Ev / Çocuk Masalları / Külkedisi Masalı

Külkedisi Masalı

Külkedisi Masalı


Bir zamanlar … mutsuz bir genç kız yaşardı. Mutsuzdu çünkü, annesi ölmüş, babası başka bir kadınla evlenmişti. İki kızı olan üvey annesi onu hiç sevmedi. Tüm güzel şeyler, nazik düşünceler ve sevgi dolu dokunuşları kendi kızları içindi. Ve sadece yalnızca sevgisi değil, aynı zamanda elbiseler, ayakkabılar, şallar, lezzetli yemekler, rahat yataklar ve ev konforu da onlar içindi. Ama, zavallı mutsuz kız için hiçbir şey yoktu. Çünkü bütün gün çok çalışmalıydı ve sadece akşam geldiğinde, ateşin yanında, bir süre oturabiliyordu. Herkes için takma adı Külkedisi idi. Külkedisi, kediyle konuşurken yalnız uzun saatler geçirirdi. Kedi bir gün ona dedi ki,

“Miaow”, ki gerçekten “Külkedisi!” 
Oldukça doğruydu. Külkedisi, gri bir paçavra giymiş olsa bile, güzel bir kızdı.
Bir gün, güzel yeni elbiseler eve geldi. Bir balo düzenlenecekti ve evdeki üvey kardeşleri buna gitmeye hazırlanıyordu. Külkedisi, “Peki ya ben?” Diye sormaya cesaret bile edemedi. Çünkü çok iyi biliyordu ki bunun cevabı şöyle olurdu:
“Sen benim sevgili kızım, evde bulaşık yıkamak, yerleri ovmak ve yatakları düzeltmek için evde kalıyorsun. Onlar eve yorgun ve çok uykulu gelecekler.” Külkedisi iç çekti. 
“Ah canım, çok mutsuzum!” deyince kedi ona “Miaow” diye mırıldandı. 
Aniden inanılmaz bir şey oldu. Külkedisinin kendi başına oturduğu mutfakta, bir ışık ortaya çıktı ve bir peri geldi.
“Külkedisi,” dedi peri. “Biliyorum ki oraya gitmeyi çok istiyorsun.”
“Paçavralarla nasıl gidebilirim?” diye yanıtladı Külkedisi. “Hizmetkarlar beni uzaklaştıracak!” Peri gülümsedi. Sihir değneklerinden biriyle dokundu ve … Külkedisi kendini, en güzel elbiseyi, bölgedeki en güzel elbiseyi giymiş halde buldu. 
“Şimdi bu elbise meselesini çözdük,” dedi peri, “Sana bir araba bulmamız gerekecek. Gerçek bir hanımefendi asla bir baloya yürüyerek gitmez!” 
“Çabuk! Bana bir balkabağı bulun!” dedi.
“Tabii ki” dedi Külkedisi, acele etti. Sonra peri kediye döndü. 
“Sen, bana yedi fare getir!”
“Yedi fare!” dedi kedi. “Ben periler fare yemez sanıyordum.”

“Onlar yemek için değil, saçmalama! Söylediklerimi yap! … ve hayatta kalmaları gerektiğini hatırla!” 
Külkedisi kısa bir süre sonra iyi bir balkabağı ve kedide yakaladığı yedi fare ile geri döndü. 
“İyi!” dedi peri. Sihirli değneklerinden biriyle dokundu ve … harikalar diyarı! Kabak, parlak bir arabaya dönüştü ve fareler altı beyaz at oldu; yedinci fare ise bir adam haline geldi, bir üniforma ve bir kamçı taşıyordu. Külkedisi, gözlerine inanamıyordu.
“Sizi baloya göndereceğim. sunacağım. Ama unutmayın! Baloyu gece yarısında terk etmeli ve eve gelmelisin. Büyü sona erecek. Arabanız yeniden bir balkabağına dönüşecek, atlar tekrar fareye dönüşecek ve adamda yine bir fare olacak… ve yine bu küçük terlikler ile paçavrayı giyeceksiniz! anladınız mı?” dedi. Külkedisi gülümsedi ve 
“Evet, anlıyorum!” Dedi . 
Külkedisi saraydaki balo odasına girdiğinde, herkes onun güzelliğine ve zarafetine hayran oldu.
“Bu kim olabilir?” diye insanlar birbirlerine sordu. İki üvey kardeşi ise gelen bu güzel kızın, kediyle konuşan fakir Külkedisi olduğunu asla tahmin edemezlerdi! 
Prens Külkedisi’ni gördüğü zaman, güzelliğinden etkilendi. Ona doğru yürüdü, eğildi ve dans etmesini istedi. Ve tüm genç hanımlar büyük hayal kırıklığı yaşarken, bütün akşam Külkedisi ile dans etti. 
“Kimsin sen?” diye sordu Prens. Ama Külkedisi sadece şu cevabı verdi: 
“Benim kim olduğum ne fark eder! Beni bir daha asla görmeyeceksin.” 

Külkedisi, baloda harika zaman geçirdi … Ama, birden bire saatin sesini duydu: gece yarısı olmuştu.  Peri’nin ne dediğini hatırladı ve bir elveda bile demeden Prens’in kollarından kaçtı. Koşarken ayakkabılarından birini kaybetti, ama bir an için bile onu almak için durmadı! Gece yarısını kaçırırsa..! Ah bu bir felaket olurdu! Dışarı çıktı ve oradan ayrıldı.

Ona deli bir şekilde aşık olan Prens ise ayakkabısının tekini bulduktan sonra bakanlarına,
“Gidin ve bu ayakkabının sahibi olan kız için her yerde arama yapın. Onu bulana kadar her yeri arayın!” 

Bu yüzden bakanlar, ayakkabıyı tüm kızların ayaklarında denedi ama kimseye olmuyordu. Sonunda  Külkedisi’nin ayağında da denediler … ve Sürpriz! Ayakkabı onun ayağına mükemmel şekilde uymuştu. 
Üvey anne bu durumdan hoşlanmamıştı. “Prense iki kızımdan biriyle evlenmesi gerektiğini söyle! Külkedisi’nin ne kadar çirkin olduğunu görmüyor musun? Göremiyor musun?” 
Aniden peri ortaya çıktı ve:
“Bu yeterli!”diyerek sihirli değneğini çıkardı. Bir anda, Külkedisi güzelliğiyle ışıldayan görkemli bir elbiseyle ortaya çıktı. Üvey annesi ve üvey kardeşleri şaşkınlık içerisindeydi.
“Bizimle gelin, Prens, nişan yüzüğü ile sizi bekliyor!” dediler. Külkedisi sevinçle onlarla birlikte gitti ve Prensi ile sonsuza kadar mutlu yaşadı.

Sitemizin daha gelişmesi ve faydalı olması için "YORUMLAR" kısmına düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Hemen alt köşedeki "SOSYAL İCON" seçenekleri ile bizi paylaşarak bizlere ödül vermeye ne dersiniz? 🙂

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Gunes-nerede-

Güneş Nerede?

Gunes-nerede- Bir varmış, bir yokmuş zamanın birinde yüksek bir kulede bir kız yaşarmış. Bu kızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir