Yalancı Çoban Masalı

yalanci-coban-hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde deve tellal iken pire berber iken çok çok uzak bir köyde bir çoban yaşarmış. Bu çobanın yapacak başka işi gücü yokmuş. Sabah yatağından kalkar köyün bütün koyunlarını topladığı gibi ormana götürür otlatırmış. Dedik ya başka işi gücü yok. Arada sırada da canı sıkılırmış. Yine bir gün çoban dağda koyunları otlatırken aklına bir fikir gelmiş. -Madem benim canım sıkılıyor, dur biraz ben köylülerle bir oynayayım. Düşünmüş, düşünmüş, düşünmüş. Ne yağacağına karar vermiş. Ve sonra koyunları oldukları yerde bırakıp köye doğru koşmaya başlamış. Olanca hızıyla koşmuş. Bir taraftan koşuyor bir taraftan da bağırıyormuş: -İmdat imdat kurt geldi koyunları parçalıyor imdat yetişin. Gitmiş köye köydekiler şaşırmışlar. Kahvede oturan herkesi toplamış: -Kurt geldi kurt, koyunlara saldırıyor, koşun demiş. Köylüler korkuyla koşmuşlar, yetişmişler, koyunlar olduğu yere gelmişler bakmışlar ki ortalıkta kurt filan yok. Çobanın suratına bakmışlar, çobanda onlara bakmış. Ve kendini tutamayıp gülmüş. Gülmüş, kendisini yere atmış. Göbeğini hoplata hoplata gülmüş. -Size oyun yapmıştım ben demiş. Çok kızmışlar köylüler çobana ve sonra yapacak bir şey yok geri köye dönmüşler. Aradan biraz zaman geçmiş. Bizim çoban bu, yine canı sıkılmış. Tekrar koyunları olduğu yerde bırakmış ve tekrar köye koşmaya başlamış. Bir taraftan da bağırıyormuş.

-İmdat imdat koşun, kurt geldi kurt, koyunlara saldırıyor koşun diye bağırıyormuş. Olanca gücüyle bağırıyormuş. Gitmiş köye, yine kahvedeki herkesi toplamış. -Kurt geldi kurt koşun. Tabi kimse inanmamış “ hayır, biz inanmıyoruz sana, sen yine bizi aldatıyorsun, yine yalan söylüyorsun” demişler. Çoban: -Hayır, vallahi bu sefer yalan söylemiyorum. Gelin kendi gözlerinizle görün. Kurt geldi bütün koyunları parçalayacak eğer yetişmezseniz demiş. “Eh” demiş köylüler. “Tamam, bir kere daha gidip bakalım, kurt gelmiş mi gelmemiş mi?”

Tekrar toplanmışlar, koyunların olduğu yere gelmişler. Birde ne görsünler ortada yine kurt murt yok. Çoban yine hepsini aldatmış. Bu sefer bir temiz dövmüşler bizim çobanı “sen bizi nasıl aldatırsın?” diye. Ve hınçlarını almış bir şekilde gerisingeriye köylerine dönmüşler. Unutmuşlar bizim çobanı. Yaptığını da unutmaya başlamışlar. Aradan epey bir zaman geçmiş. Bizim çoban yine her zamanki gibi koyunlarını otlatmaya devam ediyormuş dağda bayırda. Bir gün gerçekten kurt gelmiş, sürüye dalmış. Önüne geçirdiği bütün kuzuları yemeye başlamış. Çoban bu sefer gerçekten korku halinde, gerçekten telaşla koşmaya başlamış köye doğru:

-Koşun koşun, yardım edin kimse yok mu? Sürüye kurt dadandı, bütün koyunları parçalıyor koşun yalvara, yalvara canhıraş bir şekilde köye doğru koşmuş. Ama bu sefer yüzüne bakan kimse olmamış. “Hadi canım sende” demiş köylüler “hadi yine bizi aldatıyorsun sen, sürüye kurdun murdun dadandığı yok.” İnanmamışlar yalanca çobana ve koyunların yanına gelip bakmaya bile gerek görmemişler. Çoban yalnız başına koyunlarının olduğu yere gelince onları bulamamış. Çocuklar yalancının dediğine bir inanılır, iki inanılır. Üçüncüde inanmazlar. O yüzden siz hiçbir zaman yalancı çobana benzemeyin, hiçbir zaman eğlenmek için dahi olsa yalan söylemeyin.

Aslan ve Fare MasalıÇocuk HikayeleriKurbağa İle Fare Masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Midasin-dokunusu

Midas’ın Dokunuşu

Midas’ın Dokunuşu Bu kral Midas’ın hikayesi. Bundan yüzyıllar önce güzel bir krallık varmış. Bu krallık …

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz

Kaz Çobanı Prenses Kız

Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz Bir zamanlar büyük bir ülkenin kralı ölmüş ve kraliçesini, kızını ardında bırakmış. Birde prensesi …

Tembel Eşek

Tembel Eşek

Bir zamanlar küçük bir köyde bir tüccar yaşarmış. Para kazanmak için çeşitli malların ticaretini yaparmış. …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir