Test Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

test-cozerken-zamanlama-konusunda-yapilacaklar
test-cozerken-zamanlama-konusunda-yapilacaklar

Test Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Test çözerken üç temele çok dikkat etmeli ve önem vermelisiniz. Bilgi öğrenme yoluyla kazanılmaktadır. Tekrardan pekiştirebilirsiniz. Test çözerken temelin olması gerekir. Yorum, öğrendiğiniz ve tekrarla pekiştirdiğiniz bilgiyle düşünceyi geliştirme ya da bilgiye de farklı açılardan bakıp daha iyi yorumlamanızı sağlamaktadır. Yorum ile beraber test çözme tekniğiniz artar. Hız ise öğrenilmiş olan bilgiye ve elde edilecek olan yorum gücüne ait sorunların zaman kısıtlaması içerisinde çözülümüdür. Hız, testi çözerken zamanı verimli kullanmanızı sağlar.

Test Çözerken Dikkat Edebileceğiniz Diğer Maddeler

Soruların her birinin kendilerine ait bir mantığı bulunuyor. Testi çözerken kendi mantığınızı kapı dışarı edin ve sorunun mantığını bularak devam etmelisiniz.

 • Soru kökü iyi bir şekilde okunmalı ve anlaşılmalıdır. Daha sonrasında cevabı düşünmelisiniz. Soru kökü anlaşılmadığı sürece cevabı düşünmek hızınızı düşüerecektir. Zaman kazanabilmek adına ilk önce soruyu okumayıp cevaba doğru koşmanız sizi büyük bir yanılgı içerisine sokacaktır.
 • Soruda sizden istenilen neyse onu düşünmelisiniz. Ne eksik ne fazla. Bazı sorular ise kolay gelmektedir. Cevabın da bu kadar kolay şekilde olamayacağını düşünürsünüz. Fakat bazı zamanlar bu kadar kolay sorular sormakta farklı bir tekniktir.
 • Testlerin her birinde bilgi düzeyinizin altında ya da üstündeki sorular ile karşılaşmanız mümkün. Fakat testin geneline baktığımız zaman bilgi birikimiyle yorum gücüyle çözülecek sorulardan oluştuğunu görebilirsiniz. Sorulara önyargılı olarak yaklaşmayın. Bu soru fazlasıyla zor ben yapamam demeyin. Soru kolay evet x şıkkı diyip zaman kazanmak isterseniz kaybetme riskinizde çok fazla olacaktır.
 • Turlu soru çözme yönteminde test içerisindeki tüm soruları incelemenize yardımcı olacaktır. Cevaplandıramadığınız soruları kitap üzerinde işaretlediğiniz de ikinci tura geçtiğiniz de daha kolay bulabilirsiniz.
 • Hatalı okuma alışkanlığınız varsa önemli sorular da yanlış yapmanıza neden olur. Olumsuz ifadeyi olumlu okuyup ya da cevabı düşünmenize neden olur.
 • İnsan psikolojisi soru içerisindeki ifadeleri olumlu yöne çekme eğiliminde olur. Bundan dolayı soruların her birinde altı çizili ya da kalın karakterle belirtilmiş olan ifadelere dikkatli bakmalısınız.
 • Soru kökünün ya da soru metninin uzun olması size daha fazla ipucu vereceği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı uzun soruları çözerken asla zorlanmazsınız.
 • Paragraf tipli sorular genel olarak paragraf okunmadan ilk soru okunması daha sonra metinin okunması gerektiği söylenir. Soruyu okuyan zihin burada hemen hazırlık yapacaktır.
 • Cevap hakkında tereddütlüyseniz eğer gelişigüzel cevapların yararı olmayacak daha çok zararı olacaktır; bunu unutmayın.
 • Cevap şıklarına bakarak sorunun ccevabını bulmakta test tekniklerinde önemli bir yol olmaktadır. %100 emin olamadığınız sorularda şıkları eleyip cevaba yaklaşmanız mümkündür.
 • Cevap şıklarını elediğiniz zaman 2 şıkka indirmeyi başardıysanız birini seçebilirsiniz. Fakat ikiden fazla şık varsa soruyu cevaplandırmamalı ve sonlara doğru tekrardan soruya dönüp okumanız tavsiye edilir.
test-cozerken-kodlama-konusunda-yapilacaklar
test-cozerken-kodlama-konusunda-yapilacaklar

Test Çözerken Kodlama Konusunda Yapılacaklar

Test çözerken kodlama en önemli yerdir. Soruyu kitapçıkta doğru yapabiliriz fakat optik forma yanlış girerseniz işte her şey orada biter.

 • Kodlamayı soruyu yaptığınız zaman hemen geçirmelisiniz. Bazıları bunun zaman kaybı olduğunu söyler. Çünkü kodlama yaparken bir nebze de olsa dinlenirsiniz. Bu zaman diliminde de soruyla olan zihinsel bağınız kopar. Diğer soruya geçmenizin zamanının geldiğini anlarsınız.
 • Bunun dışında sınav ilerlediği zaman boş bir cevap kağıdı sizin için iç açıcı olmayacağından bu şekilde yaptığınız zaman daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Zaman kazanmak adına kodlamayı en sona bırakıp daha sonrasında sınavın verdiği stres ve soru çözümlerinden sonra dikkat dağılması ile beraber hatalı ya da eksik kodlama riskiniz artmış olacaktır. Bu da kaydırma yapmanıza bile yol açacak. Her sene %0,5 kişinin kaydırma hatalarından mağdur olduğunu unutmamalısınız.
test-cozerken-dikkat-edilmesi-gerekenler
test-cozerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Test Çözerken Zamanlama Konusunda Yapılacaklar

Testi iyi bir şekilde çözmek için yalnızca doğruları bilmek yeterli olmuyor. Verilen zamanın içerisinde doğruları da bulmanız gerekiyor. Bundan dolayı da her soruya ne kadar zaman harcayacağınızı bilmeli ve buna uygun bir şekilde plan yapmalısınız.

 • Çok sorulu testler varsa eğer turlu soru çözme yöntemi bildiğiniz soruları çözmenizde daha yardımcı olur ve sizi hızlandırır. Bilinmeyen sorular ile zaman kaybı yaşamamanızı önleyecektir.
 • Zaman kazanabilmek için soru mentini ve kökünü okumadan cevap şıklarını gözden geçirmeniz sizi büyük bir yanılgıya düşürecek.
 • Soruları okuyorken hızınızı kesebilecek davranışlar çok önemlidir. Etrafınızdaki bu seslere kulağınızı kapamalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir