Ev / Eğitim / Üniversiteye Yeni Başlayanların Yaptıkları Hatalar

Üniversiteye Yeni Başlayanların Yaptıkları Hatalar

Hatayı her insan yapar. Hata yapmaktan asla kaçamazsınız. Evinizin rahatlığını bırakıp yalnız başınıza gireceğiniz yeni bir dönemde bazı yerlerde tökezlemeniz normaldir. Çamaşırları yıkarken renklilerle beyazları ayırmadığından rengi değişen kıyafet şoku, üniversitenin ilk gününde diğer arkadaşlarının yaptığı gibi sende birçok hata yapacaksın. Bu hataları deneyim olarak görmen ve ileri ki yaşantında daha fazla tecrübeli olacağını bilmen gerekiyor.

universiteye-yerlesme-sureci
universiteye-yerlesme-sureci

Üniversiteye Yerleşme Süreci 

Önemli Eşyaları Evde Unutmak 

Tüm hayatını bir arabanın  bagajına sığdırıp gitmek gerçekten zor iş. En sevdiğin şeyi bu karmaşa içerisinde evde unutabilirsiniz. Birçok şeyi üniversiteden temin edebileceksin fakat kimliğin ve okul için gerekli olan belgeleri asla unutmamalısın.

Gereksiz Eşyaları Getirmek

Eşyalarını hazırlama aşamasında işine yaramayacak olanları valize asla koyma! Sonuçta çok uzağa taşınmıyorsun, gittiğin o yerde de mağazalar olacak ve oradan satın alabileceğin şeyleri almana gerek yok. Yeni odan evdekiyle aynı olmayabilir. 

Fotoğraf Çekmemek 

Buradaki söz konusu selfie yahut kampüsün fotoğraflarından bahsetmiyorum. İster yurt olsun, ister özel bir yurt yerleşme yapmadan önce mutlaka odanın fotoğrafını çekmen gerekir. Böylelikle odadan ayrılırken de odaya herhangi bir zarar vermemiş olduğunu kanıtlar, depozitonu da kesintisiz bir şekilde alabilirsin. 

Odaya Tıkılıp Kalmak

Yurda yerleştiğin vakit kimse birbirini tanımıyor bunu aklından çıkartma. Bu durumda odadan çıkmak istemeyebilirsin bu son derece normal. Fakat arkadaş edinmen gerektiğini ve insanlarla aynı çatı altında yaşayacağın için hemen onlarla iletişime geçmen gerekiyor. İlk gün iletişim kurabilmek için idealdir. Başka birine yardımcı olabilirsin ya da onları çay içmek için davet edebilirsin. 

oryantasyon-haftasi
oryantasyon-haftasi

Oryantasyon Haftası 

Bütün Aktivitelere Katılma 

Tabii ki sosyal olmak için iyi fikir olabilir fakat sabahtan akşama dek düzenlenmiş olan her etkinliğe de katılma zorunluluğun yok. Oryantasyon haftasında güzel deneyimlerin sahibi olabilirsin ve güzel anılara da sahip olabilirsin. Bundan dolayı her etkiliğe gitmek istiyor olabilirsin. Bununla beraber her etkinliğe katıldıktan sonra yorulacağını bilmelisin. Asıl gitmek istediklerini belirle yoksa onlara gitmek için bir enerjin kalmayabilir. 

Çok Fazla Öğrenci Topluluğuna Katılma 

Öğrenci toplulukları yeni üyeleri her zaman aralarında görmek isterler. Bundan dolayı mail kutunuz kulüp etkinlikleriyle dolu olacak. Oryantasyon haftası bitip dersler başladığı zaman o kadar da boş vaktin olmayacak. O yüzden ileride iş başvurusu bulunup sana ekstra faydası olacak kulüplere öncelik vermen gerek. 

universite-yasami
universite-yasami

Yaşamınız

Açken Alışverişe Çıkmak 

Açken alışverişe çıktığın zaman ihtiyacının olmayacağı şeyleri alarak daha fazla para harcayacağını bilmelisin. Bunun dışında kendine bir alışveriş listesi hazırlayıp ihtiyacın olanları alman çok daha doğru olacaktır. 

Bulaşıkları Bekletmek 

Bulaşık yıkamak öyle herkesin sevebileceği bir iş değildir. Kirli tabaklar uzun bir süre beklediği zaman yemek artıkları da küflenmeye başlayacaktır. Bu durumdaysa bulaşıkları yıkamak çok daha zor olacak. Aynı durum ayrıca çöp kutun içinde geçerli. Çöpleri ve bulaşıkları bekletmemelisin. 

Aileyi Ziyarete Gitmemek 

Üniversite ortamına yeni başladığını biliyoruz fakat bu aileni ziyaret etmeyeceksin anlamına gelmiyor. Ailen ve arkadaşların seni bu süreç içerisinde özleyecek. Sınavların bittikten sonra vakit bulduğun zaman eve gitmen aileni ve seni özleyen arkadaşlarını mutlu edecek. 

Evini Özlemiyormuş Gibi Davranma 

İlk taşındığın anlarda evini özlemen çok normal. Üniversiteye başlaman büyük bir adım ve bununla beraber değişiklikler olacak. Arkadaşlarının da seninle aynı şekilde olduğunu unutmamalısın. Bu durumu onlar ile paylaşman gayet doğal. 

Ders Çalışmak 

Konuları Son Geceye Bırakma

Bir işi bitirmek için teslim gününden önceki geceyi beklememen gerek. Planlı olmalısın, notlarını yükseltmen ve stres olmayıp sınavları daha kolay atlatmanı sağlayacaktır. Üniversitede öğretim görevlileri senin lise öğretmeni gibi ödevini yapıp yapmadığına bakmaz. Bundan dolayı zamanını kontrol etmeyi öğrenmeli ve sorumluluk sahibi olmalısın. 

Ödevleri Bilgisayara Yedeklememek 

Arkadaşlarının ya da öğretmenlerinin bu konuda yakınmış olduklarını kesinlik duymuşsundur. Özellikle işleri son ana bırakan bir kişiysen, ödevini yedeklememek çok büyük dertler açabilir. Üniversitede teslim tarihleri öğretim görevlileri tarafından çok önemli. Bundan dolayı stres yaşamamak adına flash disk veya online yedekleme programlarını kullanarak kendini sağlama alabilirsin.

Renkli Not Çıkarma 

Not alırken dikkat çeken renkleri kullanabilmek önemli noktaların altını çizmek için önemli. Fakat öğrenciler genel olarak notu çıkartabilmek için fazla zaman harcıyorlar. Renkli kalemler ile not alma işine çok odaklanırsanız, zaman kaybetmiş olursunuz. 

Teşekkürlerinizi, yazımızı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu bizim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

- Seda Kurban

Avatar
3 senedir internet üzerinden yazarlık yapmaktayım. Uludağ Üniversite Gıda Teknolojisi bölümü mezunu olsam da kitap okumayı ve kendimi geliştirmeyi seven birisiyim. İnternet ortamında her zaman iç içe olduğumdan bunu hem eğlenceli hale getirmek hem de tüm zamanımı boşa geçirmek yerine doğru bilgileri aktarmak ve kendimi daha fazla geliştirmek için yapmaktayım.

Ayrıca kontrol et

amerikada-neden-dil-egitimi

Amerika’da Dil Eğitimi

Yurtdışında İngilizce eğitimi denildiği anda akla ilk önce Amerika gelir. İngilizce dil eğitimdeki köklü okulların, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir