve diğer peşin alışverişlerimiz aylık olarak borç şeklinde bize yansıtıldıktan sonra bu borcu ödememiz için bizlere bir süre verilir. Bu süre, 1 hafta ile 10 gün arasında değişkenlik gösterir. Verilen sürenin sonunda, kredi kartımızın ekstre borcunun tamamını ya da asgari tutarını ödememiz gerekir.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir

Kredi kartlarımızda, çıkan eksterimizin minimum tutarına asgari ödeme tutarı adı verilir. Asgari ödeme tutarımız, çıkan eksterimizdeki borcu kapatmaz ve bir sonraki aya atar. Yani 1500 TL olarak kesilen eksterimizin asgari tutarı yaklaşık 450 TL şeklinde olacaktır. 450 TL ödeme yaptığımızda, kalan 1100 TL bir sonraki ekstremizde faizi ile karşımıza çıkar. Bazı bankalar, kredi kartının borcunun asgari tutarını ödeyenlere, yaptıkları alışverişlerde alışveriş faizi uygulamaktadır. Bankalar, öncelikle sizlere çıkan kredi kartı ekstre borcunuzun tamamını ödemenizi bekler. Fakat, bazı zamanlar sıkışırsanız, kredi kartınızın borcunu ödememeniz bankaların gözünde güvensiz bir kişi olarak sizleri gösterecektir. Bu ödenmeyen kredi kartı borcu, öncelikle kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Alacağınız yeni krediler ya da kredi kartlarının başvuruları bundan etkilenecektir.

Kredi kartınızın ödemesini asgari tutarda bile ödemeniz, kredi notunuzun düşmemesini sağlayacaktır. Kredi kartınızın asgari ödemesinin en az 3ay yapılmaması, sizleri kanuni takibe sokacaktır. Kanuni takibe girdiğinizde kredi kartınızı kullanma şansınız olmayacaktır. Bundan sonraki süreçte 5 yıl kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmanız mümkün olmayacaktır. Bu ve bunun gibi kötü durumlarla uğraşmamak için, kredi kartınızın ödemesinin düzenli olması, sıkıştığınız durumlarda bankanızdan ekstre ertelemeniz, bunu da yapamadığınız durumlarda kredi kartı borcunuzu yapılandırmanız doğru olacaktır. Kredi kartı yapılandırmasında birazcık faiz ödemeniz gerekebilir ama kredi notunuzun düşmesinden daha iyi bir yol olarak tavsiye edilmektedir. Not: alışveriş faizi, gecikme faizi gibi tüm faizler tamamen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlemektedir. Fakat, bu faizler bankanın inisiyatifindedir. Yaptığınız anlaşmaya göre faizleri düşük ödeme ya da hiç faiz ödememe şansınız saklıdır. Konuyla ilgili olarak şubenizle görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi kartınızdan peşin harcamalar yapmak yerine, taksitli alışverişleri sıklıkla gerçekleştirmeniz, sıkışık aylarda ekstrenizin kabarık çıkmamasını sağlayacaktır.

Kredi kartı ekstre erteleme işlemi, ekstre çıkmadan önce yapılması gereken bir işlemdir. Ekstre erteleme işlemlerinde bankalar sizlere bir sonraki ay bir faiz yansıtmayabilir. Ekstre erteleme başvurusunu bankanızın kanallarından gerçekleştirebilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Evlilik Kredisi Nedir

Evlilik Kredisi Nedir

Evlilik Kredisi Nedir İnsanlar, evlenip bir ömür mutlu yaşamak isterler. Bunun için hayaller kurarlar. Ancak; …

ENPARA Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

ENPARA Kredi Kartı Ne Zaman Çıkıyor

ENPARA Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır Son zamanlarda bankacılık kurallarını müşteri lehine yeniden yazan ENPARA …

ENPARA Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

ENPARA Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

ENPARA Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ENPARA, müşteri kitlesi yoğun bir bankadır. Kredi kartı hizmetlerini …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dapibus efficitur. felis justo diam commodo porta. venenatis