Zeka Geliştirme Yöntemleri

Zeka geliştirme yöntemleri insanların hayatında bir defa da olsa aradıkları bir kavramdır. Bu konu ile alakalı bir şeyler duyduğumuz an hemen ilgimizi çeker. Çünkü kendimizin ne kadar zeki olduğunu bilsek bile daha fazla aktif olan bir beyne sahip olma düşüncesinin önüne asla geçemeyiz. Kıvrak bir zekaya sahip olduğumuz zaman her şeye daha kolay erişebileceğimizi biliriz, bunu da başarmak için ne gerekiyorsa yaparız. 

Öğrendiğimizi kolay kolay unutmayız, daha kolay öğreniriz, sorunlara hızlıca ve daha akıllı çözümler buluruz. İşlerimizi daha kısa sürelerde halleder, etrafımızdaki insanların sevgisini ve saygısını kolay kazanır, başarılı bir iş hayatına ulaşır ve daha farklı birçok noktada en önde oluruz. Bunlardan dolayı zeka geliştirme yöntemleri neler, hangi egzersizler ile beyin daha çok gelişir bunun üzerinde durulması gerekir.

Haber Takip Edin!

Evet, haber takip etmelisiniz. Sabah kahvaltınızı yaparken veya işe giderken haberlere göz atın ya da dinleyin. Bu yöntem ile dünyadan haberdar olursunuz ve yeni bilgiler elde edersiniz. Öğrenmiş olduğunuz bu haberleri kendi kendinize yorumlayıp düşünme sisteminizi devreye sokarsınız. Bundan dolayı haberleri takip etmelisiniz. Fakat bunu yaparken de tek bir kaynaktan devam etmeye özen gösterin. 

Sabah Uyandığınız An Gün İçerisinde Su İçin!

Aç karnına su içmek ile alakalı faydalı olan bilgiler elbette duymuşsunuzdur. Fakat bu eylem sadece vücudunuz için değil, %75’i sudan oluşmuş olan beyniniz içinde faydalı ve gerekli olmaktadır. Bundan dolayı bedeninize gerekli olan şeyi vermelisiniz. Sağlıklı bir beyin fonksiyonu uyandığı andan itibaren 30 dakika içinde 2 bardak su içer, sizde bunu kendinize alışkanlık haline getirin. 

Uykuya Dikkat Edin!

Zeka geliştirme yöntemleri neler bunu merak edenlerdenseniz mutlaka uykunuza dikkat etmelisiniz. Çünkü uyku bedenden daha çok beynin dinlenmesi içindir. Uykunun evresinde beyin kendini şarj eder ve yeni bilgileri edinmek içinde kendini hazırlar. Bir araştırma da fareler kullanılarak, uyku esnasında beynin sol tarafından hareketliliğin olduğu görülmüş. Fare ayaktayken aynı hareketlilik olmamış. Ekibin başında bulunan doktor ise; uyanıkken beynimizin tüm bilgileri tarayarak elden geçirmiş olduğunu, uyku evresindeykense bu taramanın sonucunda kirliliğe neden olan tüm bilgilerin silindiğini öne sürmüştür. Kısaca düzenli ve yeterli uyku sağlıklı bir beyne sahip olmak isteyenler için şarttır. 

her-gun-az-da-olsa-kitap-okuyun
her-gun-az-da-olsa-kitap-okuyun

Her  gün Az da olsa Kitap Okuyun!

Yeni şeyler öğrenmemize yardımcı olan, farklı dünyaları keşfetmemize yarayan, dakikalar içinde yepyeni insanlar ile yeni hayatlar ile tanıştıran kitap okuma zeka geliştirme yöntemleri arasında yer alıyor. Sadece kitap olarak görmeyin. Dilerseniz roman, dergi, ansiklopedi aklınıza ne gelirse. Okumak, beyni geliştirme için hem eğlenceli hem de etkili bir egzersizdir. Her gün yarım saat kitap okumayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz. Kısa süre de bu alışkanlığı benimseyecek ve gün içinde kitap ya da başka şeyler okumadan kendinizi çok eksik hissedeceksiniz. 

Şekerleme Yapın! 

Şekerleme yapmak beyin sağlığını iyi gelmektedir. Sizlerde her gün 15 ila 20 dakika şekerleme yapıp, beyninizin daha aktif olarak çalışmasına yardımcı olabilir ve günün geri kalan kısmında daha iyi bir zekayla devam edersiniz. 

Boş İşlerle Uğraşmayın!

Zekanızı geliştirmek istiyorsanız zamanınızı ve enerjinizi boş şeylerle uğraşmayın. Örnek olarak dedikoduyu bırakın. Boş insanlar ile zaman geçirmek size vakit kaybettirecek. Sosyal medyadaki paylaşımları inceleyip saatlerinizi harcamayın. Yahut akşamları televizyonlarda yayımlanan o dizilere vakit ayırmayın. 

beyin-yakan-filmler-izleyin
beyin-yakan-filmler-izleyin

Beyin Yakan Filmler İzleyin!

Bazı filmlerin senaryoları bizi kendimizden her şeyden alır ve uzağa götürür. Sonunda ne oldu, katil kim, nasıl yani hepsi bir hayal miydi, rüya mıydı diyebileceğiniz filmler izleyin. Bu öneriyi zekanızı geliştirmek için çok önemlidir. 

Örgü Örün!

Örgü örmek beyindeki birçok bölgenin aynı anda uyarılmasını sağlamaktadır. Bunun dışında hareketli ritmik olarak tekrarlanan örgüler beyinde meditasyon yapmış hissi yaratır. 

Müzik Dinleyin!

Yapılan araştırmaların içerisinde müzik dinlemek hafızayı güçlendirdiğinden, odaklanma yeteneğini arttırmaktadır. Hem tek dinlemeyin bir enstrüman çalarak, beste yaparak, şarkı söyleyerek beyin sağlığınızı daha iyi geliştirmelisiniz. Hatta yapabilirseniz yabancı müzik dinleyip, şarkının sözlerini anlayarak ezberlemeye çalışmanız beyninizi daha iyi çalıştıracaktır. Böylelikle hafızanızı ezberlemede de geliştirmiş olursunuz. Haydi, durmayın bir yerden başlayarak zekanızı geliştirin!

Ayrıca kontrol et

Ahmet-Hamdi-Tanpınar-sözler

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kadı Hüseyin Fikri’nin oğludur. Baytar Mektebi’ni bırakıp girmiş …

sait-faik

Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954 senesindeyse 58 yaşındayken …

oktay-firat

Oktay Rıfat Horozcu

oktay-rifat-kimdir Türk Şiirindeki en büyük adlardan biri olarak kabul edilmiştir. Orhan Veli ve Melih Cevdet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir