Yalancı Çoban Masalı

yalanci-coban-hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde deve tellal iken pire berber iken çok çok uzak bir köyde bir çoban yaşarmış. Bu çobanın yapacak başka işi gücü yokmuş. Sabah yatağından kalkar köyün bütün koyunlarını topladığı gibi ormana götürür otlatırmış. Dedik ya başka işi gücü yok. Arada sırada da canı sıkılırmış. Yine bir gün çoban dağda koyunları otlatırken aklına bir fikir gelmiş.

-Madem benim canım sıkılıyor, dur biraz ben köylülerle bir oynayayım.

Düşünmüş, düşünmüş, düşünmüş. Ne yağacağına karar vermiş. Ve sonra koyunları oldukları yerde bırakıp köye doğru koşmaya başlamış. Olanca hızıyla koşmuş. Bir taraftan koşuyor bir taraftan da bağırıyormuş:

-İmdat imdat kurt geldi koyunları parçalıyor imdat yetişin.

Gitmiş köye köydekiler şaşırmışlar. Kahvede oturan herkesi toplamış:

-Kurt geldi kurt, koyunlara saldırıyor, koşun demiş.

Köylüler korkuyla koşmuşlar, yetişmişler, koyunlar olduğu yere gelmişler bakmışlar ki ortalıkta kurt filan yok. Çobanın suratına bakmışlar, çobanda onlara bakmış. Ve kendini tutamayıp gülmüş. Gülmüş, kendisini yere atmış. Göbeğini hoplata hoplata gülmüş.

-Size oyun yapmıştım ben demiş.

Çok kızmışlar köylüler çobana ve sonra yapacak bir şey yok geri köye dönmüşler. Aradan biraz zaman geçmiş. Bizim çoban bu, yine canı sıkılmış. Tekrar koyunları olduğu yerde bırakmış ve tekrar köye koşmaya başlamış. Bir taraftan da bağırıyormuş.

-İmdat imdat koşun, kurt geldi kurt, koyunlara saldırıyor koşun diye bağırıyormuş. Olanca gücüyle bağırıyormuş. Gitmiş köye, yine kahvedeki herkesi toplamış.

-Kurt geldi kurt koşun.

Tabi kimse inanmamış “ hayır, biz inanmıyoruz sana, sen yine bizi aldatıyorsun, yine yalan söylüyorsun” demişler. Çoban:

-Hayır, vallahi bu sefer yalan söylemiyorum. Gelin kendi gözlerinizle görün. Kurt geldi bütün koyunları parçalayacak eğer yetişmezseniz demiş.

“Eh” demiş köylüler. “Tamam, bir kere daha gidip bakalım, kurt gelmiş mi gelmemiş mi?”

Tekrar toplanmışlar, koyunların olduğu yere gelmişler. Birde ne görsünler ortada yine kurt murt yok. Çoban yine hepsini aldatmış. Bu sefer bir temiz dövmüşler bizim çobanı “sen bizi nasıl aldatırsın?” diye. Ve hınçlarını almış bir şekilde gerisingeriye köylerine dönmüşler. Unutmuşlar bizim çobanı. Yaptığını da unutmaya başlamışlar. Aradan epey bir zaman geçmiş. Bizim çoban yine her zamanki gibi koyunlarını otlatmaya devam ediyormuş dağda bayırda. Bir gün gerçekten kurt gelmiş, sürüye dalmış. Önüne geçirdiği bütün kuzuları yemeye başlamış. Çoban bu sefer gerçekten korku halinde, gerçekten telaşla koşmaya başlamış köye doğru:

-Koşun koşun, yardım edin kimse yok mu? Sürüye kurt dadandı, bütün koyunları parçalıyor koşun yalvara, yalvara canhıraş bir şekilde köye doğru koşmuş. Ama bu sefer yüzüne bakan kimse olmamış.

“Hadi canım sende” demiş köylüler “hadi yine bizi aldatıyorsun sen, sürüye kurdun murdun dadandığı yok.” İnanmamışlar yalanca çobana ve koyunların yanına gelip bakmaya bile gerek görmemişler. Çoban yalnız başına koyunlarının olduğu yere gelince onları bulamamış. Çocuklar yalancının dediğine bir inanılır, iki inanılır. Üçüncüde inanmazlar. O yüzden siz hiçbir zaman yalancı çobana benzemeyin, hiçbir zaman eğlenmek için dahi olsa yalan söylemeyin.

- Mustafa Yakut

Avatar
Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

Ayrıca kontrol et

Tom-Thumb-un-Maceralari

Tom Thumb’un Maceraları

Tom-Thumb-un-Maceralari Bir zamanlar, çok açgözlü bir büyücüyle bir hazineyi paylaşma konusunda tartışan bir dev varmış. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir