Üç Okun Masalı

uc Okun Hikayesi
uc Okun Hikayesi

Tüccar ile üç oğlu, mutluluk içinde yaşıyormuş. Aradan yıllar geçmiş. Tüccar iyice ihtiyarlaşmış. Bir gün, çok hastalanmış. Yataklara düşmüş. Ölümün yaklaştığını anlayınca, çocuklarını yanına çağırmış. Çocuklarlar hemen babalarının yanına gelmişler. İhtiyar tüccarın elinde birbirine bağlı üç ok varmış. Hafife öksürmüş. -Öhö, öhö… Çocuklarım ben artık çok ihtiyarladım. Üstelik de hastayım.

Belki de öleceğim gün çok yakındır. Öhö, öhö, öhö… Küçük oğlan: – Hayır, hayır babacığım. Lütfen böyle konuşmayınız, diye bağırmış. Herkes çok üzgünmüş. Ama babası konuşmaya devam etmiş. – Susun, beni dinleyin. Ölmeden önce size çok önemli bir şey söylemek istiyorum, diyerek elindeki okları  büyük oğluna uzatmış. – Oğlum, al bu okları, Bakalım kırabilecek misin, demiş. Büyük oğlu birbirine bağlı üç oku almış. Kırmaya çalışmış. Ama bir türlü başaramamış. Okları ortanca kardeş almış. O da çok uğraşmış. Fakat yine de kıramamış.

Küçük kardeş de aynı şekilde kıramamış okları. Bunun üzerine ihtiyar baba, okları eline almış. İpi açarak teker teker “çıt” diye ortadan ikiye ayırmış. – Yavrularım şimdi beni dikkatlice dinleyin. Hep birlikte olun. Birbirinize sımsıkı bağlı olursanız, tıpkı oklar gibi, kimse size zarar veremez. Fakat eğer birbirinizden ayrılırsanız, siz de şu oklar gibi parçalanırsınız. Beni anladınız öyle değil mi, diye sormuş.
Çocuklar hep bir ağızdan, – Evet, evet. Tabii anladık. Siz hiç merak etmeyiniz babacağım, demişler.

Kısa bir süre sonra ihtiyar tüccar ölmüş. Bütün mirası çocuklarına kalmış. Fakat çocukları mirası paylaşırken anlaşamamışlar. Kavga edip birbirlerinin kalplerini kırmışlar. Tartışmaktan işlerini yapamaz hale gelmişler. Artık kimse onlarla çalışmak istemiyormuş. Derken ellerindeki bütün paralar çabucak bitmiş. Gerçekten de her şey babalarının söyledikleri gibi olmuş. Birbirlerinden ayrılmalarının yanlış bir şey olduğunu anlamışlar. Fakat iş işten geçmiş.
Aç Gözlü Avcı İle Cimri Kurt MasalıÇocuk HikayeleriKeloğlan’ın değirmeni


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı

Avcı ve Cadı Uzun zaman önce, iyi bir avcı yaşarmış. İyi kalpli bir insanmış. Bir …

Altın Kuş

Altın Kuş

Altın Kuş Bir zamanlar dünyanın en özel elma ağacına sahip bir kral varmış. Bu ağaç …

kurbaga-ile-okuz

Kurbağa ile Öküz

kurbaga-ile-okuz Bir zamanlar güzel bir gölette bir grup kurbağa yaşarmış. Birlikte yaşamaktan çok mutluymuşlar. Oyunlar …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipsum leo. vel, risus. ante. elit.