Binbir Gece MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaEğitici MasallarHalk HikayeleriMasallarTürkçe Masallar

17 Deve ve 3 Oğul Masalı

Bir babanın vasiyeti üzerine üç kardeş arasında vasiyet gereği adil bir paylaşım yapmayı konu edinen Düşündürücü masalı keyifle okuyacaksınız. İyi okumalar…

17 Deve ve 3 Oğul Masali

17 Deve ve 3 Oğul Masalı

Uzun zaman önce, çölün ortasında bulunan ıssız bir köyde üç oğluyla beraber yaşayan, yaşlı bir adam, tek geçim kaynakları olan 17 deveyi, kiraya vererek geçimlerini sağlarlardı.

Yaşlı adam bir gün çocuklarından ayrılacağını biliyordu. O yüzden vasiyetini yazdıktan sonra büyük oğlunu yanına çağırarak ona;

“Evladım bir gün bende herkes gibi göçüp gideceğim. Bu kağıtta benim vasiyetim var. Gün gelince kardeşlerinle beraber açıp, okursunuz. Sakın şimdi vasiyetimi açıp okumayın!” Diye iyice tembihledikten 3 ay sonra bu dünyadan göçüp gitmişti.

İlgili Makaleler

Çocuklar bir süre sonra babalarının vasiyetini açarak okumaya başlamışlardı.

Babaları, sahip olduğu tüm her şeyi üç eşit parçaya bölmüş, 17 deveyi ise nasıl bölüşeceklerini yazmamıştı. Çocuklarının kendi aralarında pay ettiği şekilde bölüştürmelerini vasiyet etmişti.

Çünkü ’17’ tek sayı ve bölünemeyen bir asal sayıydı. Çocuklar hayretle birbirlerine vasiyette belirtildiği gibi 17 devenin nasıl bölüneceğini sordular. 

Ama 17 deveyi bölmek mümkün değildi. Birkaç günlerini vasiyette belirtildiği gibi develeri nasıl bölüşeceklerini düşünerek geçirdiler, ancak bir çözüm yolu bulamadılar.

İçlerinden en büyüğü kardeşlerine “en iyisi biz bu durumu bilge dedeye anlatalım, bakarsınız o bize bir yol gösterir.” Demiş

Üç kardeş Bilge adamın yanına giderek babalarının vasiyetini ona gösterdiler.

Bilge adam gülümseyerek “Çok kolay, siz 17 deveyi alıp, yanıma getirin.” Demiş.

Kardeşler 17 deveyi aldıkları gibi bilge adamın yanına getirmişler. Bilge adam, ahırdan çıkardığı devesini de o develerin arasına kattıktan sonra “artık develerin toplam sayısını 18 oldu.” Demiş.

Kardeşler bu durumdan hiçbir şey anlamamıştı. Bilge en küçük çocuğa bakarak, vasiyeti okumasını istedi. 

Vasiyete göre, en büyük oğlu 9 tane deve alınca, geriye 9 deve kalmıştı. Bilge adam bu sefer ortanca çocuğa vasiyeti okumasını söyledi.

O da toplam develerin 1/3’ünü almıştı. Yani ikinci oğlunun payı 6 deveydi. Oğulların paylaştığı deve sayısı 9 + 6 = 15 deve olmuştu.

Üçüncü çocuğu ise toplam deve sayısının 1 / 9’unu yani 2 tane deveyi almıştı.

Kardeşler tarafından paylaşılan develerin sayısı 17 idi, bilge adam kendi devesini geri alınmıştı.

Bilge adam bu problemi zekasıyla akıllıca çözmüştü.

Zeka, bir sorunu çözmek için ortak bir zemin bulmaktan başka bir şey değildir. Kısacası, her sorunun bir çözümü vardır.

Bu Masal da İlginizi çekebilir.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!