Yaz Tatilinde Ders Çalışmak

Yaz tatilin yaklaşması ile beraber öğrenciler artık ders çalışmayacaklarını düşünürler. Fakat 11 ve 12. sınıfa gidenler için bu durum geçerli değildir. Eğer şuanda bu yazımı okuyorsanız, hayatınızda köklü bir değişim yapmaya eminseniz, yaz tatilinizi güzel değerlendirdiğiniz zaman çok ileri ki seviyelere ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yapılmış olan araştırmalar da sınavlarda iyi not alanlar yaz aylarında ders çalışmışlar ve sınavlara iyi bir şekilde hazırlanmışlar. Buradan anlayabileceğiniz yaz tatilinizi iyi deeğerlendirirseniz, sınavlarda da başarılı olacaksınız. 

Yaz aylarında arkadaşlarınız ya da diğer kişiler eğlenirken ders çalışmanız tabii ki zor olacak. Özellikle de çevrenizdeki olumsuz etkiler, sıcaklığın çok olması ve boşlukta olmanızın verdiği rahatlık genelde evde yeterli çalışma ortamı olmaması ders çalışma isteğini bastırır. Fakat başarılı bir iş yapmak istiyorsanız bunları geri de bırakacaksınız ve başarının anahtarı için kafanızdaki planı yaz ayında uygulamaya geçmelisiniz.

isindiktan-sonra-kosmaya-baslayin
isindiktan-sonra-kosmaya-baslayin

Isındıktan sonra Koşmaya Başlayın! 

Her daim ufaktan başlamanız kararlı olmanız hedefe ulaşmanız da daha yardımcı olacaktır. Sporda da bu durum bu şekildedir. Sporcular ilk önce ısınırlar daha sonrasında maça çıkarlar. Bundan dolayı ilk önceliğiniz sizleri belli ders çalışma periyotlarını düzenlemeniz olacak. Örnek olarak başlangıçta günde 1 konu seçin ve o konudan da 50 soru çözmek gibi basit bir hedef belirleyin kendinize. Burada önemli olan kendinize aşırı yüklenmemeniz. Eğer gereğinden fazla yüklenirseniz kısa bir sürede sıkılacak ve derslerden hızlı bir şekilde uzaklaşacaksınız. 

İlk Sıkıntılı olan Dersler daha Sonrasında Başarılı olduğunuz Dersler!

Birçok öğrenci bu hatayı çok yapıyor. Başarılı olduğu derslerden başlıyorlar ya da öğrenebilecekleri kolay şeylerden başlıyorlar. Öğrenciler bunu daha çok ders çalışma heveslerinin artması için yapmaktadır. Örnek olarak bir öğrenci ders çalışmaya karar verdiği zaman ilk öncelikle problemli olduğu dersi ele alacaktır fakat bunu anlamadığından dolayı da dersten uzaklaşacaktır. Akabinde de daima başarılı olduğu derse karşı çalışma isteği içerisinde uyanır. Bu durum en çok yapılan yanlışlardan birisidir. Unutmayın ki derste başarıya ulaşmanız diğerinden zordur fakat imkansız olmadığını anlamalısınız. Bundan dolayı da çalışma programınızı hazırlarken ders ayrıcalığı yapmayın, sevmediğiniz o derslerden kaçmak yerine üzerine gitmelisiniz. Farklı yöntemler ile bu dersleri anlamayı ve sevmeyi öğrenmelisiniz.

calisma-programi-agir-olmamali
calisma-programi-agir-olmamali

Çalışma Programınızın Ağırlı çok Önemlidir. 

Çalışma programınızın ilk başta hafif olması, uzun olmaması önemli bir yere sahiptir. Zaman geçtikçe programın ağırlığını arttırmalı ve yaz aylarında sizi sıkmayacak şekilde olmalıdır. Başlangıç olarak temelinize uygun bir program hazırlamalısınız. Eğer konu eksiğiniz çok fazlaysa ve birden fazla derste başarısız biriyseniz ilk öncelikle konu anlatımları olan videolar izlenmeli ve genel olarak konu kavrama testlerinden faydalanmalısınız. Eğer temeliniz sağlamsa konu anlatımına ekstra olacak şekilde konu kavrama testleriyle, soru bankalarına yönelmeniz daha iyi olmanızı sağlayacaktır. 

Zaman İlerledikçe Zevk Aldığınızı Göreceksiniz!

Çalışma programını eğer sizi bunaltmayacak şekilde hazırlayabilirseniz, almış olduğunuz verimi göz önünde bulundurduğunuz zaman ne kadar mutlu olduğunuzu, daha çok hevesinizin arttığını göreceksiniz. Bunların en başında özgüven ile zevk duyguları gelmektedir. Bir şeyleri elde ettiğinizi gördüğünüz zaman daha hevesli bir hal alacak ve daha çok çalışma isteği içinizden gelecek. Bu zamanda da program ağırlığınız ideal seviyeler de artmalıdır. Asla kendinize çok fazla yüklenmemelisiniz. Çalışma sürenizi azar azar arttırın, konuları bitirmeye devam etmeyi ihmal etmeyin.

Alanım Değil Diyerek Çalışmayı Aksatmayın!

Sayısal öğrencileri için alan çok önemli olmuyor. Genel olarak tüm soruları cevaplama içerisindedirler. Bu durum her alanda rakiplerinin önlerine geçme imkanı tanımaktadır. Bundan dolayı da sayısal bile olsanız, eşit ağırlık ya da sözel hiç fark etmeden TYT için tüm konuları çalışın. Tabii ki ilk zaman da ana konuları bitirmeyi hedef haline getirmeyin. Fakat yaz tatiliniz boyunca doğru çalışma programıyla beraber iyi bir yol alacağınızdan emin olabilirsiniz. Kalan zamanınızı ayarlayabilirseniz eğer bu süreçte yapacağınız konuları bularak, bunlara yoğunlaşabilirsiniz. 

İnterneti Doğru Kullanmaya Özen Göstermelisiniz!

Eğer ki dershane gibi özel ders almıyorsanız veya kitaptan çalışırken anlamakta güçlük çeken biriyseniz internetten konu anlatımlarına bakablirsiniz. Fakat yalnızca video anlatımlarıyla kalmamalısınız.Bir konu anlatımı olan kaynaktan konunuzu sürekli tekrar edebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız zaman öğrenmeniz daha kolay olacaktır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Faydalı, Sağlıklı Bir Site Olabilmemiz İçin Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Hadi Beraber Yazımızı Geliştirelim!


Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir