Tarla Kuşu İle Çiftçi Masalı

Tarla Kusu İle ciftci Masali
Tarla Kusu İle ciftci Masali

Anne tarla kuşu ile yavruları yuvalarında çok mutluymuş. Yavrular henüz çok küçükmüş. Buğday tarlasındaki yuvaları otların içine gizliymiş. Anne tarla kuşu, sabah erkenden yiyecek bulmaya gidermiş. Küçük yavruları yuvada yalnız bırakırmış. Buğdaylar olgunlaşınca, çiftçi onları biçecekmiş. O zaman da oradan göç etmeleri gerekecekmiş. Buğdaylar iyice olgunlaşınca anne tarla kuşu, – Cik, cik, cik. Yavrularım, buğdaylar iyice olgunlaştı. Yakında buradan uzaklara gitmemiz gerekebilir. Ben yokken dikkatlice dinleyin çiftçiyi. Her şeyi bilmek istiyorum. Akşama geldiğimde bana anlatacaksınız, diyerek oradan ayrılmış. Biraz sonra çiftçi ile oğlu gelmiş. Çiftçi oğluna, Oğlum. Buğdaylarımız çok güzel olmuş. Gi hemen haber ver. Yarın bütün komşularla birlikte buğdayımızı biçelim, demiş. Zavallı küçük yavrular, çok korkmuşlar. Sabırsızlıkla, annelerinin dönmesini beklemişler. Akşam olunca anne tarla kuşu, yuvasında birçok yiyecekle dönmüş. Yavrularının çok korktuğunu görünce heyecanla sormuş. – Cik, cik, cik. Ne oldu size yavrularım? Yoksa kötü haber mi var? Yavrular hep bir ağızdan, – Cik, cik, cik. Bu gün çiftçi geldi, demişler. Anneleri: – Cik, cik, cik. Durun heyecanlanmayın. Sen anlat bakayım yavrum. Ne dedi çiftçi? Yavrucuk korkuyla ve heyecanla anlatmış: – Cik, cik, cik. Anneciğim hemen gidelim burdan. Yarın çiftçi, bütün komşularıyla birlikte gelecekmiş.

Buğdayları oraklarla biçecekmiş. Hemen kaçalım burdan, demiş. Anne tarla kuşu, çiftçiyi çok iyi tanıyormuş. Gülerek yavrularım sakinleştirmiş. – Cik, cik, cik, cik. Siz hiç merak etmeyin yavrularım. Bizim acelemiz yok. Zamanı gelince gideceğiz. Karnınız çok açıkmıştır. Hadi şu yiyecekleri yiyip karnınızı güzelce doyurun, demiş. Yavrular, annelerinin sözlerine güvenip rahatlamışlar. Karınlarını bir güzel doyurup erkenden uyumuşlar. Sabahleyin anneleri hepsini teker teker öpmüş. – Cik, cik, cik. Ben gidiyorum yavrularım. Siz yine dikkatlice dinleyin. Bakalım çiftçi neler söyleyecek. Haydi Allah’a emanet olunuz, diyerek gitmiş. Kısa süre sonra çiftçi ile oğlu gelmişler. Çiftçi: – Oğlum. Görüyorsun ne tembel komşularımız var. Hiç kimse yardıma gelmedi. Bütün akrabalara söyle. Yarın buğdayları biçiyoruz, demiş. Bu sözleri duyan minik yavrular yine korkmaya başlamışlar. – Annemiz çabuk gelse de hemen yola çıksak, kaçıp kurtulsak. diye bağırmaya başlamışlar. Anneleri her zamanki vakitte gelmiş. – Cik, cik, cik. Oh çok yoruldum. Merhaba yavrularım. Nasıl, bugün çiftçi geldi mi, diye sormuş. Yavrular heyecan içinde, – Cik, cik, cik. Geldi, geldi. Yarın akrabalarıyla birlikte geleceklermiş. nne tarla kuşu gülümsemiş. – Cik, cik, cik. Haydi siz, şu yiyeceklerden yiyin. Bakın size neler getirdim.

Yarın bir şey olacak diye de düşünmeyin. Zamanı gelince buradan gideceğiz, diyerek onları sakinleştirmiş. O gece de tarla kuşu ve ailesi yuvalarında mışıl mışıl uyumuşlar. Üçüncü gün çiftçi ile oğlu tekrar gelmişler. Çiftçi: – Hata yaptım oğlum. Kimseden yardım beklememeliyim. işte görüyorsun, günlerimiz boşa gitti. Kendi işimizi, kendimiz yapmalıydık. Neyse bu da bize ders olsun. Yarın ailece bu işi bitireceğiz. Tam mı oğlum, demiş. – Tamam baba, demiş sevinçle oğlu. Minik yavrular bu sefer de annelerine duyduklarını anlatmışlar. Anne tarla kuşu durumun çok ciddi olduğunu anlamış.


– Cik, cik, cik. Yavrularım çiftçi ailesi yarın sabah gerçekten gelecektir. Haydi hemen hazırlanın! Yola çıkıyoruz. Artık burada daha fazla kalamayız, demiş. Tarla kuşu ve ailesi hemen yuvadan ayrılmışlar. Sabah olunca çiftçi ve ailesi oraklarıyla gelmişler. Bütün buğdayları birlikte kolayca biçmişler.
Ayakkabı Tamircisi İle Zengin MasalıÇocuk HikayeleriKedi İle İki Serçe Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Midasin-dokunusu

Midas’ın Dokunuşu

Midas’ın Dokunuşu Bu kral Midas’ın hikayesi. Bundan yüzyıllar önce güzel bir krallık varmış. Bu krallık …

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir