Raj Bir Ders Öğrenir Masalı

masallar
Raj Bir Ders Öğrenir Masalı

Raj orta yaşlı bir adamdır. Fakir bir ailede doğmuş olmasına rağmen, babası ve annesi tarafından iyi yetiştirilmişti. Babasının bir kaynak dükkânı vardı ve günde 12 saatten fazla çalışıyordu. Böylece ailesi rahat bir hayat sürdürebiliyordu. Ancak, Raj’ın babası ailesine iyi bir yaşam sağlamak için yeterli parayı kazanamadı. Raj, okulda ortalama bir öğrenciydi. Raj’ın hayali bir doktor olmaktı. Notları çok yüksek olmadığı için okumak istediği dersi alamadı. Bunun yerine bir lisans derecesi dersine katıldı. Kursu başarıyla tamamladı ve bir şirkette iş buldu. Hayatı dramatik bir değişim olmadan devam ederken babası kaynak dükkanında çalışmaya devam etti. Böylece Raj’a güvenmek zorunda kalmadı. Kalıcı bir iş aldıktan sonra Raj’ın ailesi onun evlenmesini istedi. Yerli kasabasından bir kızla evlendi ve aynı zamanda işinde de terfi etti. Birkaç yıl sonra eşi güzel ikiz erkek çocukları doğurdu.

Daha sonra Raj iyi bir maaş kazanmaya başladı ve lüks bir şekilde yaşamaya başladı. Yeni bir ev ve yeni bir araba aldı. Bazı lüksler gerçekten gereksizdi. Şirketi ona bir araba vermiş olmasına rağmen Raj yeni bir araba satın aldı! Yaklaşık 6 ila 7 yıl süren abartılı bir yaşamdan sonra Raj, tüm hane halkının harcamalarını yönetemedi. Çocuk eğitimi ve diğer temel ihtiyaçlar için ödeme yapamadı. Bir gün Raj’ın babası hastalandı ve sonuç olarak kaynak atölyesinde çalışmalarına devam edemedi. Raj’dan tedavi ve diğer hane harcamaları için biraz para vermesini istedi. Zaten finansal krizden muzdarip olan Raj, ailesine bağırdı ve onlara parasının olmadığını söyledi. Ebeveynlerine, “Beni asla büyük bir okula göndermedin. Pahalı kıyafetler almadın. Beni en sevdiğim yemekle nadiren besledin. Farklı yemek çeşitlerini tatmak istiyordum.

Düşük puanlar aldığımda, bana özel ders vermek için yeterli paran olmadı ve şimdi yine de para için mücadele ederken, bana yardım edecek hiçbir şey yapmıyorsunuz. Bunun yerine benim için bir yük oluyorsunuz! Lütfen bana tekrar gelme”diyerek şikayet etti. Ailesi paramparça olmuştu. Bir hafta sonra Raj resmi bir tura çıkarken, oyuncak satan küçük bir çocukla tanıştı. Çocuk Raj’dan bir şey satın almasını istedi. Raj, çocuğa neden ders almak yerine oyuncak sattığını sordu.

Oğlan şöyle yanıtladı: “Babam bir yıl önce  kaza geçirdi ve bir elini kaybetti. O şimdi çalışamıyor. Annem birkaç evde hizmetçi olarak çalışıyor. Bu oyuncakları satarak aileme yardım ediyorum. Sabah okula gidip akşamları oyuncak satıyorum. Günde 3 saat çalışıyorum ve geceleri de ders çalışıyorum! ” Raj küçük çocuktan birkaç oyuncak satın aldı. Çocuğun söylediği şeyi düşündü. Ebeveynlerine karşı davranışlarında yanlış olduğunu fark etti. Küçük çocuktan bir ders almıştı. Çok küçük bir yaşta bu çocuk ebeveynlerine yardım ediyordu. Ama Raj zengin yaşam tarzının taleplerini karşılamak istediği için ailesini ihmal etmişti. Peki, Raj ve bu zavallı küçük çocuktan ne öğrenebiliriz?
Saygı, sevginin temelidir. Yaşlandıkça ve olgunlaştıkça, ebeveynlerimize bakmak bizim görevimizdir.

Karınca Ve Güvercin MasalıÇocuk HikayeleriAşk ve Zaman Hikayesi


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altın Kuş

Altın Kuş

Altın Kuş Bir zamanlar dünyanın en özel elma ağacına sahip bir kral varmış. Bu ağaç …

kurbaga-ile-okuz

Kurbağa ile Öküz

kurbaga-ile-okuz Bir zamanlar güzel bir gölette bir grup kurbağa yaşarmış. Birlikte yaşamaktan çok mutluymuşlar. Oyunlar …

Sadık Teneke Asker

Sadık Teneke Asker

Sadık Teneke Asker Bu öykü, o kadar da eski bir öykü değildir. Büyük bir evde, …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

venenatis, felis sed sem, diam ut Aliquam odio ut Phasellus dolor