Zorunlu Trafik Sigortası Nedir

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir

Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde herhangi bir motorlu taşıtınız varsa öncelikle bu aracın ve karşı araçların güvenliğini sağlamak için zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası; araç ayrımı olmaksızın herkes tarafından yapılan bir sigortadır.

 Bu sigorta, tüm sigorta şirketleri tarafından yaptırılır.

Zorunlu Trafik sigortası primleri aracınızın modeline, cinsine göre ya da araç sahibinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Her yıl yeniden düzenlenmesi gereken bu sigorta poliçesinin amacı ilk etapta karşı tarafı güvence altına almaktır.

 Yani yolda giderken herhangi bir kazaya maruz kaldığınızda var olan zorunlu trafik sigortası öncelikle karşı tarafın aracındaki hasarı karşılayacaktır.

 Eğer bu zararı karşılayacak bir zorunlu trafik sigortanız bulunmuyorsa tutulan tutanaklara göre büyük bir cezayla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

                Zorunlu trafik sigortası karşı tarafı koruyan bir sistem olduğu için, sizlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kasko adında bir sigorta geliştirilmiştir.

Bu sigorta zorunlu bir sigorta olmasa da aracınızın ve sizin güvenliğiniz açısından yaptırılması önem arz etmektedir. Bu sigortanın primleri de firmalar bazında farklılık gösterebilir ve her yıl bu sigortanız yenilenmelidir.

Zorunlu trafik sigortasının ihmali halinde aracınızla yola çıkışınızın tespiti sonucu ceza ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacağınızı baştan bilmenizde yarar bulunmaktadır.

 Ayrıca bu sürenin uzamasında aracınız güvenlik güçleri tarafından emniyet garajına konulacak, park ücreti, gecikme faizi ve yeni yaptıracağınız zorunlu trafik sigortası primi tarafınıza borç olarak yansıtılacaktır.

                Zorunlu trafik sigortası; gerçekleşen kazalarda kazaya bağlı yaralanmalarda hastane masraflarını ve kaza sonucunda istenmeyen ölümlerde yakınlara ölüm tazminatı ödemelerini karşılamaktadır.

 Ödenecek bu tutarlar yaptığınız poliçeye gör başta olmak üzere birçok sebepten dolayı değişkenlik göstermektedir.

Aklınıza takılan bu tazminatları yapmış olduğunuz sigorta şirketinden kolayca öğrenebilirsiniz. Kötü durumların yaşanmama garantisi asla yoktur. Bu yüzden her yıl trafik sigortası asla yok sayılmamalıdır.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli Günümüzde bankalara olan bağlılık, fazlasıyla artmıştır. Yakın çevreden isteyemediğimiz büyük …

2018 KOSGEB KREDİ VE DETAYLARI

2018 KOSGEB KREDİ VE DETAYLARI KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin kuruluş için gerekli olan …

KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler

KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler KOSGEB’in sunmuş olduğu krediyi kullanma durumu olan işletme sahiplerinin göz önünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir