Oduncunun Baltası Masalı

Oduncunun Baltasi Masali
Oduncunun Baltasi Masali

Çok eskiden bir oduncu yaşarmış. Çok iyi yürekli, cesur ve akıllı biriymiş. Bir gün oduncu, her zamanki gibi ormana gitmiş. Ormana vardığında birdenbire çok uykusu gelmiş. – Şu ağacın dibinde biraz dinleneyim, demiş. Ağacın altında uykuya dalmış. Uyandığında baltasını görememiş. Sağa bakmış yok, sola bakmış yok.

Her tarafı aramış, fakat baltayı hiçbir yerde bulamamış. – Allah Allah ne oldu bu baltaya? Sanki yer yarıldı da içine girdi, diyerek baltasını aramaya devam etmiş. Zavallı oduncu, geçimini odun keserek sağlıyormuş. O baltayı bulamazsa, çok zor durumda kalabilirmiş. İşte o bunları düşünürken karşısına ak sakallı bir ihtiyar çıkmış. Merhaba oğlum. Ne arıyorsun böyle? Yoksa bir şey mi kaybettin, diye sormuş. Oduncu hemen cevap vermiş: – Merhaba efendim. Evet, ben bir oduncuyum.

Az önce burada baltamı kaybettim. İhtiyar gülerek, – Demek öyle. Bak oğlum, kaybettiğin balta şu muydu, diyerek torbasından altın saplı bir balta çıkarmış. Oduncu gözlerine inanamamış. Altın saplı balta öyle güzel görünüyormuş ki. Hayatında böylesini görmemiş. Güneşte ışıl ışıl parlıyormuş. Oduncu: – Hayır onu alamam. Çünkü benim baltam o değil, demiş. İhtiyar gülümseyerek altın saplı baltayı yere bırakmış. Sonra da torbasından bir başka balta çıkarmış.

Bu sefer ki ise gümüş saplı bir baltaymış. – Oğlum! Sakın kaybettiğin balta bu olmasın, demiş. Oduncu bu güzel baltaya da hayranlıkla bakmış. Fakat hemen kendisine gelerek. cevap vermiş: – Hayır, hayır. Bu da değil. Benim baltam odun saplıydı. Ben ancak kendi baltamı isterim demiş. Bunun üzerine ihtiyar, tekrar elini torbasına daldırmış. Oduncunun odun saplı eski baltasını çıkarmış. İhtiyarın birşey söylemesine fırsat vermeden, – İşte bu benim baltam, demiş oduncu sevinçle. Ak sakallı ihtiyar gülümseyerek üç baltayı birden oduncuya vermiş. – Al bunları oğlum. Bunların hepsi senin. Bu benim sana hediyem, demiş. Oduncu: – Peki öyleyse alırım efendim, demiş. İhtiyar adam: – Sevgili oğlum! Hayatın boyunca hep doğru sözlü ol. Başkalarının elindekilere de göz dikme. O zaman işte hep böyle kazanırsın, diyerek oradan uzaklaşmış.
Tarla Kuşu İle Çiftçi MasalıÇocuk HikayeleriAyakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Midasin-dokunusu

Midas’ın Dokunuşu

Midas’ın Dokunuşu Bu kral Midas’ın hikayesi. Bundan yüzyıllar önce güzel bir krallık varmış. Bu krallık …

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir