Okul Öncesi Eğitim

okul-oncesi-egitim-oyunlari
okul-oncesi-egitim-oyunlari

Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim, henüz zorunlu eğitime başlamamış olan çocukları içerisinde barındıran dönemdir. Yaş aralıkları ise 3 ila 6 yaş arasında değişiklik göstermektedir. Peki, ilk önce konuya giriş yapmadan bu okul öncesi eğitimi nedir bir buna bakalım.

Okul öncesi eğitim çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel olacak şekilde hem hayata hem de zorunlu olan eğitime hazırlanmasında yardımcı olan bir zaman dilimidir. Okul öncesi eğitim programı iyi bir şekilde plan yapıldığı zaman, ebeveynlerin ve eğitim veren kişilerin etkin rol alacağı verimli bir zaman dilimi başlar. Okul öncesi eğitim zamanında çocuklar büyük bir kazanım sağlamaktadırlar.

okul-oncesi-egitim
okul-oncesi-egitim

Okul Öncesi Eğitim Araçları

Çocuğunuzu okul hayatıyla yahut genel anlamı ile hayata hazırlarken okul öncesi eğitim de kullanabileceğiniz bazı eğitim araçları bulunmaktadır;

  • Okul öncesi eğitim kitapları satın alın. Boyama, bulmacala, kırpma tarzı kitaplar.
  • Okul öncesi eğitim siteleri bulunuyor; eğitici animasyonlar, video içerikler ve interaktif uygulamalar.
  • Okul öncesi oyunlar; Oyuncaklar, oyunlar, mobil oyunlar, web oyunlarını içeren fakat ders veren oyunlar olmalıdır.
  • Okul öncesi eğitim kurumları; Anaokulu, kulüpler ve yuvalar.

Yukarıdaki 4 maddeyi şimdi uzun uzun açıklayacağım.

Okul Öncesi Eğitim Kitapları

Geometrik şekillerle beraber renkleri öğreten kitaplarla, basit bulmacaları içerisinde barındıran kitaplar uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Boya kitabı, nesne tanıma, iz üstünden resim tamamlama ve benzeri aktiviteleri olan kitaplar okul öncesi eğitim için gerekli olmaktadır.

Bazı kitaplardaysa makasla kesme, şekillendirme gibi çocukların ilgisini çekebilecek güzel egzersizler bulunuyor. Bu tür egzersizleri çocuklar yaparken lütfen plastik kaplı makas kullanımı ve mutlaka ebeveyn kontrolünde olmasında dikkat edin.

Okul Öncesi Eğitim Siteleri

Okul öncesi eğitimi çocuğunuza aldırırken site seçiminde çok dikkat etmeniz gerekmekte. Çünkü internet ortamı olan bir alana girecekler. Üçüncü taraf reklamları olan web sitelerini hemen elemelisin. Çocuklar bu reklamlara tıklayıp kendilerine uygun olmayan sayfalara girebilmektedirler.

ÖNEMLİ

Ücretsiz kullanacağınız her ürünün hizmet giderlerini tamamlaması için reklamları kullanmaktadır. Bu yüzden ücretsiz olanlar cazip gelmesin, soru işareti kafanızda kalsın bunu mutlaka hatırlayın. İçeriğin kalitesin emin olun ancak o zaman çocuğunuza okul öncesi eğitimi verebilirsiniz.

Okul Öncesi Oyunları

Okul öncesinde eğitici ve zeka geliştirici olarak oyunlar ve oyuncakları her yaşa özel olarak ayrılmaktadır. Şimdi biz sizlere okul öncesi tüm yaşları kapsayan 4, 5 ve 6 yaşında olanlar için farklı oyunlar bulunmaktadır. Oyunların, çocukların her birinde zeka gelişi için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle de eğitici zeka oyunlarının her biri hem zihinsel becerisini geliştirmekte hem de okul başarısını daha fazla arttırmaktadır. Okul öncesindeki eğitim oyunları, çocuk gelişim uzmanı olan kişiler tarafından belirlenmektedir.

okul-oncesi-egitim-en-sik-sorulan-sorular
okul-oncesi-egitim-en-sik-sorulan-sorular

Okul Öncesi Eğitimi Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Soru 1

Okul öncesi eğitimi kaç yaşında başlatmak uygundur?

Bu sorunun cevabı çocuğa göre değişiklik göstermektedir. Çocuğun gelişimine bakılır. Ayrıca ayrı aile yapılarına göre farklılık gösterse bile uzmanların kabul gördükleri yaş şu şekildedir;

Çocuk 3 yaşına kadar ilgi ve şefkat alması için ebevynin yanında olması gerekir. 3 sene boyunca ebeveynin yanında temel güven duygusunu geliştirecek ve temel bakım ihtiyacını ise eksiksiz karşılayabilmesi için okul öncesi eğitim kurumlarına başvurulması önerilmektedir.

Anne ile baba çalışıyorsa kreş önerilmektedir. Kreşler, anaokullarından farklı olup 3 yaş altında olan çocuklara kapılarını açarlar. 36. aydan itibaren oku öncesi eğitim planını oluşturmaya başlamanız mümkün. Araştırmalardaysa aileler, okul öncesi eğitimi genel olarak 4, 5 ve 6 yaşlarda tercih etmektedirler. Çalışan annelerdeyse 3 yaş altı çocukların kreşe gönderilmesi bir hayli fazla çıkıyor.

bununla beraber eğitim her yaşta önemli bir yere sahip olduğunu ve 1 yaşında olan çocuğa dahi ebeveyni tarafından eğitim verilebileceğini hatırlatmamızda yarar var. Bu da okul öncesi eğitim anne ve babayla başlar; ilkokul seviyesine gelen kadar da gelip farklı yöntemler ile devam etmektedir.

Okul Öncesi Eğitimi Çocuğa Neler Kazandırır?

Okul öncesi eğitimiyle çocuğun ilgisi ve öne çıkan yeteneği tespit edilebilmektedir. Çocuğu gözlemlediğiniz zaman bireysel farklılıkları göz önünde bulundurup fiziksel ve zihinsel olarak gelişimlerine de destek vermek çok daha kolay olmaktadır.

Okul öncesi eğitim çocuktaki fiziksel, duygusal, zihinsel, dil ve sosyal gelişim açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır. Çocuğa özel olan zamanlardan geçeceğinden edinilecek olan beceriler ile çocuğun hayatı boyunca yaşam kalitesine yansır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Yorum

  1. Avatar
    Ayşe - eveozelders

    takip edilmesi gereken bir site!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir