Küçük Deniz Kızı

Kucuk-denizkizi
Kucuk-denizkizi

Okyanuslarda çooook çok derinliklerde kimsenin bilmediği büüyüük bir dünya gizliymiş. Büyük balinalar neşeli yunuslar rengarenk çeşit çeşit canlılar. Daha da derinlerde güneş ışıklarının bile ulaşamadığı derinliklerde su altı krallığında deniz insanları tüm diğer su altı canlıları ile beraber barış içinde yaşarmış. Su altı sarayında denizler kralı, annesi ve altı kızı ile birlikte yaşar, denizleri yönetirmiş. Denizler kralı kızlarını çok severmiş. En büyük korkusu denizin üstünde yaşayan insanların onlara zarar vermesiymiş. Bu yüzden deniz kızlarının yetişkin birer genç kız olmadan denizin üstüne çıkması, denizler kralı tarafından yasaklanmış. Denizler kralı: Suyun yüzeyinde karada yaşayan insanlar kötüdür.  İnsanlar neden kötüdür babacığım, diye sormuş Deniz Kızı. Deniz kralı: – Çünkü insanlar denizi kirletiyor ve denizde yaşayan canlıları öldürüyor! Küçük Deniz Kızı denizin üstünü ve insanları çok merak ediyormuş. Ablalarının görüp anlattıkları ona yetmiyormuş. Büyük annesi onu insanlar konusunda her zaman uyarmış. Ancak ablaları kadar büyüyüp tacını taktığında su altı kapısından çıkabilecekmiş. Küçük Deniz Kızı uzaklaşan ablalarının arkasından bakmış. Su altı kapısından çıkabilmek için bir plan yapmış. Arkadaşı  yunus ile birlikte Balina Humo’nun yanına gitmişler. Çünkü Humo istediği zaman su altı kapısından geçebiliyormuş. Planını Balina Humo’ya anlatmış. Balina Humo önce kabul etmemiş çünkü oda denizler kralından çok korkarmış. Sonra Deniz Kızının durumuna çok üzülmüş ve yardım etmeye karar vermiş. Büyük mavi balina ve yunus su altı krallığının kapısına gelmişler. Nöbetçiler balina Homo’yu görür görmez kapıyı açmış. Dev balina ve arkadaşı yunus kapıdan kolaylıkla geçmişler. Balina Homo yeterince uzaklaştıktan sonra kocaman ağzını açmış ve küçük Deniz Kızı balinanın ağzından dışarı çıkmış. Küçük Deniz Kızı balina Homo’nun yardımıyla denizin yüzeyine çıkmış. Hayatında ilk kez rüzgarı hissediyor, gökyüzünü görüyormuş. Deniz Kızı: -Muhteşem! Tam bu sırada Deniz Kızı bir müzik sesi duymuş. Duyduğu müzik sesine kulak verince biraz uzak da duran gemiyi fark etmiş. İlk kez bir gemi görüyormuş. Deniz Kızı: -Bu bir gemi değil mi? Hadi oraya gidelim. Arkadaşı yunus onu uyarmış ama Küçük Deniz Kızı onu duymamış bile. Hızla gemiye doğru ilerlemiş. Küçük Deniz Kızının gördüğü gemi krala aitmiş. Kral, oğlu prens için bir doğum günü kutlaması düzenliyormuş. Oğlunun bir an önce evlenmesini istiyormuş. Bu yüzden tüm prenses adaylarını gemideki kutlamaya davet etmiş.Küçük Deniz Kızı: -Bir prensmiş! Ama o bir insan diye uyarmış yunus. Deniz Kızı güzel sesiyle prensin çaldığı melodiye eşlik etmeye başlamış. Geminin güvertesinde flüt çalan prens Deniz Kızının güzel sesini duymuş ve etrafa bakınmış. Küçük Deniz Kızı dikkat et görecekler seni diye uyarmış yunus.

Kucukdenizkizi
Kucukdenizkizi

Küçük Deniz Kızı suya atlamış ve gözden kaybolmuş. Aynı anda su altı krallığında deniz cadısı cam küresinden denizin üstünden olup bitenleri izliyormuş.  Deniz cadısı: -Demek o büyük gün geldi denizler kralının kızı ve insan bir fırtına kopsun suyun üzerinde rüzgar çıksın şimşekler çarpsın! Deniz cadısının büyüsüyle prensin gemisi dev dalgalar arasında kayalıklara doğru sürüklenmiş. Deniz Kızı fırtınadan savrulan gemiyi görünce çok korkmuş Deniz Kızı: – Gemi parçalanıp batacak onlara yardım etmeliyiz! Küçük Deniz Kızı batan geminin arkasından suya dalmış. Gemi parçalarının arasından geçerek derinlere doğru yüzmüş prensin çaldığı flütü bulmuş. Önce dibe doğru batmakta olan prensi görmüş. Onu yakalayarak kıyıya çıkarmış. Deniz Kızı: -Uyan lütfen hadi uyan! demiş. Prens gözlerini açmış ve yavaş yavaş kendine gelmiş. Yaşıyorsun demiş deniz kızı sevinçle. Uzaktan gelen köpek seslerini duyan Küçük Deniz Kızı prensi orada bırakıp tekrar suya dalmış.  Prensin adamlarından biri ve prenses adayı genç kız prensin yanına gelmiş. Prens:-Beni bir kız kurtardı sesini daha önce duymuş gibiydim sanki dünyanın en güzel sesiydi! Küçük Deniz Kızı tekrar su altı krallığına dönmüş. Denizde bulduğu flüt elindeymiş prensi düşünmeden duramıyormuş. Bu sırada denizler kralı içeri girmiş ve Küçük Deniz Kızı’nın elindeki flütü görmüş. İnsanlara ait olduğunu hemen anlamış. Denizler Kralı: – Kurallarımız var bunlara herkesin uymasını beklerim. Özellikle çocuklarımın! Bir insanı boğulmaktan kurtardığın doğru mu? -Buna mecburdum eğer kurtarmasaydım ölecekti diye yanıtlamış Küçük Deniz Kızı.  Denizler Kralı: -Yeter insanlar kötülük getirir insanların dünyasıyla deniz dünyasının ilişki kurması yasaklanmıştır.Denizler kralı büyük bir öfkeyle dışarı çıkmış. Küçük Deniz Kızı’nın vazgeçmeye hiç niyeti yokmuş. Küçük Deniz Kızı, deniz cadısının yanına gitmiş ve ondan yardım istemiş. Deniz cadısı Küçük Deniz Kızına yardım etmeyi kabul etmiş ancak karşılığında bir şey istiyormuş  hemde çok değerli bir şey. Deniz Cadısı: -Seni insan yapacak bir iksir hazırlayacağım. İki ayağının üzerinde yürüyecek ve dans edeceksin. Fakat karşılığında güzel sesini senden alacağım. Deniz Kızı: -Sesimi mi? Ama ben sesim olamadan yapamam ki, demiş. Deniz kızı çaresiz kabul etmiş deniz cadısının isteğini.

Çünkü yeniden denizin yüzeyine çıkıp prensi görmeyi çok istiyormuş. Deniz Cadısı: -Şunu unutma, üçüncü gün sonunda aşık olmalı prens sana aksi halde yine eski haline dönersin ve prensi sonsuza denk unutacaksın hahahaaaahaaaa! Küçük Deniz Kızı deniz cadısının verdiği iksiri içmiş. Deniz Kızı denizin yüzeyine doğru yüzmeye başlamış ama yükseldikçe kuyruğu yok olmuş ve bir çift bacağa dönüşmüş. Yunus balığının yardımıyla Küçük Deniz Kızı kıyıya ulaşmayı başarmış. Prens şatosundan gemi  enkazına doğru bakarken kızıl saçlı bu güzel kızı hemen fark etmiş ve yanına koşmuş. Prens: -Sizinle acaba daha önce karşılaştık mı? Evet evet tanıştık. Küçük deniz kızı konuşamıyormuş ama elindeki flütü prense uzatmış. Prens gemide çaldığı melodiyi çalmış tekrar. Küçük Deniz Kızı müziği tanıdığını belli etmek için başı ile onaylanmış. Prens: – Güvertede flüt çalarken seni gördüm sesini duydum sonra beni boğulmaktan kurtardın hep seni aradım. Prens kendisini kurtaran Küçük Deniz Kızı olduğuna eminmiş. Ama hatırladığı kız bir deniz kızıymış üstelik çok güzel bir sesi varmış. Küçük Deniz Kızı konuşmaya çalışmış ama sesi çıkmamış. Prens: -Bir deniz kızı olduğunu sanmıştım. Prens kendisini kurtaran kızın bu kız olmadığını düşünmüş ama yinede bu zavallı kıza yardım etmeye karar vermiş. Prens Deniz Kızını şatosuna götürmüş. Kralsa bir an önce evlilik hazırlıklarına başlamasını istemiş. Çünkü gemideki Prenses adaylarından birisiyle onu evlendirecekmiş .Gemide düğün töreni için hazırlıkları devam ederken Küçük Deniz Kızı uzaktan çaresizce prensi izliyormuş.

Kucukdeniz-kizi
Kucukdeniz-kizi

Sesi olmadan prensi ikna etmesi imkansızmış. Deniz cadısının sözlerini hatırlamış “Şunu unutma üç gün sonunda aşık olmalı prens sana aksi halde yine eski  haline dönüp bir deniz kızı olacaksın ve prensi sonsuza denk unutacaksın” Tam iki gün çabucak geçi vermiş üçüncü gün gelip çatmış işte bu son günde kral ve kraliçe prensini komşu krallığın prensesi ile evlendirecekmiş. Zavallı kız prense aradığı Deniz Kızının kendisi olduğunu anlatamamış. Prens gördüğü Deniz Kızının bir rüya olduğuna inanmaya başlamış artık. Küçük Deniz Kızı için tek umut içinde taşıdığı sevgi imiş. bu sırada beklemediği bir şey olmuş.  Önce deniz kızının ablaları çıkmış deniz yüzeyine sonrada büyük annesi Deniz Kızına yardım etmeye gelmişler. Büyük Anne: -Sevgili torunum deniz cadısının büyüsünü bozmaya geldik. Küçük Deniz Kızı çok sevinmiş ama ona nasıl yardım edeceklerini anlamamış. Ve son olarak denizler kralı çıkmış denizden ve kızının böyle üzgün olmasına dayanamamış ve hiç bir kuralın gerçek sevginin önüne geçemeyeceğini de  anlamış. Kral: -Sevgili kızım senin için en doğrusu neyse öyle olsun hadi şimdi git. Denizler Kralı asasını büyük annenin elinde duran deniz kabuğuna doğrultmuş deniz kabuğunun içinde saklı olan Deniz Kızının sesi dışarı çıkmış. Deniz Kızı: -Teşekkür ederim büyük anne, teşekkür ederim babacığım sizleri çok seviyorum. Balina Homo’nun yardımıyla hızla prensin gemisine doğru yüzmüşler. Prens ve Prenses evlilik kürsüsüne doğru adım adım yaklaşırken prens birden durmuş uzaklardan Deniz Kızının o muhteşem sesini duymuş. Balinanın üstünde kendisine doğru gelince hiç düşünmeden denize atlayı vermiş. Prens: -Sen olduğunu biliyordum. Küçük Deniz Kızı ailesinin ve dostlarının yardımıyla sesine ve prensine kavuşmuş fakat o artık bir Deniz Kızı değilmiş. Bir insan olarak yaşamaya devam edecekmiş.  Prens ve Küçük Deniz Kızı sonsuza kadar mutlu yaşamışlar. Karada ve denizlerde, sevgi, dostluk ve barış içinde.

Güzel ve ÇirkinÇocuk Hikayeleri12 Dans Eden Prenses


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Küçük Alice ve ablası, güneşli bir öğleden sonra parka gitmeye karar vermişler. Ablası kitap okumaya …

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı Uzun zaman önce, iyi bir avcı yaşarmış. İyi kalpli bir insanmış. Bir …

Altın Kuş

Altın Kuş

Altın Kuş Bir zamanlar dünyanın en özel elma ağacına sahip bir kral varmış. Bu ağaç …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aliquam Praesent vulputate, id leo. felis ut mattis nec diam dolor