Yabancı Dil Öğrenme

dil-bilgisi-ogrenmek
dil-bilgisi-ogrenmek


Yabancı dil öğrenme

Yabancı bir dil öğrenebilmek çok zaman almaktadır. Kendini tamamen bu işe adamak gerekmektedir. Bunu başardığınız an size büyük bir fayda sağlayacağını göreceksiniz. Yeni bir iş değil; binlerce işe bakmanız da en büyük yardımcınız olacaktır. Dünya üzerinde 7.000’ni aşkın dil bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesini öğrenmenizle beraber ne kadar fark yarattığınızı anlayabileceksiniz. İngilizce maalesef bu diller arasında yer almamakta. Neden mi? Dünyada en fazla konuşulan birinci dil yerinde Çince yer alıyor. Bunun nedeniyse 1300 milyon nüfuslu ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada en çok konuşulan ilk dil Çince ikincisi ise İngilizce’dir. Bundan dolayı İngilizce karşımıza yaygın dil olarak çıkmakta. Gelin hep beraber bir dili öğrenirken yapılması gerekenlere bakalım;

Konuşma Pratiği Yapmak

konusma-pratigi-yapma
konusma-pratigi-yapma

Yapılan araştırmalarda yabancı dil öğrenmeniz için yapacağınız en önemli şeylerden birisi yazmak veya dinlemek değildir; konuşma pratiği yapmanızdır. Çünkü konuşma pratiği yaptığınız zaman yazma çalışmalarınızda ya da nadiren kullanmış olduğunuz kelime gruplarını konuşma imkanınız olur. Fakat sıfırdan yabancı dil öğrenecekseniz eğer direkt konuşma pratiği yapmanız yanlış olacaktır.

Konuşma pratiğine başlamadan önce kelime haznenizi geliştirmeli ve dil bilginize güvenmeniz gerekir. Bunun edeniyse konuşma pratiği yaptığınız da taklit çalarsınız. Bu taklidi çalmanız içinde bu dile dair tüm temel bilgilere sahip olmanız gerekir.

Ben yeterince dil bilgisi ve kelime hazinemi genişlettim. Peki, nerede, kiminle bu konuşma pratiğini yapacağım diyorsanız; bunun en kolay yolu o ülkeye gitmektir. Fakat bu durumda her zaman mümkün olmuyor. Bunun için internette dolaşan birçok siteden yardım alabilirsiniz. O kültürü bilen, dilini sorunsuz bir şekilde konuşan kişiler ile sohbet ederek konuşma pratiğinizi çok iyi yapabilirsiniz.

Çağa Ayak Uydurmak

Şuanki yaşadığımız çağ teknoloji çağı olduğundan buna ayak uydurmanız gerekir. Yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler için çok fazla internet sitesi bulunuyor. Dünya üzerinde en çok bilineniyse Duolingo sitesi. Bu site tasarımı ile beraber kişiye puan toplatıp, oyun oynuyormuş gibi hissini verir ve yabancı dili daha keyifli bir hale getirir.

Yayımlanmış olan makale çevirilerini sağlayıp yoğun bir şekilde pratik yapacağınız özel kısımları bulunuyor. Bir şans verin bence. Bu sadece internette dolaşan sitelerden sadece bir örneği. Bunun dışında binlerce siteyle karşı karşıya gelebilirsiniz.

Kelime Öğrenmek

kelime-ogrenmek
kelime-ogrenmek

Kelime yoksa yabancı dili öğrenmeyi unutun. Bu her dil için geçerli olmaktadır. Sürekli kelime ezberi yapmanız dili öğrenmeniz için atabileceğiniz en önemli adımlardan birisidir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar da her gün 30 yeni kelime öğrenip, bu süreçte 90 gün boyunca devam ettiğiniz zaman ezberleyeceğiniz kelime sayısı %80’i hafızanıza kazınmış olur. Dil bilim uzmanı olan Paul Nation yeni kelimeleri öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu şöyle açıklamıştır;

Kelime dağarcığının boyutu asla bitmeyen sonsuz bir evren gibidir. Zengin kelime hazinesi olan okuma, yazma ve konuşma becerisini geliştirebilir ve çok daha kolay bir öğrenilebilir forma girer.

Ortalama olarak 1.000 kelimelik, kelime hazinesiyle çok akademik olmayacak şekilde bir makaleyi anlamanız mümkün. Sadece makaleler içinde değil, insanlar ile iletişime geçmeniz içinde yeterli bir seviyede olursunuz.

Hayatınıza Katmak

Yabancı dil öğrenirken dili hayatınıza katmanız gerekir. Örneğin o dilde müzik dinleyin, altyazılı olan filmler ve diziler izleyin. Böylelikle beyninizde öğrenmeyi her zaman açık tutarsınız. Bir dili öğrenebilmeniz içinde illa o ülkeye gitmeniz gerekmiyor. Yalnızca o dilde olan kayıtlı konuşmaları bile dinleseniz zihninizde canlandırdığınız da gitmiş kadar olur ve daha kolay öğrenmiş olursunuz.

Bir diğer önerim ise bilgisayarda oynamış olduğunuz oyunların dillerini Türkçe yapmak yerine, öğrenmek istediğiniz dile çevirmeniz çok daha faydalı olacaktır. Özetle beraber öğrenmek istediğiniz o dil hayatınızın merkezi olsun ve her yerde onu kullanın.

Dil Bilgisi Öğrenmek

Dil bilgisi öğrenmek dildeki en basit şey olsa da insanlarda bunu çok fazla zormuş gibi abartmaktadırlar ve bunu en ön sıraya sokmaktalar. Bunun önemi tamamen dilin size nerede lazım olduğuna bağlıdır. Yalnızca yaşamınızda kullanacaksanız dil bilgisini en sona bırakabilirsiniz. Fakat bir sınav için hazırlanıyorsanız dil bilgisine yer vermeniz önemlidir. Sadece küçük şeyleri gözünüzde çok fazla büyütmeyin. İşte o zaman her şeyi başarabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir